اصلاح ناهنجاریهاي جسمانی با حرکات ورزشی(2)

دسته: علمی - پزشکی , مقالات , ورزشی
یک دیدگاه
یکشنبه - ۱۹ شهریور ۱۳۹۱

بخش دوم

ناهنجاري قوس گردني(لوردوز گردني)

 

 

دراین ناهنجاري مرکز ثقل سرجلوتر ازخط شاقولی قرارمی گیرد .دراین ناهنجاري قوس گردنی زیادمی شود به دلیل افزایش نیروي گشتاور روي ستون فقرات فشارزیادي ب ه مفاصل گردن وارد می شود.

علايم ناهنجاري

در نتيجة بروز اين ناهنجاري سر به جلو رانده مي‎شود. در ارزيابي بدن به وسيلة خط شاقولي لالةگوش در خط شاقولي قرار نمي‎گيرد و به نسبت انحناي گردن جلوتر از وضعيت طبيعي است‎. معمولاً چانة اين افراد جلو مي‎آيد و بين گردن و فك زاويه‎اي‎ حدود0 9 درجه تشكيل مي‎شود. اين زاويه در حالت طبيعي خيلي كمتر است‎.

سطح خاصي در محدودة شانه‎هاي اين افراد به خوبي قابل رؤيت است كه به نظر مي‎رسد به جاي اينكه گردن در وسط شانه قرار داشته باشد در سطح قدامي‎ و جلوي سينه است‎. ارتفاع گردن اين افراد نسبت به وضعيت طبيعي كوتاهتر به نظر مي‎رسد و بعضاً يقة كت يا پيراهنشان به سمت بالا چروكيده مي‎شود.

عوامل ايجاد ناهنجاري

عامل ايجاد اين صدمه را نمي‎توان به طور قطع عوامل خاص حركتي دانست اما گفته شده است كه اين ناهنجاري در افراد روشندل شايعتر است زيرا طبعاً سر آنها براي درك محيط مدام به جلو تمايل دارد. استفاده از بالشهاي بلند نيز احتمالاً در بروز يا تشديد اين ناراحتي مؤثر است‎. مهمترين عوامل ايجاد اين‎ ناهنجاري بيماريهايي شامل پارگي ديسكهاي بين مهره‎اي يا سل ستون مهره‎هاي گردني و عفونتهاي گردني ذكر شده است‎.

 

 عوارض ناهنجاري

براي اينكه گردن در جايگاه طبيعي خود بماند عضلات ناحية گردن متحمل فشار زيادي مي‎شوند، به طوري كه در تمام شرايط اين گروه از عضلات درگير انقباضات بيشتر از حد طبيعي است‎. اين انقباض موجب خستگي عمومي گردن و كاهش‎ عملكرد حركتي آن مي‎شود. در مجموع مي‎توان گفت اين ناهنجاري عوارض و پيامد وخيمي ندارد، اما با توجه به اينكه تيپ ظاهري بدن را از حالت طبيعي خارج مي‎كند معمولاً از نظر رواني و اجتماعي اثرات سوئي به جا مي‎گذارد.

این عارضه اکثراً در موقع انجام کار ومطالعه و بویژه کار با کامپیوتر ، در محصلین و دانشجویان و استفاده از بالشت هاي بلند هنگام مطالعه و به مرور زمان بوجود می آید ، در مواردي ناشی از حرکات جبرانی بدن مثلاً در عوارضی چون لوردوز کمري این عارضه نیز ایجاد خواهد شد . در بعضی از ورزشکاران بخصوص ورزشکاران رشته هایی چون ژیمناستیک و وزنه برداري بعلت حجم عضلات ناحیه کمربندشانه اي و گردن وفلج عضلات قدام گردن ، بجز عضله جناغی – چنبري – پستانی و تمرینات تقویتی ناصحیح در این ناحیه این عارضه دیده می شود.

حرکات اصلاحی

تمرينهاي ورزشي براي اصلاح لوردوز گردني

  تمرين 1

در حالي كه چانه را به طرف داخل نگه داشته‎ايد سر را بچرخانيد. حركت به سمت جلو تقريباً حالت انفعالي دارد. سعي كنيد سر را با شدت و قدرت بيشتري به سمت عقب حركت دهيد. بعد از انجام چند حركت مجدداً عكس حركت را تكرار كنيد.

تمرين 2

سرپا بايستيد، دست را روي پيشاني قرار دهيد و سر را بدون اينكه متحمل مقاومتي شود در حداكثر دامنة حركتي به عقب بكشيد. پس از استراحت مجدداً حركت را تكرار كنيد.

 

تمرين 3

پشت به ديوار بايستيد، پاشنه‎هاي پا را به فاصلة 8ـ5 سانتيمتر از ديوار قرار دهيد، چانه را پايين نگه داريد و پشت سر را به ديوار بفشاريد. پس‎ از استراحت مجدداً حركت را تكرار كنيد. در اجراي حركت انحناي كمر نبايد افزايش يابد.

تمرين 4

انگشتان دست را در پشت سر قلاب كنيد. در حالي كه سر مقاومت مي‎كند، سر را به بالا و عقب فشار دهيد. در اين حركت سر را با نيروي بازو به پايين بكشيد. بعد از اجراي چند بار حركت استراحت كنيد و مجدداً اين حركت را ادامه دهيد.

عباس فتاحی بافقی – کارشناس ارشد تربیت بدنی

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد جواد یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام ممنون خیلی خوب بود