سق «بافق خبر» را به چه برداشته اند؟

دسته: مقالات
۲۳ دیدگاه
چهارشنبه - ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

خوبی بافق ما این است که همه چیز دارد. در حد اعلایش را هم دارد. مثلاً در عالم سیاستش، هم اصلاح طلب دارد و هم اصولگرا و هم اعتدالی. در فضای خبری و اطلاع رسانیش هم خوشبختانه همه حضور دارند. کم و بیش. البته مثل همه جای ایران، بعضی ها؛ عزیزترند.

بافق ما، یک سایت خبری دارد که اسمش بافق خبر است. و همه می دانیم که وابستگی فکری به جناح اصولگرا دارد. قبلاً هم در بافق، دوستان دیگری و سایت های خبری دیگری، همین نقش را ایفا می کردند. اما فرق بافق خبری ها با اسلافش، در شیپوری است که در آن می دمد.

بافق خبری ها علاقه فراوانی دارند که شیپور را از سرگشادش بزنند و هیاهوی بسیار داشته باشند. حتی در موارد متعددی دیده ام که حاضر شده اند برای آنکه صداشان بلندتر هم بشود،خبرهاشان را با پیامک به مردم برسانند. تا اینجای کار، نه تنها عیب نیست بلکه بسیار پسندیده هم هست که سایت خبری متمولی باشد که خبرهای یک جناح خاص سیاسی را به مردم بدهد.

اما کار بافق خبریها از جایی خراب می شود، که لباس دانای کل می پوشند و دشنه دشنام می کشند و عینک بر چشم می نهند و جهان رنگارنگ اطرافشان را سیاه و سفید می بینند و به برخی بد می گویند.

من اگر درصدی احتمال می دادم که سخنم در آنان اثری خواهد داشت، خیلی زودتر از اینها تذکر داده بودم ولی چون می دانم متاسفانه نه این سخن و نه سخن دیگر خیرخواهان در گوششان نخواهد رفت، رویم را به سمت بزرگان و عقلای اصولگرا می گردانم و با آنها سخن می گویم. نه به امید آنکه تغییری کنند که؛ولا تبدیل لخلق الله (روم-30) بلکه به این دلیل که سندی و برگی در تاریخ باشد که؛ گفتیم.

در این چند سال،بافق خبر نشان داده که بدجوری از اصلاح طلبان دلش پر است.انگار سق بافق خبر را به بدگویی از اصلاح طلبان برداشته و نافش را با اتهام زنی به آنها بریده اندکه هر زمان توانسته و فرصتی یافته، غوغاهای عنیف عافیت سوز برآورده و دشنامهای سخیف به اصلاح طلبان داده و خواسته با تیغ تهمت آنان را بدنام کند. و در این راه نه ابا کرده و نه از قهر خدا هراسیده و نه از خلق خدا شرم کرده است. و عجیب تر آنکه کم کم دوستان قلم بدستم به این نتیجه رسیده اند که اگر با آنان سخنی به حق بگویند حتماً با تندخویی و صفرامزاجی که بافق خبریهادارند، نواخته می شوند و توهین می شنوند. پس بهتر است که دم درکشیده و سکوت کنند.

همه میدانیم که نوع بیان و اتهام های بافق خبری ها مبسوق به سابقه طولانی در این سرزمین است. جالب است چند روز پیش تاریخ بیهقی می خواندم و دیدم هزار سال پیش هم همین گونه رفتارها و گفتارها بوده است. خدا رحمت کند ابوالفضل بیهقی را. که حداقل بانوشته اش نشانمان داده که قصه امروز ما، سر دراز هزاران ساله دارد.(امیر[سلطان مسعود غزنوی] گفت: پس از حسنک [ ابوعلی حسن بن محمد میکال، وزیر معروف سلطان محمود غزنوی] درین باب چه گناه بوده است… گفتم[مراد بونصر مشکان استاد بیهقی است] چنین بود ولکن خلیفه را چندگونه صورت کردند[گزارش بدروغ دادند و سخن چینی کردند] تا نیک آزار گرفت[رنجه خاطر شد] و از جای بشد و حسنک را قرمطی خواند).

من به طور مشخص از سالهای دهه هفتاد شاهد نمونه های بسیاری از نوع ادبیات بافق خبری ها در برخی مطبوعات آن زمان بوده ام که تا الان هم ادامه دارد و میراثش به بافق خبری های ما هم رسیده است.

