کتیبه دردسر ساز

دسته: مقالات
۲۲ دیدگاه
سه شنبه - ۳ اسفند ۱۳۹۵

غلام همتم آن نازنینم / که کار خیر بی روی و ریا کرد.
اگر, هدف و غرض در عمل و رفتار, برخاسته از ضمیری روشن و دور از هرگونه شائبه مادی و نفسانی باشد و آن را با هیچگونه رنگ و صبغه غیرالهی نیامیزد, همانند شجره طیبه ای خواهد بود که آثار وجودش ابدیت پیدا کرده و هیچگاه از میان خواهد رفت.
نصب و حذف کتیبه امامزاده واجب التعظیم شهرمان گویا رشته ای دراز داشته است و هنوز هم ادامه خواهد داشت.چون اداره اوقاف؛ کار را به محاکم قضایی کشانده است و دست به شکایت شده است تا از کسانی که بنر متن کتیبه قبلی امامزاده را روز جمعه در همان محل نصب کردند توبیخ کند و سیاست نماید و به آن ها بگوید دست بالای دست بسیار است و مملکت قانون دارد.
این یعنی تفرقه اندازی. بازی دادن مردم و منحرف کردن ذهن ها از مسائل اصلی از یک منظر و از منظر دیگر یعنی قانون مداری و قاطعیت و صداقت در گفتار و کردار.
این که رییس اداره اوقاف با این اقداماتش شجاعت و قاطعیت خود را به رخ مردم می کشاند یا اهداف و اغراض دیگری در سر می پروراند را فقط کرام الکاتبین می دانند و آن هایی که دستی بر آتش سیاست بازی دارند.
ولی این که چرا اولین اقدام رییس جدید الورود حذف این کتیبه بوده است در نوع خود قابل تامل است. این که آقای تربتی حذف کتیبه را خواسته خیرین دانسته را البته نمی توان با هیچ منطق دینی توجیه کرد یعنی فرد خیر که به خاطر رضای خدا این کار را انجام داده برایش مهم بوده که اسم او را نصب کنند یا اسم دیگری را.
این دقیقا تکرار همان داستان بهلول است که اسم خود را بر سر در مسجدی می نویسد و صدای سازنده آن را در می آوردتا مشخص کند که سازنده مسجد نه برای رضای الهی که فقط برای جلب نظر مردم و ریاکاری این مسجد را ساخته است.
نکته جالب سرعت پاسخگویی آقای تربتی است که هنوز جوهر کلام امام جمعه در روز جمعه خشک نشده که خواهان نشان دادن سند ومدرک برای حذف کتیبه باشد و آقای تربتی فردای آن روز مسئولیت حذف کتیبه را با قاطعیت به گردن می گیرد و با صدای رسا می گوید حذف آن, کار من بوده و از هیچ کس هم نمی ترسم و ابایی ندارم.
حال این قاطعیت اگر مبتنی بر نیت و انگیزه خالص و بدون شائبه باشد کاری است بس قابل تقدیر .که ما کمتر شاهد بودیم که کسی شمشیر را از رو ببندد و این چنین در برابر امام جمعه بایستدو فریاد هل من مبارز سردهد.
آیا این سبک رویارویی مسئولان آن هم برای حذف و نصب یک کتیبه ,کاری عقلانی ودر شأن و منزلت بزرگان است .کتیبه ای که بود و نبود آن تاثیر چندانی در مبانی اعتقادی مردم ندارد و مردم قرار نیست اعتقادات خود را با این کتیبه گره بزنند و شاید خیلی ها اصلا این کتیبه را در امامزاده ندیدند یا برایشان اهمیت نداشته است که متن آن چه بوده است و اسم کدام زید وعمروی برآن نقش بسته است و این که آقای تربتی حذف متن آن را خواسته مردم دانسته است باید جستجو وکنکاش کرد تا ببینیم منظور عموم مردم بوده یا گروهی خاص و عده ای انگشت شمار.
از طرف دیگراین کتیبه نه اثری تاریخی و باستانی بوده که ارزش فرهنگی و ملی داشته باشد.ونه متن آن مغایر با ارزش های انقلاب و اسلام بوده است. ونه قرار است که با نصب یا حذف آن باری از دوش مردم برداشته شود و مشکلات شهر و جاده و آموزش و اشتغال و بیکاری و…. حل شود.
ای کاش مسئولان که قافله سالاران این جامعه هستند اندکی سنجیده تر و عقلانی تر عمل می کردند و این مسائل جزئی را در خلوت خود حل و فصل می کردند نه این که آن را به درون جامعه بکشانند و فضا را ملتهب کنند که این التهاب بی تردید هیچ سود و منفعتی برای مردم نداشته و نخواهد داشت جز این که  مقام ومنزلت مسؤلان کاسته شود .
این دعوا و نزاع بی تردیدنه برای احقاق حقی از مردم است ونه فریادی از سر عدالت خواهی. بلکه درگیری درونی و خانگی در کانون قدرت است که فقط دود آن در چشم مردم می رود بی آن که ذره ای از آلام و رنج های مردم را بکاهد یا باری از دوش آن ها بردارد.
دکتر حسین ارجمند


