خطرات بارداری در سنین زیر 18وبالای 35سال

دسته: بانوان، کودکان , علمی - پزشکی , مقالات
یک دیدگاه
یکشنبه - ۱۲ شهریور ۱۳۹۱


در سطح جهان وضعيت بهداشت باروري علت عمده مشكلات سلامت و مرگ زنان است. 99 درصد موارد مرگ مادري در كشورهاي در حال توسعه رخ مي‌دهد. بطوریکه درهر دقيقه يك زن به علت عوارض بارداري و زايمان فوت مي‌كند. اين آمار نشان دهنده اولويت پايين زندگي زنان در جوامع است.  

دوره سنی مناسب برای بارداری سنین 18 تا 35 سال است و بهترین آن نیز بین 20 تا 30 سال است. خانم هایی که در سنین زیر 18 سال باردارمی شوند با خطرات بیشتری رو برو خواهند بود.از جمله اینکه بیشتر در معرض خطر ابتلا به مسمومیت بارداری هستند این مسئله می تواند مشکلات زیادی (حتی گاهی مرگ خانمهای باردار)را به وجود آورد. دختران زير 18 سال در هنگام بارداري، به علت شکل و ساختمان بدني در معرض ابتلا به سوء تغذيه قرار دارند. سوء تغذيه قبل و هنگام بارداري موجب افزايش احتمال ابتلا به عوارض بارداري و زايمان در مادر مي‌شود. سوء تغذيه مادر همچنين  می تواند موجب سوءتغذيه نوزاد شود.

درکل دربارداری زیر 18سال احتمال کمخونی،زایمان زودرس،زایمان سخت و نوزاد کم وزن  نیز وجود دارد.

میانگین سن شروع دوره های ماهانه بانوان 16سالگی است ودر ابتدای دوره ها، قاعدگی بطور نامنظم صورت می گیرد وحداقل یک سال طول می کشدتا بصورت منظم درآید.بنابراین بارداری در این سنین ممکن است به دستگاه باروری آسیب برساند لذا فرد در معرض آسیب وصدمات بارداری وزایمان قرار دارد در بسیاری از موارد درزیر 18سالگی ،مادر از تجربه کافی برای رشد وتربیت جسمی وروانی فرزند خود برخوردار نیست وعلاوه بر عوارض جسمی ، نسلی با معیارها واستانداردهای روان شناختی وجامعه شناسی  مدرن پدید نخواهد آمد.کودک از همان ابتدا مجبور است بسیاری از وقایع را هم پای مادر خود تجربه  کند واین موضوع اورا از رشد وبالندگی اجنماعی باز می دارد.

 

یکی دیگر از بارداریهای پرخطر، بارداری در سنین بالای 35 سال است.از دلایل این مسئله افزایش بروز بیماریها به دنبال افزایش سن است . با بالا رفتن سن، ابتلا به بیماریهایی مانند دیابت و فشار خون بالا افزایش می یابد. یک خانم بالای 35سال در صورت بارداری ،در مقایسه با خانم های جوانتر ، بیشتر به این بیماری ها مبتلا خواهد شد و این مسئله ،سلامت و بارداری او را با تهدیدات جدی روبرو خواهد کرد.

همچنین احتمال مرگ مادران پس از زایمان چهارم  5/1 تا3 برابر بیشتر از زایمان دوم یا سوم است . با افزایش تعداد بارداریها ،خطر خونریزی های هنگام زایمان ،پارگی رحم و بیماری های کلیه زیاد می شود. لذا تنظیم خانواده ،این امکان را به خانواده ها می دهد که از زیاد شدن تعداد بارداری ها که می تواند برای آنها خطرناک باشد ،پیشگیری کنند

 

مراقبت پیش ازبارداری

هدف ازاین مشاوره این است که مادر با سلامت کامل وارد دوران حاملگی شودکه این امر موجب کاهش عوارض ومرگ ومیر بارداری در مادر وجنین می شود.متخصصان براین باورند که هربارداری باید برنامه ریزی شده باشدوبایک پزشک یاماما درموردآن هماهنگی بعمل آید و مراقبتهای لازم پیش ازبارداری انجام گیرد.

زنان ازدواج کرده که درسنین باروری(49-15سال)قرار دارندومی خواهنددر آینده نزدیک باردار شوندلازم است مشاوره پیش ازبارداری را دریافت نمایند.

 

مراحل مراقبت پیش از بارداری

1-گرفتن شرح حال درمورد سابقه بارداری وزایمان قبلی،سابقه بیماری،مشکلات روانی،اعتیاد،نسبت خویشاوندی با همسر

2-معاینه بالینی:شامل اندازه گیری قد و وزن،کنترل فشارخون،معاینه دهان ودندان،معاینه تیروئید ،قلب،ریه،پوست،پستانها،شکم واندامها

3- آزمایشات وسونوگرافی:شامل آزمایش خون وادرار،پاپ اسمیر وانجام سونوگرافی در صورت نیاز

4- آموزش ومشاوره :شامل آموزش درزمینه بهداشت فردی ، بهداشت روان  ، بهداشت دهان ودندان ، تغذیه و عدم مصرف مواد مخدر

5- تجویز قرص اسید فولیک

6-ایمنسازی : شامل دریافت واکسن سرخجه وتوام بزرگسالان در صورت نیاز

 

مشاوره قبل از بارداری توسط چه کسی و درچه زمانی انجام می شود.

ماماهای مراکز بهداشتی  درمانی که عهده دار ارائه خدمات مراقبتهای  پیش از بارداری،بارداری و زایمان هستند می توانند مشاوره قبل از حاملگی را ارائه دهند.

 زمان انجام این مراقبت حداقل 3ماه قبل از بارداری  است واعتبار آن تا یکسال می باشد

قبل از باردار شدن با انجام این مراقبت ،بارداری ایمن تری را تجربه نمایید

همچنین به محض اطلاع از بارداری خود جهت دریافت مراقبتهای دوران بارداری به مامای مرکز بهداشت مراجعه نمایید.

تهیه کننده:

رضیه کریمیان 

کارشناس ارشد مامایی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
شایه دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام.من۳۵سال دارمو دو ماه قبل سزارین شدم وفرزندسوم را بدنیا اوردم البته در۳۴هفتگی که حدودا در ۳۰هفتگی به علت فوت ناگهانی یکی از نزدیکان دچار فشار خون بالا شدم و دچار اکلامسی شدم و نوزاد نارس ما بعد ۴روز فوت شدایا من می توانم ماه اسفند اقدام به حاملگی کنم ایا در صورت حاملگی بچه ی بعدی ضعیف میشود؟