در رمضان 1436، اصلاح طلبان بافقی، مراسم افطاری برگزار کردند و عکس سید محمد خاتمی را بر دیوار نهادند و به همین بهانه، حتی در نماز خواندن و روزه داری اصلاح طلبان هم شک کردند و امام جماعت آن نماز را شماتت ها کردند که چرا با اصلاح طلبان نماز گزارده است. و این درحالی است که در کشور، مراجع انتظامی و اطلاعاتی و قضایی هست و اگر جرمی واقع شده بود، آنان می توانستند و می باید، تذکری می دادند و اقدامی می کردند و هیچ نیازی به اتهام زنی و فحاشی و پرده دری از جانب بافق خبر نبود.

در نمونه ای دیگر، یکی از اصلاح طلبان بافقی، برای تصدی مسئولیتی در اصناف که البته نیاز به رای گیری هم داشته است، اعلام آمادگی می کند. و همین موجب ترکتازی و دستمایه اتهام ناروا و حمله به اصلاح طلبان و حتی یکی از اعضای شورای شهر می شود. و داستانی می سرایند که از اساس، بی پایه بوده است.

بافق خبری ها نیک می دانند و اگر نمی دانند، بدانند که خوشبختانه چهار دهه انقلاب، به همه خطوط فکری، فرصت و اجازه داده است که آنچه در چنته داشته و دارند؛ رو کنند. ما هم دوران اصولگرایان و مدیریت آنان را دیده ایم و طعم ادعاهای جهانی آنان را چشیده ایم، هم اصلاح طلبان و گفتگوهای جهانیشان را شنیده ایم و هم صابون تدابیر اعتدالیون بر تنمان خورده است. پس دیگر چیز پوشیده ای از هم نداریم. نه همه اصولگرایان قدیس بوده اند و نه همه اصلاح طلبان پاک و نه همه اعتدالیون بی عیب. پس نیازی به جانماز آب کشیدن نیست که طشت همه از بام ایران افتاده است. عیبی که اصولگرایانمان دارند این است که با دامن تر، ادعای طهارت می کنند. خوشبختانه در بافق همه همدیگر را می شناسیم و سوابق هم را می دانیم و روزهای گذشته یگدیگر را به یاد داریم. هیچ کداممان انقلابی تر از دیگری نیست. روزهایی که بر ایران رفته است را همه ما با هم ساخته ایم. نه شما قدمی پیش تر بوده اید و نه دیگران عقب تر.

توصیه می کنم و مخصوصاً در ماههای آینده که تب جامعه ایرانی به دلیل انتخابات، دوباره بالا می رود، هیچ جناحی به هذیان گویی نیفتد. داور نهایی مردم هستند و خواست آنهاست، که مشخص می کند ردای مسئولیت اداره جامعه بر تن کدام جناح سیاسی پوشیده شود. و راه این کار نیزصندوق رای است نه دشنام گویی و اتهام زنی و ضد انقلاب تراشی و ضد دین دانستن برخی. قلم بدستان و گویندگان و نویسندگان هر نحله فکری و عقیدتی،فقط می توانند و باید، از خود و محاسن اندیشه و روش خود بگویند و قضاوت را به مردم بسپارند.

من در مطلبی در چند سال پیش به دوستان اصولگرا گفتم سنگ نزنید، امروز هم به بافق خبری ها می گویم؛ ادب مرد، به ز دولت اوست.

محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضافتوحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۵:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت به اقای پورفلاح . واقعا این سایت داره شورشو در میاره. کاش هدف خیر خواهانه ای هم داشت.

  گوسفند تحلیلگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۴:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  زمان آن رسیده یک بار برای همیشه تکلیفمان را با اصولگرایی و اصلاح طلبی مشخص کنیم . بیایید برای شناخت اصولگرایی و اصلاح طلب بازی تاریخ این قریب به چهار دهه را دوره کنیم .
  همانطور که یادمان است آیت الله خمینی در بدو ورود به ایران و در سخنرانی خود در بهشت زهرا بیان کردند که در دهان دولت می زنند و دولت تعیین می کنند . همگان در آن زمان تصور می کردند که منظور ایشان دولت بختیار است اما دولت بختیار در آن زمان سقوط کرده بود و انقلاب در همان پاریس پیروز شده بود و قرار بود که بازرگان به قدرت برسد . اما در ایران نیروهای مخالف آمریکا(که فعلا بنا ندارم در مورد آنها مسائل را باز کنم) بازرگان و همفکرانش را که به آمریکا نزدیک بودند حذف کردند و قدرت را در دست گرفتند . به دین ترتیب آمریکا تحریمهایی را علیه ساختار جدید قدرت در ایران تصویب کرد و سعی کرد به تضعیف اقتصاد ایران و متعاقب آن ساختار سیاسی آن بپردازد و زمینه ی لازم را برای بازگرداندن نیروهایش در قالب انتخابات آزاد یا اشتی ملی فراهم کند . پس از حذف نیروهای وابسته به امریکا هاشمی مغز متفکر ساختار جدید قدرت در ایران شد . خزانه هم پر بود و در سالهای ابتدای حکمرانیش چهار نعل می تاخت و برای آمریکا شاخ و شانه می کشید . هاشمی در آن سالها با وارداتی کردن اقتصاد ایران و دادن دلار ارزان به خودی ها برای واردات آنها را راضی نگه می داشت . این بی تدبیری و در کنار آن تحریمهای اقتصادی آمریکا باعث شد که ذخایر ارزی آب شود و موضع ساختار سیاسی ایران در مقابل امریکا از موضع قدرت به موضع ضعف در بیاید . در اواخر دوران هاشمی بود که او اصلاح طلبی را اختراع کرد تا با چهره ی جدید و صلح خواهانه با آمریکا مذاکره کند و ساختار سیاسی را نجات دهد و این گونه بود که اصلاح طلبی ایجاد شد و در مقابل آن اصولگرایی هم به وجود امد . پس به وجود امدن اصلاح طلبی قبل از اصول گرایی است و هر دو نیز فرزندان هاشمی هستند . بعد که خاتمی در برقراری سازش با آمریکا ناموفق بود ، هاشمی احمدی نژاد را آورد تا با آمریکا شاخ و شانه بکشد و باعث عقب نشینی این کشور شود چون می دانست آمریکا دلبسته ی این ساختار است . اما آمریکا عقب نرفت و تحریمها را نه تنها بیشتر بلکه جهانی کرد . از سوی دیگر احمدی نژاد هم که دارای استعدادهای ذاتی بود و از هاشمی سیاستمدار تر بود خودش را از این ساختار جدا کرد و راه انحراف را در پیش گرفت و مابقی را خود می دانید ….
  این تحلیلی که در بالا ارائه دادم را می توان در سخنان امثال حسن عباسی هم دید . او می گوید که در سال 91 آمریکا علیه ایران جنگ ارزی کرد و در عرض 8 ساعت 40 درصد اقتصاد ایران را از هم پاشاند(منظورش شوک ارزی سال 91) است . در این بین یکی از او پرسید چرا آمریکا این جنگ ارزی را 10 ساعت دیگر ادامه نداد تا کل اقتصاد ایران از هم پاشد و او گفت که آمریکا به دنبال فروپاشی ساختار سیاسی نیست بلکه به دنیال جایگزین کردن نیروهایش در این ساختار است . نیروهایی که او با نام لیبرال می نامد . من با عبارت جنگ ارزی که حسن عباسی می گوید موافق نیستم زیرا که جنگ ارزی زمانی معنا دارد که بالا یا پایین بردن ارزش پول ملی یک کشور در مقابل کشور دیگر بر روی دو پارامتر سرمایه گذاری خارجی و صادرات و واردات بین آن دو کشور تاثیر زیادی بگذارد و در آن اختلال ایجاد کند . مثلا بین چین و آمریکا جنگ ارزی معنی دارد اما بین ایران و آمریکا معنایی ندارد . چون ما از یک طرف به امریکا صادراتی نمی کنیم و از طرف دیگر به خاطر تحریمهای آمریکا سرمایه گذاری چندانی ار سوی آمریکایی ها در ایران صورت نمی گیرد . پس در سال 91 ما با تنبیه ارزی از سوی آمریکا روبرو بودیم.
  خلاصه اینکه اصولگرایی و اصلاح طلبی زمانی ایجاد شد که ذخایر ارزی ساختار سیاسی ایران بنا به بی تدبیری هاشمی رفسنجانی نابود گردید و موضع این ساختار در مقابل آمریکا ضعیف گشت و اصلاح طلبان و به دنبال ان اصولگرایان به وجود امدند .
  حال به نظر شما با این تاریخچه می توان آینده ی ایران را در دو دسته ی اصولگرایی و اصلاح طبی جست؟
  غم امروز غم نان است .غم بیکاری است . غم اصلاحات و اصولگرایی نیست که شما این بازی را درآوردید.ولمون کنید .
  از شما اقای پورفلاح که در دانشگاه تهران علو م سیاسی خوندید بعیده .

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۵:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت جناب اقای پورفلاح
بسیار روان و شیوا

اصلاح طلب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۶:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بافق خبر نگو کلاغ بد خبر بگو. یک کلاغ و چهل کلاغ بگو

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۶:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دلوت خوشه آقای فلاح،همین امروز دوستان اصلاح طلب شما طرحی رو دارن به امضا میرسونن که اگه شما جائی سوالی چیزی از مسئولی بپرسید حداقل 2 سال بره زندون طرف
اونوقت کاش شما نمیومدین اینجا از اصلاح طلبها حمایت کنین اونم از این دست مطالب رو
شایدم شما این طرح رو پیشنهاد دادین به آقای عارف
فقط با یه حرفتون موافقم مردم مشخص میکنند که کی چکاره است بنشینین و ببینین

علی محمد دهقان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بابا ای ول
دم بافق خبری ها گرم خوب تونسته شما ها را بسوزونه
آقای پورفلاح راستی از اون طوماری که تو مراسم افطاری خورون برای آزادی سران فتنه امضاکردید چه خبر؟یا اینکه شما امضا نکردید؟

بنده خدا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۵۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به عنوان یک اصولگرا از مطلب خوشمان آمد. اصولگرایی افراطی گری نیست. متاسفانه برخی با افراط و تفریط به اصولگرایی لطمه میزنند

علیرضا فلاح این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

/اقای پورفلاح سال 93 جاتون خیلی خالی بود
اون موقع کجا بودید تا با دو تا مقاله از مردم حمایت کنید متاسفم براتون

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام اقاى پور فلاح خیلی عالی کارشناسی کردید ای کاش اینها با این دروغها صف اول جماعت قرار نمی گرفتن بافق خبر علاوه بر اینکه ابی در کاسه اصولگرایان نمی ریزد کمی ابی که دارن خالی می کند

معلم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عالی بود.

اخرالزمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای پورفلاح خیلی دو برتان برندارد کار شایسته ای انجام ندادید از شما که تحصیلکرده و ادبی هستید بعیده حزب بازیها را بگذارید کنار که خود عامل تفرقه خواهد شد هیزم زیر خاکستر نشوید
حزب … چهراه واقعی خودشان را در فتنه هشتاد و هشت نشان دادند شما نیاز نیست …
اخرتی هم هست

علی محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پورفلاح از شما انتظار ادب بیشتری داشتیم مقاله شما در راستای دیگر مقالات چند روز اخیر بیشتر مغرضانه و انتقام جویانه بود تا نقادانه
ان حزب الله هم الغالبون

محمد علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت جالب بود. با اینکه معتقدم. ترکتازی های این سایت نیاز به جواب ندارد. و خاموشی بهترین جواب است ولی گاهی اوقات میبیني بعضی ها وقتی میدان را خالی می بینند. وهم برشان میدارد و فکر میکنند بهترین کار را انجام می دهند و سکوت را علامت رضا. مي یابند. در صورتیکه اینچنینين نیست

محمد رضافتوحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۶:۴۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بارها سایت مذکور توهین و افترا زده، اوست که روز قیامت بایست جواب بده برادر.

ناظر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای پورفلاح مردم رو شنند و بیدارو ممنونم از واقعه گراییتان

حاجی حسنی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

این مقاله که محترمانه و مودبانه برای دستگاه شایعه ساز و افترازن می باشد. به نظر بنده سایت بافق خبر رابایست بدتر از اینهایا حداقل مثل خودش جوابشو داد.

ابوذر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کلا دوستتون دارم جناب پور فلاح

ارش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دم اقای پورفلاح گرم.ولی همینطور که خیلی از دوستان گفتند سگ محلش کنید .این بنده خدا از خودش اختیاری ندارد جیره خور تهران نشینان است

محمدرضارضایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۷:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عالیست جناب آقای پورفلاح.مثل همیشه.این بافق خبرتازگیها قاطی کرده

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای پورفلاح میخواهند کاندیدای شورای شهر شوند

فتوحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۶:۵۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بافق خبر شیپور چی خوبی می باشد

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و درود
جناب خوش قلم اقای 0 پورفلاح 0
با قلم زیبا جنگیدن هنر است. و به چالشش کشیدن استعداد می خواهد .خدا کند قلم پایش را نشکنند. ….

برزگری.-مریم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۴:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دست مریزاد اقای فلاح عزیز,بسیار بموقع بود,مردم اینها رو میشناسن و عقبه امثل … و طرفدارنش رو هم,نگران نباشید و بکار خود که همانا روشنگری است ادامه دهید,خدا پشت و پناهتان