چاله اسکندرون

دسته: مقالات
۵ دیدگاه
چهارشنبه - ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

چند سال پیش سریال زیبا و پرطرفداری پخش می شد به نام برره .

مجموعه ای زیبا و آموزنده .

شخصیت هایی که در کنار خنداندن بینندگان ، مطالب جالبی بیان می داشتند . آنجا به میراث اهمیت می دادند، آمده بودند چاله کوچکی را نگهبانی می کردند به نام مکانی تاریخی که روزگاری اسکندر مقدونی پایش در آن گیر کرده بود .

چیزی از خود نداشتند اما تاریخ دهستانشان پنج جلدی بود . نخود می خوردند اما آداب و رسومشان برایشان اهمیت داشت . از این سریال هزاران درس می توان گرفت .

نباید تاریخ ساخت و رویدادهای جدید آفرید . نباید تاریخ داشته حقیقی مان را کوتاه کنیم تا به دوران هایی که دوست داریم برسد . باید بزرگان را قدر دانست، آنانکه افتخار می آورند عزیز داشت .

همراهشان بود ، کمکشان کرد نه اینکه از صعود پله های ترقی بازشان داشت و پایین کشیدشان . ما در کنار خود دهها اثر تاریخی داریم، آثاری که خود تیشه برداشته ایم و به جانشان افتاده ایم.

بی محابا، بدون اندیشه ، از سر غرور به دنبال مجوز تخریبشان می رویم . می گذاریم روزگاری که مردم در تعطیلات به سر می برند با دلیلی احساسی و عاطفی مجوز تخریب میراث مردمانمان را بگیرند .

گاهی برخی مالکان وقتی احساس می کنند امکان دارد میراث دست روی ملکشان بگذارد ، خود آب روانه دیوارها می کنند . خانه هایی که بادگیرهای زیبا و تک دارد جایگاه نگهداری گوسفندان شده ، ویرانش می کنند کسانی که باید مردم را هدایت کنند . نمی دانم از چه کسی گله مند باشم سرپرست جوان میراث شهرمان که به تنهایی و با نیروی کم تلاش می کند و گوش شنوایی نمی یابد یا مسئولین محترم شهرم که از مسأله میراث آرام رد می شوند.

بزگواران دستتان درد نکند نوروز شادی برای مردم ما ساختید اما صنایع دستی و گردشگری فقط میراث بافق نیست ، چرا به فکر بناهای نیاکانتان نیستید ؟ کمی برای گوسفنددانی هایی که تاریخ را در خود دارد هزینه کنید . دست به دست هم دهید میراث را همراهی کنید .

مردم خوب شهرم جز دستان توانای خود شما و اندیشه پاکتان کسی همراهتان نیست . خودتان به داد داشته هایتان برسید . با میراث همکاری کنید اگر تشخیص داده شده ملک شما باید با تخصص کاربلدان تعمیر شود ، اجازه این کار را بدهید و اگر کوتاهی می بینید، شاکی شوید .

امروز و فرداست که توبره توبره ریگزارهایتان را ببرند . کوه سنگتان کو؟ مراقب خیزش ها باشید . آنچه از آن شماست محکم نگه دارید .چشم هایی به سوی داشته های شماست مراقب باشید .

عالیه نقیب الذاکرین بافقی(مهرگان)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴۶۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
مجید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۵:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من موندم چجوری هست که همیشه مطالب خانم نقیب پربازدیده ، فکر کنم کمی مشکوکه و برای اینکه آمار بره بالا دست به اقداماتی میزنه!

احمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عجب چیزی گفتی مجید

  پرادو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  تا الان نزدیک به دو هزارنفر متن چالهاسکنرون خانم نقیبرا خوندن ایول

بافتي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تا كور شود هر كه نتواند ديد

  مجید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۸:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  خانم ! عزیز چرا اسم خودتون را میذارین بافتی؟!؟
  من سوادی ندارم ولی کار خدا اندازه یه فوق دیپلم میفهمم
  آره ما کور بشیم ولی تا کی ؟!؟