درخشش جوان بافقی در عرصه علم

دسته: علمی - پزشکی
۹ دیدگاه
یکشنبه - ۹ بهمن ۱۳۹۰

مقاله احسان فتوحی بافقی دانشجوی ممتاز کارشناسی ارشد مکانیک تبدیل انرژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در هفتمین همایش بین المللی موتورهای درون سوز ایران ارائه و به چاپ رسید.

توضیحی پیرامون مقاله:

از توربو شارژها در خودروهای پیشرفته سواری به تازگی همان گونه که قبلا نیز در موتورهای ماشین های سنگین  مورد استفاده قرار می گرفت استفاده می کنند . علت استفاده این هست که با بالا رفتن دور موتور زمان مکش کوتاه شده و همچنین به خاطرکوچک بودن سطح سوپاپ ها و … سیلندرها کمتر از هوا پر شده ، در نتیجه تمام سوخت ها به طور کامل نسوخته ، احتراق ناقص و در نتیجه باعث کاهش قدرت و توان خودرو و افزایش سوخت مصرفی می شود . توربو شارژها انرژی مورد نیاز خود را از انرژی تلف شده گاز های خروجی از موتور ( دود ) دریافت نموده و بدین ترتیب عمل می نمایند که دود خروجی به پره های روتور برخورد کرده و باعث چرخیدن محور خود و کمپرسور توربو شارژ می شود . دود بعد ار برخورد با پره های روتور از سمت دیگر خارج شده و کمپرسور نیز هوا را مکیده و با فشار به سمت موتور می فرستد . این نکته را باید توجه داشته باشیم که به خاطر افزایش فشار متعاقبا دما نیز افزایش یافته و با افزایش دما ، حجم مخصوص هوا نیز زیاد می شود . بنابراین دوباره دبی جرمی هوای ورودی به موتور کم شده و استفاده از توربو شارژ نتیجه ای نخواهد داشت . همچنین افزایش دما بیش از اندازه سبب خودسوزی در موتور ، افزایش سرو صدا ، سوخت مصرفی و کاهش توان خودرو می شود . در نتیجه بعد از توربو شارژ نیز دستگاهی باید قرار داده شود که اولا دمای هوا را کاهش داده و ثانیا دمای هوای ورودی به موتور را در دمای مورد نیاز و موثر ثابت نگه دارد . دستگاههی که برای این کار استفاده می شود اینترکولر نام دارد . اینتر کولرهایی که در خودروهای سواری تاکنون استفاده شده است از نوع هوا به هوا می باشد یعنی هوا از لوله های داخل اینتر کولر عبور کرده و هوای سرد عبوری از خودرو نیز به لوله های حامل هوای گرم خروجی از تربوشارژ برخورد کرده و آن را سرد می کند . عیب این نوع از خنک کننده ها این است که دارای حجم و وزن زیادی می باشند . همچنین کنترل دما بسیار مشکل می باشد . با طرح این موضوع توسط یکی از دوستان که ایران خودرو مشغول می باشد یه این فکر افتادیم که به جای این دستگاه ، دستگاهی طراحی کنیم که تا حد امکان معایب این گونه از خنک کننده ها را برطرف نماید . بنابراین تصمیم گرفتیم تکنولوژی بسیار جالبی که امروزه استفاده می شود را برای اینگونه خنک کننده ها استفاده نماییم . نام این تکنولوژی لوله های حرارتی نوسانی یا به اصطلاح OSCILLATING HEAT PIPEمی باشد . این سیستم دارای سه قسمت به نام های اواپراتور ، کندانسور و آدیاباتیمک می باشد که سیال از قسمت اواپراتور حرارات دریافت نموده و با عبور از قسمت آدیاباتیک و رسیدن به قسمت کندانسور حرارت خود را دفع می نماید . مزیت بسیار مهم این سیستم این می باشد که علاوه بر کوچک و سبک بودنو انتقال حرارت به روش جابجایی طبیعی ، سیال عامل انتقال حرارت نیز تغییر فاز داده و حرارت بسیار زیادی را می تواند منتقل نماید .  با مدل سازی عددی این تکنولوژی در یکی از نرم افزارهای تحلیل جریان سیال در نهایت به این نتیجه رسیدیم که میتوان مبل گرمایی ( اینترکولر ) که از این تکنولوژی بهره می برد استفاده نمود که علاوه بر داشتن حجم و وزن بسیار کمتر نسبت به مدل پیشین ، میتوان دمای ورودی به موتور را بسیار ساده تغییر و کنترل نمود . این مطلب ناگفته نماند که این طرح با استقبال بسیار خوب از سوی ایران خودرو روبرو شده و درخواست طراحی کامل دستگاه برای استفاده بر روی خودروهای سواری شده است . همچنین ما خواستاریم از این تکنولوژی برای جایگزینی قطعات دیگر خودرو مورد استفاده قرار دهیم ..

احسان فتوحی بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی بافقی دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۰ - ۲:۱۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امید وارم همه ما بتوانیم در زندگی پیشرفت داشته باشیم

ک دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۰ - ۷:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کارگرخدمات says:
بهمن ۷, ۱۳۹۰ at ۱۱:۰۴ ب.ظ
کارگرخدمات says:
Your comment is awaiting moderation.

باعرض سلام وخسته نباشید خدمت دست اندرکاران وب سایت بافق فردا
خواهشمندم درصورت صلاحدیدنامه من رادرج نمایید.
الحمدالله چند روز پیش مصوبه ای راهیئت وزیران تصویب کردکه باعث خوشحالی قشرمظلوم ماکارگران خدماتی شد
و ازهیئت محترم دولت کمال تشکررا دارم. دراین مصوبه به تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری به قرارداد مستقیم با
دستگاههای دولتی مربوطه به جد تاکید شده ودیگرجای هیچگونه بهانه ای برای دستگاه هاوشرکتهای دولتی باقی نگذاشته
وانشاالله این دفعه دیگربازی نباشد وبه طور کامل اجرا شود۰
البته اجرای ان درشرکت سنگ اهن دست مدیرعامل محترم جناب اقای دکتر یاراحمدی رامی بوسدتا با پیگیری خودموجب
اجرای این مصوبه وخوشحالی خانواده کارگری شوندوباشناختی که ازاین مدیربومی و ولایتمداردارم شکی ندارم که حتما
ایشان پیگیراین مصوبه خواهند بود
ضمناازانجمن صنفی کارگران خواهشمندم این موضوع را همانند قبل که برای قسمتهای دیگر پیگیری نمودند این دفعه نیز
پیگیر این مصوبه نیز باشند
باسپاس فراوان :یکی ازکارگران خدمات

محمد سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۱:۱۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن تبریک به مردم بافق و خانواده ایشون

پوریا سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت شما و عرضه خسته نباشید به خاطر سایت خوبتان !!! من بچه بافق نیستم ولی کارشناسی ام را در بافق خوانده ام . احسان را از نزدیک می شناسم خیلی بچه زحمت کش و باهوشی می باشد . از همین جا به دوست خوبم تبریک می گویم و از خداوند می خواهم کمکش کند انشاالله دکتری نیز قبول شود .

نازنین سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باورم نمیشه من یک مرتبه با ایشان هم کلام شدم خیلی مهربون و ساده بودن !! اصلا فکر نمیکردم درس خون باشه !! بهش تبریک میگم !! آفرین !!!

بهزاد سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسان بهت تبریم میگم !! مطمئنم قابلیت های تو بیشتر از ایناست ! دوستت بهزاد پ..

سیمین سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ - ۲:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت شما و ممنون از سایت خوبتون.
من هم به آقای فتوحی و خانواده شان تیریگ می گویم. و ای کاش قشر جوان ما هم با الگو قرار دادن ایشان بتوانند بافق و بافقی را سربلند نگه دارند. با تشکر

سجاد چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۰ - ۹:۵۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت شما
من با احسان تو دوران دبیرستان هم کلاس بودم و همیشه بهش حسودیم میشد . هر چی تلاش میکردم بهش نمیرسیدم. اما خوشحالم الان پیشرفت کرده و بهش میگم حیفه درسو رها نکن .احسان جان بهت تبریک میگم انشاالله موفقیت های بیشتر و بالاتر . سجاد ..

سارا شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۰ - ۹:۱۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احسان بهت تبریک میگم امیدوارم همواره موفق باشی
…………