هنر در شهر ما

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
شنبه - ۲۳ بهمن ۱۳۹۵

نقاشی های زیبا و چشم نوازی که به تازگی بر برخی دیوارهای شهر نقش بسته است و همچنان که در برخی دیده ام اگر با به تصویر کشیدن معماری قدیم شهر و برخی دیگر داشته هایمان همراه شود ارزش کار را دوچندان می نماید اقدام پسندیده ای از سوی شهرداری بافق است.
روشی هوشمند برای بهره از هنر هنرمندان دیارمان که نفع های دوسویه ای را نیز بدنبال دارد.
پیشتر درباره تاثیر این اقدام بر زیبای شهر اشاره ای شد اما این تنها اثر این تصمیم شهرداری نیست و کارکردهای دیگری نیز دارد.
فرصت ارایه هنر هنرمند به طور گسترده تر به جامعه را هم می توان مزیت بعدی دانست
جامعه ای که در هیاهوی کار، تحصیل و سایر مشغولیت ها زندگی کمی از هنر و فعالیت های اینگونه دور افتاده و کمتر برای دیدن یک نمایشگاه عکس یا نقاشی و موارد مشابه وقت می گذارد از این طریق دوباره کمی با هنر آشتی کند.
موضوع دیگری که شاید از موارد پیشین کم اهمیت تر نیست، اثرگذاری اینگونه اقدام ها در توسعه هنر است که امیدوارم با کمی ذوق و سلیقه در سطح جامعه، بویژه مجموعه های اداری، شرکت ها و نهادهای مختلف گسترش یابد، بهره از هنرهای هنرمندان عکاس، مجسمه ساز، صنایع دستی و غیره برای کارکردهایی مانند زیباسازی فضاها، هدیه، جایزه و هرکار مشابه ای است.
صد البته که هنر از دل برمی آید و هنرمند از ندای جان و دلش برای خلق یک اثر هنری الهام می گیرد و مسایل مادی در اولویت نخست نیست، ولیکن نقش مسایل اقتصادی حداقل در تهیه ابتدایی ترین تجهیزات مورد نیاز یا برپایی کلاس های آموزشی را نمی توان انکار کرد.
افزایش حمایت هایی اینگونه سبب گسترش هنر و ایجاد خلاقیت هنرها و رشد هنرمندان شهرستان می شود و این هدفی بسیار ارزشمند است.

سیدعلیرضا ناظری بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۳۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

از اقای نوروزاده شهردار فهیم بافق قدردانی وتشکر می کنیم فقط بلوار ورودی بافق خیلی ضایع است می خواستم اگه امکان داره یه فکری برا اونجا بکنند

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.
به موضوع بسیار جالب و هنرمندانه ای اشاره نمودید.اثربخشی آثار هنری خصوصا خلق نمایش آداب و سنن مردمان دیارمان در رشد فکری مردم و همچنین مسافرانی که وارد شهر میشوند بسیار نقش برجسته ای دارد به عنوان مثال مسافری که هیچ گونه آشنایی با فرهنگ و سنن گذشته و حال ما ندارند با دیدن آثارنقاشی شده بر روی دیوارهای شهر فورا متوجه خواهند شد در این شهر برخلاف آفتاب سوزان و گردوخاک اسفندماه مردمانی مهربان و میهمان نواز باصنایع دستی شهری و روستایی فراوان دارد.
کارمندان و کارگران هم بادیدن نقاشیهای امیدوارکننده با روحیه مضاعف روانه محل کار خود میشوندوووو
تشکرمیکنم از کسانی که به چنین آثارهنری ارج مینهند و درفکراشاعه فرهنگ اصیل شهرو دیارمان هستند.
درودبر سیدخوبمان با این مقاله زیبا.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

از شهرداری تقاضامندم از رنگ های شاد و نشاط بخش در نقاشی ها استفاده شود.