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضا برزگری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اینها همش بازی سیاسیه تا مسئولان را از پیگیری مسائل و مشکلات اصلی شهرستان دور کنند

امیر تفکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عجب بساطیه

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگه جلوی این نوع طایفه بازی ها گرفته نشه. نفاق بیشتر میشه . همه به پاچه خواری میافتن و آنها که تن به ذلت پاچه خواری نمیدهند از رسیدن به حقشان می مانند .
اگر این روند اسم و نام نویسی ادامه پیدا کند باید فکری شودکه جای 31 نفر اسم را در امامزاده آزاد کنند

بزرگان ما باید مظهر خلوص نیت و عملکرد آینده نگری باشند

بیائید کمی برای مردم گریه کنیم مردمی که خودمان هم جزئی از آنیم.
تا زمانی که با واقعیت خود را روبرو نکنیم و آینده را نگاه نکنیم وضع همین هست که هست

محمد علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اینا همش سیاسته فقط میخوان حواس مردم را ازاتفاقاتی که خودشون میخوان بیفته پرت کنن و کارخودشون را انجام بدن

ممد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت بردکتر

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ای کاش امام جمعه این موضوع رابه نماز جمعه نمی کشاند وعده ای کمی خبر داربودن حال که همه مردم استان فهمیدن که ما سر چه چیز بی ارزشی مشکل دا ریم

مجید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یه گروهی به اسم شهید وبسیجی بودن دارندسواستفاده می کنندازمردم کسی نیست بپرسه شماهابااین کاروکاسبی که به نام شهیدبرای خوددست وپاکرده ایددرسال چندتابرنامه برای شهدااجرامی کنیداین همه ازدستگاهای دولتی ومعادن کمک می گیریدکجاخرج می کنیدچراعملکرداین هیات برای مردم گزارش نمی شود

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب دکتر ارجمند اینکه آقای تربتی اعلام میکند مسؤولیت تغییر کتیبه را قبول میکنم فکر کنم دو تا دلیل داشته , اول اینکه چون امام جمعه ءاون را به تریبون نماز جمعه کشاند و دوم اینکه تهمت ها متوجه هیات امنا شده بود و ایشان مردانگی کرد و اعلام کرد نه اینکه بخواهد به رخ بکشد , و به نظربنده رفتار ایشون درست یا غلط , از بزرگ شهر انتظار دیگری داشتم

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲:۲۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کاش حالا که داشت صحنه آروم میشد شما دوباره آتش بیار معرکه نمیشدید , شما بعد از چند روز چی را میخواستید ثابت کنید ? و چرا فقط از آقای تربتی گله کردید ? چرا ? چرا ? چرا ?

رضا بافقی نسب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آغاز مطلبم را بایک سوال شروع میکنم. حدود اختیار و وظیفه هییت امنای امامزاده عبدالله چیست ودرچه اموری میتوانند ورود کنند و درچه کاری میتوانند نظردهند؟ با عرض پوزش از شما درخصوص مسئله کتیبه بنظر میرسد که هییت امنا منصبی شده که تابع نظر شخص رئیس اداره اوقاف است زیرا چنانچه مروری بر مسایل چند روز گذشته داشته باشیم میبینم که تنها و تنها آقای تربتی موضع گیری نموده مسئولیت کارهای انجام شده را برعهده گرفته و دریغ از یک ابراز نظر ازطرف شما درخصوص وقایع اتفاق افتاده. در اساسنامه بقاع متبرکه آمده است که هییت امنا امین مردم در بقاع هستند و مسئولیت های متعددی برای انها ذکر شده است اعم از کارهای فرهنگی و عمرانی و جمع آوری وجوه نذورات وغیره.حال بادرنظر گرفتن جمیع اتفاقات بنظر میرسد شما بزرگواران بین یک حکم اداری ( انتصاب ازطرف ریاست اداره اوقاف) و حکم دل( تبعیت از ولی نعمتانتان که همانا مردم هستند) مانده اید. انتظار این است که جانب مردمی باشید که شماراامین خود دانسته و امامزاده لازم التعظیم را به شما سپرده اند. درخصوص مدیریت جناب آقای تربتی بهتر است مسئولین استان قضاوت کنند که این به صلاح نزدیکتر است.

