حاشیه‌های به یادماندنی جنبش غیرمتعهدها در تهران

دسته: اخبار ایران
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۲ شهریور ۱۳۹۱

جنبش غیرمتعهدها در تهران
نخستین اجلاس سران جنبش غیر متعهدها با حاشیه‌های به یادماندنی همراه بود.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، دقایق نخستین آغاز اجلاس سران جنبش غیر متعهدها با حاشیه‌های به یادماندنی همراه بود كه در این گزارش به برخی از آنها اشاره می‌شود. اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها هم‌اكنون با سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سخنران ویژه افتتاح شد.

*ورود سران كشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها به محل برگزاری اجلاس ساعت 8 و 30 دقیقه آغاز شد كه محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور به صورت رسمی با همراهی محمدرضا رحیمی معاون اول رییس‌جمهور و علی‌اكبر صالحی وزیر امور خارجه از سران كشورها استقبال می‌كردند.

*هیات‌های همراه سران عضو جنبش غیرمتعهدها وارد سالن شدند و سران كشورها به سالن وی‌آی‌پی جنب محل اصلی اجلاس هدایت شدند.

*مقام معظم رهبری ساعت 10 وارد محل اجلاس شدند.

*ورود هیات‌ها از ساعت 8 و 30 به محل برگزاری اجلاس تا ساعت 10 ادامه داشت و پس از آن سران كشورها به سالن اصلی اجلاس وارد شدند.

*پیش از آغاز رسمی اجلاس تهران هیات‌های حاضر از كشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در محل برگزاری اجلاس به رایزنی‌های دو جانبه و چندجانبه كه گاه همراه با خوش و بش بود مشغول بودند.

*بان‌كی‌مون دبیركل سازمان ملل و محمد مرسی رییس‌جمهور مصر در كنار یكدیگر نشستند و قبل از افتتاح رسمی دقایقی با یكدیگر به گفت‌وگو پرداختند.

*همراه با ورود سران كشورها به سالن اصلی اجلاس مقامات كشوری و لشكری از جمله آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی، ‌حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فر، حجت‌الاسلام والمسلمین قومی، حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی بوشهری، حجت‌الاسلام و المسلمین قاضی عسكر، حجت‌الاسلام والمسلمین میرتاج‌الدینی، سعید جلیلی، حداد عادل، ولایتی، فیروزآبادی، صفوی، رضایی، رحیمی، ثمره هاشمی، مجتهدزاده، بداغی و … وارد سالن شدند و در جایگاه خود قرار گرفتند.

*از حاشیه‌های قابل توجه رسانه‌ها گفت‌وگوی مرسی و هاشمی شاهرودی به زبان عربی بود كه این دو قبل از آغاز رسمی برنامه دقایقی با یكدیگر گفت‌وگو كردند.

*آیت‌الله هاشمی شاهرودی و دبیركل سازمان ملل پس از سلام و خوشامدگویی با یكدیگر صحبتی كوتاه داشتند.

*رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه اجرای برنامه را بر عهده داشت.

*خبرنگاران در دو محل سالن اجلاس سران و مركز همایش‌های صدا و سیما برای پوشش این رویداد تاریخی مستقر شده بودند و تكاپوی رسانه‌های داخلی برای پوشش اخبار اجلاس تهران مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفت.

*هاشمی رفسنجانی رییس مجلس تشخیص مصلحت نظام از دیگر مسوولان كشورمان بود كه با بان‌كی‌مون دبیركل سازمان ملل و محمد مرسی رییس‌جمهور مصر خوش و بش كرد.

*سران سه قوه همراه با مقام معظم رهبری وارد سالن اصلی اجلاس شدند و پس از اجرای زنده سرود جمهوری اسلامی ایران در كنار سایر مقامات كشورمان جای گرفتند.

*پس از قرائت قرآن كریم توسط یكی از قاریان بین‌المللی كشورمان سخنرانی مقام معظم رهبری ساعت 10 و 45 دقیقه آغاز شد.

*خانواده شهدای هسته‌یی كشورمان مهمان ویژه مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها بودند.

*مهمان‌پرست و آخوندزاده نخستین افرادی بودند كه در سالن اصلی محل برگزاری اجلاس سران حاضر شدند و دقایقی بعد صالحی نیز به جمع آن‌ها پیوست سایر مقام‌های كشوری و لشكری نیز كم كم به جمع حاضران در سالن اصلی محل برگزاری اجلاس پیوستند.

* خبر نزدیك شدن به لحظات آغازین مراسم افتتاحیه توسط مهمانپرست اعلام شد.

* احمد نجفی تهیه‌كننده سرشناس ایرانی از جمله افرادی بود كه در بخش خبرنگاران اجلاس سران به همراه تیمی متشكل از چند تصویربردار حضور داشت.

