مرمت خانه باغ تیتو بافق در حال انجام است

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
یک دیدگاه
سه شنبه - ۷ شهریور ۱۳۹۱
با تلاش و همکاری میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق:
مرمت خانه باغ تیتو بافق در حال انجام است
 
خانه باغ تیتو به سبک معماری ایرانی و از مصالح خشت وگل بصورت کوشک در دل باغی مصفا با درختان انگور ،انار و نخل و… بنا شده و نمای ساختمان باغ با آجرهای زیبا تزئین شده است. ایوان اصلی آن به صورت سراسری  دارای ستونهای استوانه ای شکل و نمای آجریست که زیبایی بنا را دو چندان نموده است. از خصوصیات و عناصر اصلی این بنا میتوان به بادگیر، اتاق زیر بادگیر، اتاق های گچکاری شده ، ایوان و صفه و حوض آب زیبایی که از قنات همیشه جاری در وسط باغ سیراب میشود اشاره کرد. قدمت این باغ مربوط به دوره صفویه است و دارای مساحتی حدود 6000 متر مربع می باشد و به شماره 3750 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
حسب وظیفه ذاتی میراث فرهنگی در مرمت و ساماندهی بناهای تاریخی، مرمت و ساماندهی این بنا در دستور کار میراث فرهنگی شهرستان بافق قرار گرفت و با اعتباری بالغ بر 200 میلیون ریال مرمت این خانه باغ انجام شد. با توجه به اینکه مالکیت این باغ خصوصی است، مالک نیز ادامه کار مرمت و ساماندهی را در دنبال کرده و هم اکنون عملیات اجرایی مرمتی این بنا در حال انجام است. عملیات اجرایی مرمتی در این کوشک شامل دیوار چینی سنتی، استحکام بخشی دیوارها،اجرای طاق و قوس سقفها و درگاهها،مرمت بادگیر و اندود کاهگل و دیگر اقدامات مرمتی مورد نیاز میشود.
با هماهنگیهای بعمل آمده قرار است پس از مرمت کامل بنا، از آن بعنوان مجتمع اقامتی- پذیرایی بهره برداری شود.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
س.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

لطفا در گذاشتن خبر ها دقت نمائید .هرچند ازتاریخ این موضوع گذشته اماباید بدانید که میراث فرهنگی کجا و در چه زمانی پول داده و چه موقع پیشقدم برای انجام اینکارهاشده؟؟؟روی چه حسابی این خبرها را مینویسید؟؟؟با عقل جور درمیادبابیست میلیون تومان ی مکانی رومرمت و یابازسازی کرد؟؟؟؟؟؟؟؟آیا مالک این باغ این مطالب را میداند؟؟؟اگر بخواند باید با شماهاچکار کرد؟؟؟کار میراث فرهنگی جز نابودی وازبین بردن آثار قدیم ، چیزی بیش نیست . چقدر مکانهای تاریخی با ارزش بود ک همه را خراب نمودند…چرا این ها را نمیگوئید ؟؟؟ آقای نویسنده ترس توی وجودتون نباشه………از این حرف های بیهوده در گزارش کارتان نیارید و با پر نمودن صفحه ، مطالب بیهوده نگذارید . واقعا از آن شخص گزارش دهنده وهمچنین نویسنده این سایت متاسف هستم.فکر میکنم این اشخاص گزارش دهنده یا نویسنده از بافق نیستن وارزشی برای شهرشان قائل نیستند که این مطالب را میگویند و مینویسند.خجالت آورهست .