کاش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ای کاش دوباره شروع نمیکردید , چرا کمی فکر نمیکنید ?مسؤول سایت بافق فردا کاش از آقای دکتر میخواستی منصرف بشه از چاپ مطلبش , چرا دوباره آتیش روشن میکنید برادر من ?چی گیرتون میاد ?

سقا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۴:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تورا به خدا قسم میدیم دل مردم ستمدیده بافق رابیش ازاین نرنجانید ای بزرگان شهر اینقدر خون تودل امام زمان نکنید مردم از فقروازتبیض وبی عدالتی گله مندند به فکر معیشت مردم باشید تا مسائل جزیی

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۷:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای دکتر اینکه نام خیرین نوشته بشه پیشنهاد رئیس اوقاف و هیئت امنای قبلی بود و در این خصوص بنر هم تهیه کردن و در صحن امامزاده نصب کردن وگرنه خیلی ها نیازی به این اسمها ندارن , در ضمن خیرین ادعای دین و بزرگی ندارن و مردم عوام جامعه هستن , ولی اونهایی که ادعا دارن چرا ?

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی زور یارو غریبه بیاد تو شهر ما تفرقه بیاندازد جناب اقای تربتی از قول مردم حرف نزنید مردم که وکیل نمی خواهند ؟؟؟؟؟؟؟؟

حاجی فدائیه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب دکترارجمندبسیارجالب ومستندنگارش کرده .ازقدیم گفتنداول شخصیت رابگیرشخص مهم نیست.کتیبه بحث انچنان مهمی نیست امادرورای این اقدام افکاری هست که در آینده رونمایی میشه.اوقاف درآینده مشخص میشه اقداماتش

امیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۳:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

از یه دکتر وفرهنگی بعیده مغرضانه متن بگذاره,چه جوریه وقتی میخواهند اسم بانی را بزنند یاد قصه بهلو ل
می افتید ولی جایی دیگر رفتار بهلول معنایی نداره؟
یه سوال چرا شما اخر متنهاتون دکتر ارجمند را مینویسید؟برای یه بار بنویسید (ارجمند),میشه؟

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

پیشنهاد میدم دکتر ارجمندبه مسؤول سایت بگن نه عکسشون را بگذارن نه اسمشون را بنویسن شاید برای رضای خدا بهتر باشه

محمد ح این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حرمت مومن واجبه و احترام امام جمعه واجبتر ای کاش به جای دامن زدن به جزئیات به کارهای مهمتر می پرداختند بترسیم از روزی که از اسم و رسم سئوال نمی کنند بلکه از اعمال سئوال می کنند. خدایا همه ما را به راه راست هدایت فرما.

بچه بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر من اینها را امام جمعه باید ببیند که استان یزد تابلو شیخ محمد تقی را در جاده از یک به بافق را کندند که اسمی از بزرگان بافق نباشد حالا هم کتیبه که به نام شما بود کندند حالا قدر بافقی را بدانید که به غیر از بافق کسی شما را نمیخوام ند فقط همراهی شمارا میخواهند به نفع خودشان

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و درود
امان از قلم
سخنان شما دکتر عزیز به مثابه باد به اتش دادن بود و بس
ندای هل من مبارز
موضع سریع
اولین اقدام
شانتازه دیگه
قلم را به سمت مثبت حرکت دهید و مثبت اندیش باشید با کنترل منبع انرژی درونی
با تشکر

حامی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۲۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام به نظرم اینها نه سیاست بازیه نه چیز دیگه همش ریا وخودنمایی هست

حاجی فدائیه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

صدای دهل زدن اوقاف واسه امامزاده واینهمه زمین وقف و
وقفیات بافق درچندسال آینده شنیده میشه.اوقاف نه دلسوزامامزاده هست نه زائران حاجت بگیر.★ حیف که بایدحقایق درگلوبماند.