مطلب حقوقی هفته

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
جمعه - ۲۵ فروردین ۱۳۹۶

⁉️آیا ورثه باید بدهی‌های متوفی را بپردازند؟

✍در پاسخ به این پرسش باید گفت که ورثه تحت هيچ شرايطي مسئول پرداخت بدهي‌هاي متوفي نيستند بلکه بدهي‌هاي او از ترکه‌اش پرداخت مي‌شود و اگر ترکه کفاف ندهد همان مقدار موجود به نسبت، ميان طلبکاران تقسيم مي‌شود.

🔻اگر دارايي متوفي براي پرداخت بدهي‌هايش کافي نباشد، ورثه مجبور نيستند ثابت کنند که دارايي متوفي کفايت پرداخت بدهي‌هاي او را نکرده است.
🔻بدهي‌هاي متوفي بايد به ترتيب پرداخت شود. اين بدهي‌ها شامل هزينه کفن و دفن، ديون وابسته به اعيان ترکه مانند دين داراي حق وثيقه و ديگر ديون است. اين‌ها نيز بايد به ترتيب ماده 226 قانون امور حسبي پرداخت شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۵۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام. سپاس از مطالب خوب شما

بافقی شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.ممنون از مطالبتان.بیان این مطلب خالی از لطف نیست که ادای دین متوفی از یک سوم مالش است یا دوسوم و آیا قبل از تعیین ارث است یا بعد از آن؟