* پس از سخنرانی مقام معظم رهبری سران حاضر در اجلاس تا دقایقی به صورت ممتد ایشان را تشویق كردند و سپس رییس‌جمهور كشورمان ایشان را تا خروج از سالن مشایعت كرد و بازگشت.

* در جریان برگزاری شانزدهمین نشست سران جنبش غیرمتعهدها، مرسی رییس‌جمهور مصر بعد از ایراد سخنان خود ریاست شانزدهمین اجلاس جنبش غیرمتعهدها را به جمهوری اسلامی ایران واگذار كرد و رییس‌جمهور در جایگاه ریاست جلسه قرار گرفت.

جمهوری اسلامی ایران به مدت سه سال ریاست جنبش غیرمتعهدها را بر عهده خواهد داشت.

*در بخش سران این اجلاس لاریجانی ، رفسنجانی ، بان‌كی‌مون ، مرسی ، احمدی‌نژاد ، مانموهان سینگ و ناصرعبدالعزیز، شاهرودی و رییس قوه قضاییه به ترتیب از چپ به راست روی صندلی‌های واقع در وسط جلسه نشسته بودند.

*سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروه اركستر صدا و سیما به سرپرستی محمد بیگلری‌پور اجرا شد.

* تركیب صندلی‌های هیات‌ها به صورت دو بعلاوه سه شامل دو صندلی چرخ‌دار در جلو برای سران و سه صندلی ثابت در عقب برای كارشناسان بود.

*به پیشنهاد رییس جمهور كشورمان به عنوان رییس دوره‌ای جنبش عدم تعهد سران و شخصیت‌های حاضر در شانزدهمین اجلاس سران كشورهای عضو جنبش عدم تعهد به احترام رهبران فقید كشورهای عضو جنبش از جمله شهیدان رجایی و باهنر (رییس جمهور و نخست وزیر شهید كشورمان) یك دقیقه سكوت كردند.

*خانواده‌های شهدای هسته‌یی گلی را به نشانه صلح و دوستی به نماینده بان‌كی‌مون تقدیم كردند.

* خانواده شهدای هسته‌یی كشورمان علی‌محمدی، احمدی‌روشن و رضایی‌نژاد كه در مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها حضور داشتند، از بان‌كی‌مون درخواست ملاقات كردند،اما سخنگوی بان‌كی‌مون اعلام كرد كه به علت برنامه‌های فشرده دبیر كل سازمان ملل امكان این ملاقات وجود ندارد.

در پی این موضوع خانواده‌های شهدای هسته‌یی گلی را به سخنگوی بان‌كی‌مون تقدیم كردند و از او خواستند این گل را به نشانه صلح و دوستی به بان‌كی‌مون اعطا كند.

*سران شركت‌كننده در شانزدهمین اجلاس سران كشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران عكس یاد‌گاری گرفتند.

*شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در نوبت صبح حدود ساعت 13:45 دقیقه پایان یافت.

*پس از پایان نشست صبح شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در سالن اجلاس، مقامات عالی‌رتبه كشورهای شركت‌كننده در این اجلاس با یكدیگر نشست‌های دوجانبه برگزار و در مورد مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین روابط دوجانبه گفت‌وگو كردند.

*در محل برگزاری شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران، نمایشگاه‌هایی از پیشرفت‌های علمی كشور در زمینه‌های فناوری نانو، صنایع هسته‌یی، پیشرفت‌های پزشكی كشور و پیشرفت‌های ایران در عرصه هوا و فضا به نمایش گذاشته شده است.

در یكی از نمایشگاه‌ها ماكت‌هایی از ماهواره‌بر سفیر رصد و ماهواره‌بر سیمرغ به نمایش گذاشته شده است.

* همچنین مجمع جهانی اهل بیت نیز نمایشگاهی از كتاب‌های منتشر شده از این مجمع به زبان‌های مختلف را در معرض دید عموم قرار داده است.

* در راهروهای برگزاری این اجلاس، صنایع دستی كشورمان نیز به نمایش گذاشته شده است.

* حدود ساعت 17 نشست بعدازظهر سران شركت كننده در شانزدهمین اجلاس سران عضو جنبش عدم تعهد به ریاست احمدی‌نژاد آغاز شد و در طی ان تعدادی از روسای جمهور شركت‌كننده به ایراد سخنرانی پرداختند.

* محمود احمدی‌نژاد در راستای برنامه‌ها و دیدارهایی كه با برخی سران شركت‌كننده در این اجلاس دارد، در اواسط نشست بعداز ظهر سالن برگزاری اجلاس را ترك كرد و ریاست جلسه را به نوری مالكی ـ نخست‌وزیر عراق ـ سپرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷
برچسب ها: