نگاه فراجناحی صباغیان در استیضاح وزیر راه

دسته: مقالات
۱۰ دیدگاه
چهارشنبه - ۴ اسفند ۱۳۹۵

جناب آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید، با درخواست سی و چند تن از نمایندگان مجلس جهت پاسخگویی به استیضاح این هفته به مجلس فراخوانده شدند.

شاید برای اولین بار شاهد آن بودیم که نماینده ای از حوزه ی انتخابیه مهریز به عنوان یکی از سخنرانان استیضاح معرفی می شد و از طرفی مشاهده نام محمد رضا صباغیان در لیست موافقان استیضاح برای افرادی که با نگاه اصلاح طلبی به ایشان رای داده بودند سوال برانگیز بود و همگان منتظر موضع گیری های ایشان در این استیضاح بودند.

سخنان ایشان به عنوان یکی از موافقین استیضاح، با سایرین کاملا متفاوت بود بگونه ای که نگاه خیرخواهانه و بی غرض در صحبت های ایشان آشکارا موج می زد و هیچ اثری از تهمت های بی اساس و موارد خلاف اخلاق و ادب در صحبت هایش مشاهده نمی شد.

اعتراف به عملکرد قابل قبول وزیر و تمجید از استعفا مدیر عامل راه آهن در زیرمجموعه وزارت راه، رعایت انصاف را در صحبت های ایشان دو چندان نمایان می کرد.

ایشان دلیل موافقت خود با استیضاح را علیرغم وجود کارنامه قابل قبول وزیر، بند مربوط به عدم استعفای وزیر در رابطه باحادثه قطار تبریز- مشهد عنوان کردند و به نوعی با بیان این مطلب از دیگر موارد مطرح شده در نامه استیضاح که بیشتر رنگ و بوی سیاسی داشت تبری جستند.

شاید بتوان اشاره به نهادینه کردن فرهنگ عذرخواهی و مسئولیت پذیری را شاکله صحبت های صباغیان دانست. فرهنگی که متاسفانه به کلی در کشور ما به فراموشی سپرده شده است.

در لابلای صحبت های وی، اشاره ای هم به حادثه پلاسکو شد و این اشاره را می توان بهترین گواه بر فراجناحی بودن موضع گیری های او دانست، چرا که بالاترین مقام مسئول در حادثه پلاسکو که مطابق فرهنگ مسئولیت پذیری باید استعفا می داد، بزرگترین رقیب انتخاباتی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری محسوب می شود.

در نهایت اگر چه صحبت های وی به عنوان یک نماینده موافق استیضاح بیان شد، ولی رعایت نهایت اخلاق و انصاف در صحبت هایش، نه تنها هیچ کدورتی در دل دولت مردان بوجود نیاورد، بلکه جدیت پیگیری امور و شخصیت فراجناحی ایشان را برای آنها بیش از پیش نمایان کرد.

وجود نمایندگان با دیدگاه فراجناحی را باید از موهبت های مجلس قلمداد کرد، چه بسا اگر نگاه فراجناحی در مجالس گذشته غالب شده بود و نمایندگان بدون در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی از حق مسلم خود در رابطه با سوال و استیضاح استفاده می کردند دولت های گذشته عملکرد بهتری داشتند.

حامد فخارزاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
زکی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

زکی مطمئنم از این تنور نون در نمی آید

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ایشان با این مواضع می خواهد خودش را نشان دهد وبگوید که ما هم داریم کار می کنیم اما ایشان در حوزه مسولیت خودش حتی نتوانست حق وحقوقی برای کارکنان شرکت سنگ اهن بگیرد ودر صدی هم از واگذاری شرکت به بخش خصوصی نگرفت وبه یکباره نماینده مجلس شد

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بهتر بودن از جاده بافق یزد نیز نامی میبرد

دوستدار وطن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۲:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بهتربودموافق استیضاح نبودند. دروزارتخانه ای که فقط راه آهنش یک وزیرمی خواددکترآخوندی عملکردخوبی داشته اند. رآی بالای عدم استیضاح ایشان دال برعملکردقوی ایشان بود. درهرصورت آرزومندموفقیت آقای صباغیان هستم. ایشان به نظرمن خیلی عجولانه وضربتی تصمیم می گیرند.

حاجی میرزا آقا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۳:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این حرفها فایده ای برای من بافقی نداره مردم بافق دارن تو جاده تلف میشن کسی هم پیگیر نیست بعدش نمایندمون حرفی از جاده بافق را تو مجلس بمیون نمیاره

زنده باد تدبیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۵:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دروود بر شرفت صباغیان..
آقای صباغیان نظرمن شهروند: با حمایتهای قاطعانه خود از این دولت سخت کوش اما بی پول
پوئنهای خوبی از دولت بگیرید.
اقتصادخوب و سرمایه های خوب کشورجمهوری اسلامی از بی برکتی و ضعف شدید در سیاستهای سیاسی و اقتصادی /واختلاس بی حد و مرز در دولتهای نهم ودهم بکل تخریب شد لذا دولتش نتنها پروژه راه بافق-یزد و بافق – زرند نتوانست به اتمام برساند بلکه از طرح فولاد بافق و مقرون بصرفه ترین طرح از فولادهای هشت گانه کشور را فروخت تا پول یارانه ملت شریف ایران رابدهند.

حاجی فدائیه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

معلوم نیست مقاله فراجناحی ست یاتفسیرخطبه نهج البلاغه.موافق استیضاح ونصیحت کردن وزیروتعریف وتمجیدنه مقوله فراجناحیست ونه چیزدیگه.دست بعصارفتن صباغیان تنهاچیزیست که مبین حرفای ایشون هست.وزارتخانه زیرمجموعه قانونگذاره اماصباغیان دریافته بارفاقت هم میتونه مردم راتاحدودی راضی نگه داره واسه آینده وهم تعامل باوزیربرای کارهاش.عمل نماینده بافق شبیه پدری که فرزندش رابقصدتنبیه دنبال میکنداماگامهایش راسست برمیدارد.
نماینده بافق جناب صباغیان بنوعی دچارمحافظه کاری شده که نه میشه اسمشوجناحی گذاشت ونه فراجناحی و اصلافراموش کرده تنهاشهرستان بافق چه ذخایرارزشمندی
برای ملت ودولت هست ومیخواهدباسیاستکاری پیش ببرد
سیاست ایشون این نویدراحکایت میکنه که بعد۴ سال نمایندگی مقیم پایتخت بشودوجذب وزارتخانه ای……….

حاجی فدائیه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۳۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نکنه صباغیان نائب امام زمانه که حرفاش مث ایات سوره نوح تفسیرکرده اید.ان شالاه آیندگان تفسیربهتری بکنن یابهتره روی سنگ حکاکی کنن وسرچارراههابزنید

ممد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۱۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مدل جدید استیضاح توسط نماینده محترم بافق در مجلس اختراع گردید
مثلا” از یکی کلی تعریف کنی بعد بخوابونی تو گوشش

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۷:۲۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگه پیام نارضایتی بازماندگان حادثه قطار را از نمایندگان مخالف استیضاح دیده باشید که چه آتشی به دل دارند با افتخار از حرکت جناب صباغیان حمایت میکردید.خدارا شاکریم که ما را لایق چنین نماینده ای قرارداد.یک نکته را هم یادآور میشوم که تاقطار حرکت نکنه سنگش نمیزنن.
همین قدر میدانم که اکثر اونایی که ساز مخالف کوک میکنن از همون اول مخالف بودن و درجوابشان سکوت بهترین واکنش است.