کارنامه یکساله

دسته: مقالات
۲۱ دیدگاه
سه شنبه - ۹ خرداد ۱۳۹۶

هفتم خرداد هر سال، نمایندگان مجلس شورای اسلامی همانطور که بر صندلی های سبز بهارستان نشسته اند و مشغول تعیین یا تایید هیات رئیسه مجلس هستند، می باید نیم نگاهی هم به کارنامه یکساله خود بیندازند.

امسال هفتم خرداد، برای بافقی ها از جهاتی متفاوت تر از سالیان گذشته است. یکسال پیش در چنین روزی، پس از قریب سی و پنج سال موفق شده بودند برای اولین بار یکی از همشهریانشان را با دعا و تلاش و در سایه همدلی و همراهی، به مجلس شورا بفرستند. این یکی از دلچسب ترین لحظات برای آنان بود. چون سدی را شکسته بودند که در باورشان نمی گنجید. من در آن روزها، برق شادیی را در چشم بافقی ها می دیدم که بیشتر از آنکه برای موفقیت نماینده شان خوشحال باشند، به این دلخوش بودند که طلسم و قفل یک کار نشدنی را، باز و گره کوری را با دست همت خود گشوده اند.

و اکنون یکسال از شروع خدمت یک نماینده بافقی هم گذشت. انصاف می دهم که نماینده پنج شهرستان ابرکوه، مهریز، خاتم، بهاباد و بافق بودن با آن فاصله جغرافیایی و فرهنگی و اقتصادی و خواسته های متفاوت و مشکلات تلنبار شده، بسیار مشکل است. اما در هر صورت کارنامه ای هست و توقعاتی.

آقای صباغیان، با شعار بازگشت نماینده به وظیفه اصلی و اساسی خود، یعنی قانون گذاری به مجلس راه یافت. او خود را وابسته و وامدار هیچ جناحی ندانست و اعلان استقلال کرد. پیشینه او نیز این را تایید می کرد. صباغیان به حق گوئیش؛ شناخته می شد و شاید مجموعه همین خصایص و خصایل بود که مهرش را در دل مردمان نهاد و وظیفه خطیر نمایندگی پنج شهر محروم استان یزد، نصیب او شد.

صباغیان در کارنامه یکساله خود، چند تذکر به وزرا و رئیس جمهور دارد. که با شناختی که از روحیه ایشان داشته ایم، کاملا طبیعی می نماید. اگرچه این تذکرات پی در پی، ناخوشنودی برخی از طرفداران دولت را بهمراه داشت که چرا بی محابا، تیغ بر دولت کشیده است ولی از آن سو، برخی سوال ها در مجلس را امضا و تایید کرد که به نوعی طرفداری از دولت محسوب می شد و برخی عقیده داشتند که این کارها برای تشفی و دلجویی از دولتیان است. با این حال صبغه غالب صباغیان، همان عدم همراهی کامل با دولت حسن روحانی است و این مساله وقتی پررنگ تر می شود که ایشان برای انتخاب مجدد دولت اعتدال و تدبیر، موضعی نگرفته و پیامی ننوشته است. البته نوع انتخاب مردم حوزه انتخابیه ایشان نیز، بحث برانگیز است. شهرستان های بافق و بهاباد کمترین رای را در استان یزد به آقای حسن روحانی دادند. شهرستان های خاتم و ابرکوه نیز تقریباً همین گونه رفتار کردند. که جای بررسی عالمانه دارد و از حوصله این نوشته خارج است.

امروز با اذعان به این نکته که 365 روز گذشته را می توان بعنوان روزهای کارآموزی برای یک تازه وارد به مجلس در نظر گرفت و غمض عین کرد، اما لازم است علاوه بر لبخندها و تشویق ها و آفرین ها، برخی از مهمترین خواست های زمین مانده مردم بافق از نماینده شان را نیز گوشزد کنیم تا فرصت طلایی که حاصل شده است، از دست نرود.

شاید در یک نگاه آرمانی وظیفه اصلی نمایندگان، قانون نویسی و ریل گذاری برای مجریان باشد. اما مردم ایران که چانه زنندگان قهاری هستند و توانسته اند با همین شیوه در طول تاریخ، هویت خویش و سرزمین خود را بسازند و حفظ و حراست کنند، اکنون نیز می دانند و از نمایندگانشان انتظار دارند که از این اهرم استفاده برده و در عرصه  بده – بستانها و چانه زدنها وارد شوند.

در یکسال گذشته تغییر محسوسی برای رفع نگرانی های عمده مردم استان یزد توسط نمایندگانشان دیده نشد. مشکل آب استان یزد که موجودیت این استان را تهدید می کند هنوز به قوت خود باقی است. صنعت آب خواه استان و کشاورزی پرهزینه آن، هنوز منتظر گشایش در ستونی دیگر است. شهرستانهای جنوبی استان که طی بیست سال گذشته از هم استانی های شمالیشان، عقب افتاده اند، هنوز درگیر محرومیت های عدیده هستند. در این میان خاتم و بهاباد و بافق وضعیت نگران کننده تری دارند. جاده بافق معطل مانده و سایر شهرهای این حوزه نیز گرفتاری های متعدد دارند. حل همه اینها، علاوه بر قانون خوب، رایزنی هم می خواهد. چون، اینجا، ایران است.

خواست دیگری که جامه عمل بخود نپوشید چرخیدن چرخ مدیریت استان بر همان پاشنه قبلی و عدم ورود نیروهای تازه از جنوبگان محروم استان، به بدنه مدیریتی است. البته شنیدم که ایشان در جایی گفته بود که اصلا در این حوزه ورود نخواهد کرد و در عزل و نصب ها، دخالتی نخواهد داشت. اما برای تغییر نگرش مردم بافق _ که احساس می کنند درعین داشتن شایستگی، از مناصب مدیریتی استان، به ناحق، محروم شده اند _ ورود در این مسئله ضروری بنظر می رسد و نگران این هستم که درصورت عدم تغییر در مدیریت کلان استان_ که ضعف هایش هم هویدا شده است_ شاهد بی اعتمادی مردم به نماینده باشیم و دخالت نکردن، به پای ضعف ایشان نوشته شود.

در هر صورت همه خوب می دانیم که معضلات پیچیده و بسیاری داریم اما چاره ای هم نداریم جز آنکه، گام به گام، به جنگ مشکلات برویم و در این مسیر، همین کارنامه های خرد یکساله هست که در نهایت، سرنوشت ما و ایران را می سازد.

محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
فتاحی قلعه ای این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یادداشت ونقد زیبایی بود. مخصوصاً که فرمودید اینجا ایران است. و همیشه در استان اساس مدیریتی برای اردکان و میبد و غیره تعریف می شود و سهم شهرستانهای دیگر بزرگترین حوزه یعنی پشم. آقای صباغیان و ناظر قانون ازتون و بعنوان شهرستانی محروم و ستمدیده بافق از همین مدیران رانتی و سو استعفاده گر خواهش می کنم در این زمینه عدالت را برقرار کنید.لطفا و لطفااقدام کنیداگر شما اعمال نکنید دیگران به ریشتان می خندند.

منتقد دلسوز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

گذر زمان آینده را مشخص خواهد کرد

امیر تفکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای صباغیان چشم بر هم بزنید تمامه. شما می مانید و یک کارنامه خوب یا بد

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیار زیبا نوشتید.اکنون که ماه رمضان هست اگه به اختلاف 16 دقیقه ای اذان بهاباد تا ابرکوه بنگریم به وسعت حوزه اگاه میشویم که حوزه ای بس وسیع و دارای قابلیتهای فراوان اما محروم از بودجه و هنوز هم درگیر تبعیض در اختصاص بودجه .واین کار را برای نماینده عزیزمان بسییار سخت مینماید .حال که ایشان به صحنه عزل و نصب مدیران استانی و بعضا مسولین بی کفایت ادارات شهرها که بعضا هم از لحاظ سیاسی و فکری در تضاد آشکار با وی هستند ورود نمیکند بنظرم بایستی در انتخاب تیمهای قوی مشورتی و عملیاتی در شهرها اقدام کنند تا چشم تیزبین نماینده باشند در رصد و پیگیری تا حل مشکلات مردم و هرگونه کوتاهی مسولین را بدون اغماض گزارش تا یا مشکل رفع شود یا مشکل سازکنار گذاشته شود.چرا که تنها دلیل انتخاب جناب آقای صباغیان از جانب پنج شهر محروم خسته شدن مردم از تبعیض و فقر و فساد حاکم در این شهرها بوده .جناب صباغیان عزیز شما دادتان را در مجلس میزنید و خدا خیرتان دهد ولی روسای ادارات پنج شهر ککشان نمیگزد.برعکس دخیل که او در مجلس ساکت بود ودادش را در شهرها میزد ولی اون زمان هم مسولان ککشان نمیگزید.اگه تلاش تیمهای انتخابی شما در هر شهر با چاشنی اخطار جنابعالی در شهرها با دادتان در مجلس باهم آمیخته شود دیگر مسولین کم کار بخود میایند و یا فرار ا برقرار ترجیح میدهند.

گمنام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۲:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به زودی اونایی که از صباغیان حمایت کرده اند پشیمان خواهند شد.

نوری شادکام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۳:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
انشا الله که آقای صباغیان بافق را به عنوان شهری صنعتی ، مدرن وتوریستی درآورند و به ایران معرفی کنند

گوسفند تحلیلگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۶:۵۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حدود یکسال پیش و دقیقا روز بعد از رای آوردن صباغیان رفته بودم سلمانی . منتظر بودم تا نوبت من شود . مرد آرایشگر با شدت تمام از صباغیان تعریف می کرد و جوی درست شده بود که اگر می گفتی بالای چشم صباغیان ابروست به باد کتکت می گرفتند . مرد آرایشگر پس از اینکه از خصایل و عدالت خواهی صباغیان تعریف کرد و او را عدالت خواه نامید در پایان گفت که اگر انتخاب صباغیان فایده آنچنانی هم برای بافق نداشته باشد حداقلش این است که بودنش از نبودنش بهتر است . این جمله خاطره ای را برای من زنده کرد که در دوازده سال پیش اتفاق افتاد و آن را در سلمانی برای مرد سلمان و مشتریان تعریف کردم و در اینجا هم می نویسم :
یکی از آشنایان نزدیک من(با اسم نام بردم ) تعدادی گوسفند نگهداری می کرد . او مرد بی حفاظی بود و در طویله اشت چفت و وصل درستی نداشت و برای اینکه گوسفندان از طویله بیرون نیایند یک تکه سنگ تقریبا بزرگ را هل می داد پشت در طویله . من هر از گاهی که به او سر می زدم می گفتم این تکه سنگ که نمی تونه جلوی دزد را بگیره . چه فایده ای داره؟ برو قفل و زنجیر بخر و محکم کاری کن . نمی دونم چرا ولی هیچ وقت به نصیحت من گوش نمی کرد و هر وقت می گفتم که این تکه سنگ در برابر دزد کاری از دستش برنمیاد ، می گفت بودنش از نبودنش بهتره . من هم در جواب می گفتم بودنش از نبودنش بهتره ولی باید کاری اساسی کرد . گذشت و گذشت و روزی رفت تو طویلش و دید که گوسفنداش نیست و یک از خدا بی خبری همشو رو بار ماشین کرده بود و رفته بود و دیگه هم پیدا نشد .وقتی رفتم ببینم چه شده ؟ در طویلش بود . من هم به تکه سنگ اشاره کردم و با حالت سرزنش آمیزی گفتم که بودنش از نبودنش بهتره ولی باید کاری اساسی کرد . سکوت کرد و جوابی نداد .
به آرایشگر گفتم صباغیان نقش همان سنگ پشت در طویله را داره ، بودنش از نبودنش شاید(آن هم شاید)بهتره باشه ولی باید یک فکر اساسی کرد . آو به فکر فرو رفته بود و گفت درسته ، ولی مردم همراهی نمی کنند .
همه ی ما می دانیم که از سنگ پشت در طویله در مقابل دزد کاری بر نمیاد ولی مانند همون آشنای من غیرت اینو نداریم که بریم یه دونه قفل و زنجیر درست حسابی بخریم .
آشنای من می تونست 20 دقیقه وقت بذاره و با یک کار اساسی گوسفنداشو از گرگ نجات بده . مردم ما هم(در سطح ملی)می توانند یک صبح تا شب وقت بذارند و یک کار اساسی بکنند و آینده ی خود و فرزنداشونو بیمه کنند … .
جناب آقای پور فلاح
دلخوش به فانونسم نکن اینجا مگر خورشید نیست ؟

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۸:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای پورفلاح ممنون، از مقاله زیبایتان، مخصوصا یاداوری یکسال نمایندگی صباغیان در این مملکت بی حساب و کتاب.

جوان بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پور فلاح سلام
مقاله بسیار زیبایی است اما فکر میکنم اگر بجای آقای صباغیان،کارنامه دولت محبوب خویش رانقد میکردی شایسته تر بود
همه میدانیم وعده های آقای صباغیان خیلی کمتر از وعده های دولت تدبیر وامید واصلاح طلبان بافق
است و قدرت اجرایی ایشان هم به همین نسبت کمتر
حال جای سوال نیست درحالی که معاون استاندار یک به اصطلاح بافقی است چرا کارنامه قابل قبولی در این چهار سال برای بافق نداشته است!

نا صر دهقانزاده بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

برای چی پشیمان شویم همه توقع دارید نماینده ای که هنوز اول راه هست همه مشکلات را یکسره حل کند من نمیدانم چه جور نه ماه در شکم مادر تحمل کردید

حاجی میرزا آقا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۳:۱۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

طرحهای نیمه تمام بافق که به سرانجام نرسید در این یکسال حتی نتوانست یک فرماندار بومی انتخاب کند و حتی رییس کمیته امداد را هم غیر بومی شد معدن هم که خصوصی شد

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۷:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

قابل توجه کامنت شماره5 اگر کمی انصاف داشته باشی صباغیان از کل نماینده های که تابحال از این حوزه وارد مجلس شدند از همه بیشتر دیده وشنیده شد ایا همین موضوع حاکی ازگوشه ای فعال بودن وشجاعت ایشان نیست ؟؟؟؟؟!!!!!

منصور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۵۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای صباغیان شروع به کار برای مردم را نگذارید برای 6 ماه مانده به رای گیری و پیدایتان شود کاری نکنید که دیگر هیچ بافقی نتواند کاندید شود تا امروز که کارنامه شما به قول دانش آموزان خ ب یعنی خیلی بد شده اید

روح الله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام‌و احترام
خیلی متن زیبایی بود
و انشالله که آقای صباغیان در همه زمینه ها موفق و موید باشند

نوری شادکام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امید خوبه آقای پورفلاح آدم امید داشته باشه مگه بده

مهريز ي اصيل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۶:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

إسه سال ديگرزمان دارند وأنها خواسته ما مردم مهريز بافق. إز آقاي صباغيان اصلاح حوزه انتخابيه؛ مهريز بافق وبهاباد مي باشد

یادگار بچه ابرقو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۴:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ما که صباغیان را قبول داریم تابه حال که نماینده خودمان ابرقو بود برای ما کاری نکرد ولی صباغیان اورژانس هوای آمبولانس گرفت ودر هر ماه یک دفعه را به حوزه خود سر میزند یاد رمجلس حرف میزند وفقط خودرا با پول معا مله نمیکنه خبر دارید نماینده های دیگر وقت خود را که شش دقیقه بوده به مبلغ دوازده ملیون به نماینده دیگر میفرخته همین جای شکرش باقیه

محمد رضافتوحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۲:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر میشد جایحوزه انتخابیه صباغیان را با حوزه انتخابیه تابش عوض کرد به نظر چه اتفاقی می افتاد.

پسر شجاع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۳:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

گمنام خدا لعنتت کنه به حق این روز عزیز .که ناحق قضاوت نکنی.حتی حامیانت.

رضاابراهیمی مبارکه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای پور فلاح شما با پور فلاح فرماندار نسبتی دارید؟

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۴:۱۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

زنده وپاینده باشی بچه قلعه شیرمادرحلالت جناب صباغیان.