ایران مجدداً واردكننده بنزین می‌شود

دسته: اخبار ایران
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۱

 واردكننده بنزین
اردشیر دادرس ـ رییس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG كشور گفت: كمبود تعداد جایگاه‌های گاز طبیعی در كلانشهر‌ها بسیار مشهود است به‌طوری كه خودروهای دوگانه‌سوز برای رسیدن به جایگاه باید 11 كیلومتر را طی كند.

بنزین سهمیه‌بندی شد، جایگاه‌های سی.ان.جی افزایش یافتند تا این‌كه مصرف بنزین كاهش یابد. مصرف بنزین كاهش یافت اما انگار باید منتظر اوج مصرف بنزین و واردات آن بود، آن هم در شرایطی كه محدودیت‌ها زیاد است.

به گزارش ایسنا هم اكنون تولید بنزین كشور با مصرف برابر است، یعنی تقریبا تولید و مصرف حدود 60 میلیون لیتر است، گاهی بیشتر، گاهی كمتر. قسمتی از این كاهش مصرف بنزین به دلیل جایگزین شدن آن با گاز است. هم‌چنین روزانه 20 میلیون متر مكعب سی.ان.جی در خودروهای گازسوز مصرف می‌شود كه این رقم معادل روزانه 20 میلیون لیتر بنزین است.

مسوولان مربوطه نیز دائما در هر نشست و برخاستی از اجرای سهمیه‌بندی و توسعه جایگاه‌های سی.ان.جی به عنوان راه‌كارهای كنترل مصرف این فرآورده استراتژیك و بیشتر از آن، راه نقش بر آب كردن نقشه استكبار جهانی عنوان می‌كنند.

زمانی كه واردات بنزین به ایران تحریم شد و مصرف بنزین در اوج بود، پیش‌بینی می‌شد میانگین مصرف روزانه بنزین به 100 میلیون لیتر و حتی 120 میلیون لیتر برسد. اما در واقع این دو راهكار محافظی شد در مقابل چشمان اسفندیار ایران كه مصرف بالای بنزین آن را صدمه‌پذیرتر كرده بود. اما انگار یكی از چشم‌ها به علت غفلت برخی مسوولان دوباره ضربه پذیر شده است.

اردشیر دادرس ـ رییس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG كشور گفت: كمبود تعداد جایگاه‌های گاز طبیعی در كلانشهر‌ها بسیار مشهود است به‌طوری كه خودروهای دوگانه‌سوز برای رسیدن به جایگاه باید 11 كیلومتر را طی كند.

به گفته او در حالی كه استاندارد زمان در صف‌بودن خودروهای دوگانه‌سوز برای تزریق گاز 15 تا 20 دقیقه است این زمان به 45 تا 50 دقیقه نیز رسیده و در برخی موارد به بیش از یك ساعت نیز می‌رسد.

وی با اشاره به این‌كه طبق شاخص‌ها یك راننده تاكسی باید روزانه 12 تا 13 ساعت كار كند، گفت: كار مفید رانندگان تاكسی دارای خودروی دوگانه سوز به هشت تا 8.5 ساعت رسیده كه دلیل اصلی كاهش مدت كار این افراد وجود صف‌های طولانی جایگاه‌های سی.ان.جی است.

وی با اظهار اینكه سرمایه‌گذاری درجایگاه‌های CNG توجیه اقتصادی ندارد، گفت: حتی اگر جایگاه سی.ان.جی نبش میدان ونك نیز واقع شود به دلیل پایین‌بودن كارمزد‌ها سرمایه‌گذاری در این جایگاه اقتصادی نیست.

به گفته‌ وی پایین‌بودن نرخ كارمزد‌ها، توان سرمایه‌گذاری را از بخش خصوصی گرفته است.

دادرس با اعلام این‌كه یك جایگاه سی.ان.جی ماهانه حدود دو تا سه میلیون تومان درآمد دارد، گفت: این در حالی است كه دكه روزنامه ماهانه پنج تا شش میلیون سود می‌كند. هم‌چنین درآمد ناچیز جایگاه‌های سی.ان.جی در حالی است كه هزینه‌های تعمیرات و نگهداری از تجهیزات بسیار بیشتر از درآمد كسب شده است.

به گفته رییس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG كشور اگر به‌طور متوسط درآمد یك جایگاه در ماه حدود 36 میلیون تومان باشد، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات آن حدود 60 میلیون تومان خواهد بود.

وی با اشاره به اینكه در حال حاضر طبق آمار حدود هزار جایگاه CNG دیگر در كشور نیاز است، توضیح داد: البته از 1916 جایگاه سی.ان.جی ساخته شده حدود 700 جایگاه دو منظوره است و این به معنی وجود تنها یك یا حداكثر دو دیسپنسر (نازل) در این نوع جایگاه‌هاست.

