خرید واگن درآمد زا است

دسته: عمومی
یک دیدگاه
پنج شنبه - ۱۱ آذر ۱۳۹۵

به گزارش هفته نامه افق کویر، سید مصطفی داوودی مدیرکل راه آهن منطقه یزد در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیر فنی راه آهن شهرستان بافق به پرسش های مطرح شده از سوی این هفته نامه پاسخ داد.

افق کویر: چرا پزشک در مسیرهای کرمان- تهران داخل قطارحضور ندارد؟
قطارها درجه بندی و خدمات آن مشخص است و بر اساس خدمات نرخ بندی می شود.

با این وجود تمام رؤسای قطار و مهمانداران آموزش های پزشکی لازم را آموخته اند؛ برخی از قطارها که پزشک مستقر دارند بالطبع هزینه بلیط ها نیز افزایش می یابد؛ علاوه بر این اداره کل راه آهن با تمام اورژانس های سطح کشور قرارداد دارد و در مواقع ضروری ایستگاه های قطار را پوشش و به بیماران رسیدگی می شود.

افق کویر: آینده کارخانجات لکوموتیو در بافق چگونه است؟ آیا برنامه توسعه ای برای آن دارید؟!
کارخانجات لکوموتیو بافق دولتی است؛ اما لکوموتیو ها و واگن ها متعلق به بخش خصوصی است و برای تعمیر آنها، هر شرکت بسته به خواست خود تعمیر لکوموتیوها را به کرج یا بافق می سپارد.
افق کویر: خیلی از بانوان معترض هستند که به هنگام مسافرت در کوپه آقایان بلیط به آنها داده می شود؛ چرا سهمیه ای برای کوپه های خواهران اختصاص داده نمی شود یا مطابق میل آنها نیست؟
در قطارها بنابر امکان سنجی که صورت گرفته چند کوپه مخصوص خواهران می باشد و هیچ خانمی به کوپه مجردی فرستاده نمی شود؛ اگر کوپه مخصوص خانم ها ظرفیت نداشته باشد با اصرار خود خانم به کوپه خانوادگی فرستاده می شود.

افق کویر: یکی از راههای قاچاق مواد مخدر از طریق راه آهن هست؛ چرا قطارها مجهز به سیستم های بازرسی نوین مانند فرودگاه ها نمی باشد؟
در همه قطارها مأمورین محسوس و نامحسوسی حضور دارند و از آنجایی که احساس ناامنی از خود ناامنی بدتر است آنچنان فضا را امنیتی نمی کنیم؛ اما در ایستگاه های راه آهن مثل فرودگاه وسایل و دستگاه های مجهز در شهرهای مرزی چون زاهدان و سیستان بلوچستان وجود دارد با این حال در ایستگاه های شهرهای دیگر نیز پلیس مستقر می باشد.

افق کویر: چرا راه آهن از واگن های قدیمی استفاده می کند؟ و واگن ها به روز و ‌مطابق با پیشرفت صنعت ریلی دنیا نیست؟
تولید واگن مسافربری در کشور بسیار کم است؛ فقط واگن های از رده خارج شده را پوشش می دهد. کشور مدتی به خاطر مسائل تحریم نقل و انتقال پول با مشکل روبرو بود و نمی توانست برای خرید واگن اقدام کند. از آنجایی که هر واگن مسافربری 3 میلیارد تومان قیمت دارد و هنگام خرید واگن، حداقل باید 100 واگن خریداری کنیم در این چند سال به خاطر تحریم، واگنی وارد کشور نشد ؛ پس از بحث برجام قراردادهایی برای خرید واگن بسته شد و رایزنی هایی با کشورهای وارد کننده صورت گرفته است. بسیاری از افراد پیگیر هستند تا از اداره کل راه آهن واگن جدید وارد استان یزد کنند در این باره باید بگویم در اداره کل کشور اصلاً واگن نداریم و واگن ها متعلق به بخش خصوصی است. یکی از اتفاقاتی که باید در استان یزد روی بدهد این است که شرکت خصوصی تشکیل و مانند شهرستانها و استانهای دیگر با استفاده از تسهیلات استانی و راه آهن، واگن های جدید و مجهز خریداری کنند؛ مانند شرکت “جوپار کرمان”؛ با انجام این کار شرکت خصوصی مجبور می شود واگن ها را در خود استان به کار بگیرد. پیرو همین موضوع رایزنی هایی انجام شده تا در ابتدای سال آینده همایش سرمایه گذاری در استان یزد برگزار شود و سرمایه گذاران این شرکت مسافربری را تشکیل بدهند.

افق کویر: چرا سهمیه بلیط شهرستان بافق کم است؟ و گاهی مسافران بافقی باید بلیط از مبدأ شهری دیگر تهیه کنند؟
به طور متوسط ضریب اشغال قطارها در شهرستان زیاد نیست؛ البته برخی اوقات استثنا است، ولی در مجموع سهمیه ای که برای هر شهرستان در نظر گرفته می شود بستگی به ضریب اشغال آن شهرستان دارد؛ اگر این امکان در استان ایجاد شود که مسئولین استانی مابه والتفاوت صندلی های خالی قطار را به بخش خصوصی پرداخت کنند می توان سهمیه را افزایش داد در غیر این صورت سهمیه فقط به اندازه ضریب اشغال در تمام زمانها خواهد بود نه زمانهای خاص که تعداد مسافر بیشتر است. سهمیه بافق در 80درصد موارد تکمیل نمی شود و شرکت را نمی توان مجبور کرد تعداد سهمیه را افزایش داده و ضرر بدهد؛ چراکه ما شرکت دولتی هستیم و از وظایف ما توسعه خطوط، نگهداری از خطوط و نظارت بر کار شرکتهای خصوصی است.

افق کویر: برخی مسافران گله مند هستند در مسیر سبریز به بافق گرد و خاک به داخل واگنها وارد می شود و برای افرادی که بیماری قلبی یا ریوی دارند تحمل مسیر طاقت فرسا شده به گونه ایی که در وسط راه به وسیله آمبولانس آنها را به بیمارستان می رسانند. برای این مسیر تدبیری اندیشیده شده است؟
حدود دو هفته است که کارگاه ها برای بهسازی این مسیر تجهیز شده است. این مسیر مربوط به اداره کل راه آهن کرمان است، ولی از آنجایی که سال گذشته مدیرکل راه آهن آنجا بودم این موضوع پیگیری شد و ان شاا… تا تابستان سال آینده 80 کیلومتر بهسازی خواهد شد و پس از آن فاصله 200کیلومتری مسیر سیریز به زرند بهسازی آن آغاز می شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

فاصله سیریز به زرند200کیلومتراست؟ درسته؟ اگه نیست لطفااصلاحش کنید. تشکر