مطلب حقوقی هفته

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
شنبه - 7 اسفند 1395

گواهی تجرد، راهکاری قانونی برای جلوگیری از فریب در ازدواج

گواهی تجرد تأییدیه‌ای است که بر مبنای اطلاعات مندرج در سند سجلی شخص صرفاً برای صاحب سند و بر اساس درخواست وی یا وکیل قانونی ایشان صادر می‌شود. این درخواست به‌صورت اینترنتی نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

ازدواج همواره از قدیمی‌ترین و محکم‌ترین پیمانهای میان انسان می‌باشد. این پیمان که آغاز رابطه‌ای میان دو انسان می‌باشد اساس و مبنای بقای بشر نیز به شمار می‌آید، لذا اهمیت آن باعث گردیده تا علاوه بر شریعت اسلام، قانون نیز به‌منظور حفظ حرمت این سنت قدیمی تدابیری را اتخاذ نمایند.
از همین روی و به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده کردن افراد از این سنت قدیمی مجازاتهایی را برای افرادی که طرف مقابل خود را در ازدواج فریب می‌دهند در نظر گرفته است.

این در حالی است که یکی از مصادیق بسیار شایع جرم فریب در ازدواج اعلام عدم سابقه ازدواج یکی از طرفین عقد می‌باشد. به‌عبارتی‌دیگر تجرد یکی از مواردی است که عقد بر مبنای آن واقع می‌گردد.
به‌طور مثال مردی که قبلاً سابقه ازدواج و جدایی از همسر داشته به خواستگاری دخترخانمی می‌رود و خود را مجرد معرفی و بیان می‌نماید تاکنون سابقه ازدواج نداشته است و عقد ازدواج بر مبنای این امر واقع می‌شود.

هم‌چنین آن‌که ممکن است فردی قصد تجدید فراش داشته باشد و به‌واسطه این‌که دو شناسنامه دارد، ازدواج اول خود را از زن دوم مخفی می‌نماید و اقدام به ثبت ازدواج خود در شناسنامه دوم می‌نماید.

از طرفی دیگر همواره این احتمال وجود خواهد داشت که عمل فریب در ازدواج توسط زن رخ دهد. به‌طور مثال زن ازدواج پیشین خود را از مرد مخفی نماید. در این‌صورتها باید بیان داشت که چنین شخصی به‌حکم قانون مرتکب فریب در ازدواج گردیده، لذا مستوجب شش ماه تا دو سال حبس خواهد بود. اما به‌منظور جلوگیری از گرفتار شدن در چنین دامهایی و نیز حفظ حرمت و حریم این سنت مقدس راه‌کارهایی وجود خواهد داشت.

یکی از این راه‌کارها اخذ گواهی تجرد پیش از وقوع عقد ازدواج می‌باشد. گواهی تجرد تأییدیه‌ای است که بر مبنای اطلاعات مندرج در سند سجلی شخص صرفاً برای صاحب سند و بر اساس درخواست وی یا وکیل قانونی ایشان صادر می‌شود. این درخواست به‌صورت اینترنتی نیز امکان‌پذیر خواهد بود.
به‌عبارتی‌دیگر گواهی است مبنی بر این‌که صاحب شناسنامه سابقه ازدواج نداشته و یا ازدواج واقع‌شده منجر به جدایی بر اثر طلاق، فسخ نکاح، بذل یا انقضای مدت در ازدواج منقطع و فوت همسر شده باشد.
به‌علاوه آن‌که گواهی فوق‌الذکر یکی از مدارک لازم برای استخدام در برخی مشاغل خاص، سفر به خارج از کشور، ادامه تحصیل در بعضی از مقاطع و حتی ثبت عده‌ای از ازدواجها است.
چند نکته مهم:
1- هر شخصی می‌تواند با مراجعه به اداره ثبت‌احوال محل صدور شناسنامه خود و یا اداره سجلات و احوال شخصیه در وزارت امور خارجه (در داخل کشور) و یا نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران (در خارج از کشور) درخواست صدور گواهی تجرد بنماید.

الف)‌ چنانچه متقاضی گواهی تجرد مقیم داخل کشور باشد می‌بایست به اداره کل ثبت‌احوال امور خارجه واقع در خیابان امام خمینی (ره) – نبش خیابان شیخ هادی پلاک 108- ساختمان شماره 6 سازمان ثبت‌احوال و یا نزدیک‌ترین اداره ثبت‌احوال محل سکونت مراجعه و درخواست خود را ارائه نماید.
ب) چنانچه متقاضی گواهی تجرد مقیم خارج از کشور باشد می‌بایست به نزدیک‌ترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و درخواست خود را ارائه نماید.

2- گواهی تجرد صرفاً توسط اداره کل ثبت‌احوال امور خارجه و ظرف یک روز صادر می‌گردد. ضمن آن‌که تحویل گواهی تجرد، صرفاً در ثبت‌احوال امور خارجه به آدرس تهران – خیابان امام خمینی نبش شیخ هادی انجام می‌گیرد.

3- امکان اخذ این گواهی توسط شخصی غیر از صاحب شناسنامه وجود خواهد داشت، بنابراین در این صورت چنین شخصی می‌بایست دارای وکالت‌نامه رسمی باشد و در آن به اخذ گواهی تجرد صراحتاً اشاره گردیده باشد.

4- صدور گواهی تجرد منوط به ارائه اصل شناسنامه صاحب آن می‌باشد.

5- متقاضی دریافت این گواهی می‌بایست مدارک ذیل را داشته باشد:
اصل شناسنامه متقاضی، یک برگ فتوکپی شناسنامه، تکمیل فرم درخواست، پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری
6- چنانچه متقاضی قصد ارائه گواهی تجرد به مقامات خارجی را داشته باشد، باید ابتدا گواهی را از طریق دارالترجمه رسمی، ترجمه کند و پس از تأیید امور دفتر مترجمان وزارت دادگستری، به تأیید وزارت امور خارجه برساند.
7- افراد می‌توانند با مراجعه به پورتال سازمان ثبت‌احوال کشور به نشانی اینترنتی www.sabteahval.ir فرم درخواست را تکمیل و به‌صورت الکترونیکی ارسال کنند و پس از بررسیهای لازم پیغامی مبنی بر آماده بودن گواهی تجرد و مراجعه جهت دریافت آن برای متقاضی ارسال می‌شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵
برچسب ها:

You cannot copy content of this page