دادرس هم‌چنین كیفیت جایگاه‌های CNG كشور را پایین‌تر از سایر جایگاه‌های دیگر در جهان اعلام كرد و افزود: كیفیت جایگاه‌های گاز طبیعی در ایران درجه دو یا سه است و كیفیت آنها قابل مقایسه با استاندارد جهانی نیست.

رییس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG با اظهار این‌كه شاخص‌های درجه‌بندی جایگاه‌ها از سوی این انجمن تدوین شده است، گفت: متاسفانه درجه‌بندی جایگاه‌های CNG با این شاخص‌ها تاكنون صورت نگرفته است.

وی با اشاره به این‌كه وزیر نفت تاكنون چهار نامه برای حل مشكلات جایگاه‌داران CNG به معاون اول رییس‌جمهور و رییس سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها ارسال كرده است، گفت: متاسفانه تاكنون توجهی به حل مشكلات این صنف از سوی مسوولان نشده است.

وی افزود: از 18 ماه تاكنون كارمزد جایگاه‌داران برای هر مترمربع 40 تومان تعیین شده و تغییری نكرده است. این درحالی است كه طبق استاندارد اكنون باید كارمزد به 70 تومان برای هر مترمكعب افزایش یابد.

رییس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG از قیمت بالای گاز طبیعی در كشور ابراز گله كرد و گفت: در حالی كه هر مترمكعب گاز صادراتی به تركیه 21 تا 22 سنت تعیین شده است، جایگاه‌داران CNG گاز مورد نیاز خود را با نرخ 24 سنت دریافت می‌كنند، در واقع گاز مورد مصرف داخلی از گاز صادراتی گران‌تر است.

این فعال بخش خصوصی با بیان این‌كه بر سر نخواستن بر بستن جایگاه‌های CNG دعواست، گفت: در این میان جایگاه‌های دو منظوره بیشترین ضرر را از این شرایط متحمل می‌شوند، به طوری كه اكثر جایگاه‌داران دو منظوره طومار‌هایی به منظور توقف فروش گاز طبیعی به خودروها را امضاء و به انجمن ارسال كرده‌اند.

به گفته‌ رییس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG عملا جایگاه‌های دومنظوره از فروش گاز CNG به دلیل سود‌ده نبودن خودداری می‌كنند، چرا كه اگر كل كارمزد دریافتی جایگاه‌های دو منظوره چهار میلیون تومان در ماه باشد تنها 700 تومان نصیب جایگاه‌‌دار می‌شود و باقی آن هزینه‌های دستمزد پرسنل مالیات و تعمیرات و نگهداری است.

دادرس در پاسخ به این سوال كه چرا با وجود افزایش تعداد جایگاه‌‌های فروش گاز طبیعی هم‌چنان شاهد صف‌های طولانی هستیم، توضیح داد: طبق استاندارد‌های جهانی برای هر هزار خودرو یك جایگاه تك‌منظوره با هشت دیسپنسر نیاز است. این درحالی است كه از 1916 جایگاه ساخته شده در ایران 700 جایگاه دو منظوره و 1200 جایگاه تك‌منظوره است.

وی با یاد‌آوری این‌كه 700 جایگاه دو منظوره ساخته شده تنها دارای یك و نهایتا دو دیسپنسر هستند، گفت: براین اساس در كل 1450 جایگاه واقعی عرضه گاز طبیعی در كشور وجود دارد.

این جایگاه‌دار CNG با اشاره به این‌كه تاكنون شش میلیارد دلار برای ساخت جایگاه‌های گاز طبیعی سرمایه‌گذاری شده است و حدود 22 هزار نفر در این زمینه اشتغال دارند، گفت: علاوه بر این تعداد جایگاه سی‌.ان.جی موجب كاهش حدود 22 میلیون لیتری بنزین در روز شده است.

رییس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG هشدار داد در صورت ادامه این وضعیت و با توجه به این كه تولید بنزین كشور در حال حاضر با مصرف برابر است، مجبور به واردات بنزین خواهیم شد این درحالی است كه در حال حاضر كشور در تحریم قرار دارد و از سویی دیگر واردات بنزین خروج ارز از كشور را موجب می‌شود.

وی یكی‌ دیگر از مشكلات صنف جایگاه‌داران CNG را بالا‌بودن قیمت گاز در ایران دانست و افزود: در هیچ كجای دنیا قیمت گاز CNG به اندازه ایران گران نیست، به‌طوری كه در حال حاضر قیمت گاز CNG حدود 47 درصد قیمت بنزین است، این درحالی است كه طبق استاندارد‌های جهانی قیمت گاز 25 تا 35 درصد گاز CNG تعیین می‌شود.

وی در پایان از رییس جمهور درخواست كرد كه شخصا به مشكلات صنف جایگاه‌داران CNG رسیدگی كند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵
برچسب ها: