مسمومیت های دارویی

دسته: عمومی , مقالات
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۶ دی ۱۳۹۵

بیشترین مسمومیت دارویی با داروهای ضدافسردگی رخ می‌دهدداروهای مغز و اعصاب و از میان آنها داروهای ضدافسردگی بیشترین تعداد مسمومیت دارویی را به خود اختصاص می‌دهند.
از آنجا که آمار دقیق مسمومیت با تک تک داروها در دست نیست، به‌طور متقن نیز نمی‌توانیم اعلام کنیم که بیشترین مسمومیت دارویی مربوط به چه دارویی است، لذا علیرغم انچه برخی می‌گویند، تائید نمی‌کنیم که بیشترین مسمومیت‌های دارویی کشور مربوط به شربت متادون است، اما ناموثق بودن مطلب فوق چیزی از اهمیت دقت به مسمومیت با متادون نمی‌کاهد.
متادون به عنوان یک دارو از این نظر دارای اهمیت است که اولا با مقادیر کم آن مسمومیت شدید و حتی مرگ در کودکان رخ می‌دهد.
متادون دارویی است که در داروخانه‌ها موجود نیست و برای ترک اعتیاد به معتادان تحت درمان و آن هم در مراکزMMT می‌دهند تا به منزل ببرند و این افراد اغلب برای پنهان کردن روند درمانشان، شربت متادون را با نوشیدنی مخلوط کرده و یا در بطری‌های نوشیدنی نگه داری و در یخچال می‌گذارند و این کار احتمال مسمومیت بستگان ایشان را افزایش می‌دهد.
در اغلب مراکز ترک اعتیاد به این نکته توجه نمی‌کنند که شربت متادون را داخل ظرف با درب مقاوم به کودک تحویل نمایند و این سه عامل مسمومیت با شربت متادون را محتمل می‌نماید.
شربت متادون را نباید در بطری نوشیدنی‌ها مانند نوشابه قرار داد واغلب داروها و منجمله شربت متادون نیازی به نگهداری در یخچال ندارند و به‌طور کلی یخچال به هیچ عنوان مکان مناسبی برای نگهداری دارو نیست.
دکتر محمدرضا آیت اللهی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰
برچسب ها: