بانوان فرنشین بافقی

دسته: مقالات
۱۷ دیدگاه
جمعه - ۲۹ بهمن ۱۳۹۵

زنان ایرانی یک از خوشبخت ترین زنان جهان هستند و افتخارشان این است که هیچگاه در تنگنای خرافات مردان نبوده اند . در حقیقت مردان سرزمین پارس از همان دوران کهن به زنان خود به دید همراه و همسر نگاه می کردند و هرگز آنها را ابزار دست و تمایلات خویش نمی ساختند مگر در برهه ای کوتاه از تاریخ . در اصل زنان و مردان ایرانی بیشتر مواقع از نوعی روشنفکری در زمینه حقوق بشر برخوردار بودند و در انجام امورات لازم زندگی، زن و مرد برایشان تفاوت نداشت . فرمانده ارتش و حتی شاه شدن زنان برای آنان عادی بود همچنانکه در تاریخ ما بزرگترین دریاسالار ایران یک بانوی مقتدر است .

در اهمیت مقام و موقعیت زنان همین بس که از زمانهای کهن روز 29 بهمن ماه روز پاسداشت زن بود . در این روز مردان به همسران خود هدیه می دادند و از طلوع صبح تا شب تمام وظایف زنان را انجام می دادند و از آنها می خواستند استراحت کنند . در این روز جشنی برپا می شد برای مقام زن و مادر که به آن جشن اسپندارمذگان  می گفتند .

مقام و موقعیت بانوان در شهر ما نیز اهمیت ویژه ای دارد . زنان بسیاری در ادارات مختلف در کنار مردان ، همپای آنها و گاه در موقعیت هایی بهتر مشغول به کار هستند و خوشبختانه می بینیم وظایف خود را به بهترین شکل انجام می دهند . نه آنان که حتی خانه دارهای بزرگوار با هنرمندی بسیار زندگی شاد و مفرحی برای همسران خویش مهیا می سازند و فرزندانی تربیت می کنند که نامدار می شوند و نام آور .

خوشبختانه اعتماد مردم شهر ما به بانوان در حدی است که حتی فَرنشینی (ریاست) برخی ادارات و مراکز مهم علمی را بر عهده بانوان نهاده اند . چندین سال است سرکار خانم عذرا کریمی در سمت ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بافق کارنامه قابل قبولی ارائه داده است . امروزه شاهد آن هستیم دو مرکز علمی شهرمان زیر نظر دو بانو اداره می شود ، سرکار خانم مریم سادات میراللهی رئیس دانشگاه علمی کاربردی و سرکار خانم دکتر اعظم ابراهیمی رئیس دانشگاه پیام نور   هستند . اداره میراث فرهنگی شهرمان که یکی از مهمترین مراکز اداری در نگهداشت فرهنگ و هنر است ، به تازگی بر عهده سرکار خانم لیلا رنجبر نهاده شده است . چند سالی است مسئولیت اداره کتابخانه های شهر ما نیز به دست خانم الهام آقایی سپرده شده . آنچه شاهد آن هستیم ، تلاش و کوشش صادقانه و دلسوزانه این بانوان برای خدمت به مردم شهر و توسعه هر چه بیشتر بافق دوست داشتنی است . برای این بزرگواران شادی و پیروزی آرزومندیم .

 

عالیه نقیب الذاکرین بافقی(مهرگان)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
پرادو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خانم عالیه نقیب الذاکرین یا همون مهرگان که خودتون میگین
لطفا مدرک تحصیلتون و دانشگاهی که فارغ التحصیل شدین و رشته اون و سال فارغ التحصیلی را بیان کنین
با احترام و تشکر

بانوی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

و در راس همه بانوان فرهیخته بافقی
سرکارخانم نقیب الذاکرین نویسنده توانمند بافقی قرار دارد

دانشجو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت خانم نقیب
زیبا. و رسا بود افرین بر زنان سرزمینم بافق

گوسفند تحلیلگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

… حکیم فردوسی جان کلام را در مورد دیدگاه ایرانیان به زن چنین سروده است :
چو فرزند باشد به آیین و فر/گرامی به دل بر چه ماده چه نر
اگر از زمان قاجار به این طرف را بررسی کنیم . متوجه می شویم زن ایرانی هیچ حرکت رو به رشدی در جامعه ی ایرانی ایجاد نکرده است . نه زنان قدیم و نه دختران پر افاده ی امروز هیچ کدام به فرزندان خود ریشه های ایرانی را نمی آموزند بلکه تا می توانند آموزه های مسموم بیگانه را به خورد آنها می دهند .این مرد ایرانی بود که پس از قرنها و در قالب یک انقلاب بدون خون ریزی و سفید تمام حقوق زن ایرانی را به او داد . از جمله حق رای ، حق قضاوت ،حق طلاق و … . اما از دل این اقدامات شیرین عبادی بیرون امد . سیمین بهبهانی بیرون آمد . فرح دیبا بیرون آمد و … . که همه ی آنها دشمن ایران بودند . بنابراین اینکه یک زن فرماندار شد ، رئیس دانشگاه شد . پیشرفت برای جامعه ی ایرانی نیست . اینها تبلیغات است . زنان ما هر وقت توانستند پایه های تمدنی ما درست بگذارند آن وقت پیشرفت کرده اند . و گرنه پزشک شدن و استاد دانشگاه شدن پیشرفت برای زن ایرانی نیست . اگر بود ما امروز به بن بست تمدنی نمی رسیدیم.

نخبه بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۲:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مهربانوان شهر من با داشتن کمی خودباوری و اعتماد به نفس میتوانند پله های موفقیت را طی و به مدارج بالای علمی, فرهنگی, هنری و ورزشی دست یابند

گوسفند تحلیلگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۳:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سرکار خانم نقیب الذاکرین
شما کدام دیدگاه آفرینشی را به فرزندانتان می آموزید ؟ دیدگاه ابراهیمی یا دیگاه نیاکانیمان؟
عموم زنان ایرانی کدام دیدگاه را به فرزندانشان آموزش می دهند؟
زنان ایرانی در این زمینه کم کاری کرده اند و تمدن ایرانی را به یک بن بست مهیب کشانده اند . بنابراین به این زنان نمی توان افتخار کرد .
بی رو دربایستی

مهرگان بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۴:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

پرادو بزرگوار ، درود پوزش می خواهم چگونه با یک پرادو هم سخن شوم؟ یک ماشین زبان آموخته است؟ نام خود را روشن بیان دارید تا به پرسشهایتان پاسخ گویم

  پرادو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۶:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  لطفا بحث را نپیچونین اصلا من حیوون نادان لطفا همانگونه که این کامنت را گذاشتین،، لطف کنین جواب سوالات را تک به تک بدین البته اگر هراسی ندارین پاسخ چهار سوال بالا که ذکر شد بفرمایین اگر هم مقدور نیست که هیچی _تاکید میکنم چهار سوال بالا

  حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۱۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  نام پرادو برایتان مهم است یا سوال پرادو؟؟؟

  پرادو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  همانگونه که الان پاسخ دادید دوباره پاسخ دهید
  چهار سوال در بالا ذکر شد اگر مشکلی نیست پاسخ دهید
  وگرنه هیچ اجباری نیست با تشکر

مهرداد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۷:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

پرادو گران قیمت حالا این سوالاتی که پرسیدی چه ربطی داشت.گرچه من با نوشته های خانم نقیب زیاد جور نیستم.

پرادو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۷:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مهرداد ارزان قیمت صاحب کامنت هفت به همراه کامنت دوم و سوم که همه میدونن شما همون خانم ن هستی
من خطابم کس دیگه است شما چرا ناراحت میشی
در هر صورت سوالات را پیچوندین غافل از اینکه وهم تألیف دوتا کتاب بعضی را برنداره فکر کنن خبریه

کامنت 3 هستم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۴۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقا یاخانم پرادو تومطمئن هستی که مریض یا متوجهم نیستی برو پیش روانشناس. خودت نشون بده ! چی میزنی؟

  پرادو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  ععععععععه نمیدونستم( خانم ) کامنت۳ شما هنوز این مقاله را دنبال میکنین بعدش هم شما را که کسی نمیشناسه چی شده ناراحت میشین اینقدر () و بعدش هم چرا شدین دایه دلسوز تر از مادر !بابا اینا دیگه قدیمی شد

دبیر آموزش پرورش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۲۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خانم نقیب الذاکرین
با عرض سلام و عرض ادب پیشنهاد میشه جهت جلوگیری از سو استفاده از مطالب شما به سوالات ایشون اقای پرادو جواب بدین البته اگه مقدور هست

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۲:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

نقش ارزشی زن هابیش از این حرف هاست

در تاريخ، زن های زيادي داريم كه مردهايشان را به جبهه و جنگ فرستادند. زهير، خانمش او را به كربلا فرستاد. وهب، جوان مسيحي، مادر و خانمش باعث شدند كه به كربلا بيايد. مسلمان شد و هم خودش و هم زنش شهيد شدند. زنش جزو شهداي كربلاست. من يك وقت در تاریخ دنبال می کردم، شخصیت های برگزيده تاريخ، هميشه نقش يك زن فعال كنارشان بوده است؛ سه زن باعث شدند كه حضرت موسي(ع) حفظ شود تا رسالتش را انجام دهد. خدا خواست از طريق اين سه زن حفظ شود؛ مادرش او را در صندوق گذاشت و به دريا انداخت، خواهرش گفت: برايش دايه بياوريد كه مادرش را آوردند، و زن فرعون مانع قتلش شد.
عيسي بن مريم(ع) مادرش كنارش نقش دارد. رسول خدا(ص) خديجه(س) همسرش كنارش نقش دارد. اولين بار كه از غار حرا پايين آمد حضرت خديجه به او ايمان آورد. حضرت زهرا(س) شب ها با علي(ع) به در خانه مهاجر و انصار می رفت. همراه امام حسين(ع) حضرت زينب(س) بود كه نقش خودش را بعد از قضيه عاشورا ايجاد كرد. نقش زن ها بسيار مهم است. يكي از علما كتابي به نام «رياحين الشريعه» دارد كه در اين كتاب شرح حال زن هایی نوشته شده است كه در تاريخ نقش تعیین کننده داشته اند.
زني به نام حره را گرفتند و پيش حَجاج آوردند. حجاج، نگاهي به اين خانم كرد و گفت: شنیده ام تو در مجالس می روی سخنراني می کنی و از فضايل علي ابن ابی طالب می گویی. می گویی كه علي از فلاني بهتر بوده است، تو حرف های این چنینی می زنی؟! زن نگاهي كرد و گفت: حجاج! اشتباه رسانده اند؛ من اصلاً علی را با این ها مقايسه نمی کنم كه بگويم از این ها بهتر است، من گفتم كه علي بر انبياء برتر است از موسي، عیسی و نوح هم بالاتر است. گفت: عجب! این كه بدتر شد اگر ثابت نكني می گویم اعدامت كنند. حره یکی يكي شروع كرد آيات قرآن را خواندن و اين مطلب را ثابت كرد.
ودر معاصر نیز چه بسیار مادر ان وهمسران شهیدوبخصوص همسران شهیدان مدافع حرم

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من با بخشی از نظرات خانم نقیب در مورد پذیرش مسئولیت از سوی قشر زنان موافقم ولی ظاهرا ایشون اسامی زنان قدیم و جدید براشون مهمتر از عملکرد و تاثیر اقدامات اونها هست ولی دلیلی نداره ولی سوالی مطرح میشه به شخصیت حقیقی اونطرف بیشتر توجه بشه معمولا در این موارد میگن دقت کنید فلانی چی میگه نه اینکه فلانی کی هس