و اینجا چین …

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۳ شهریور ۱۳۹۱


بعد از اینکه با پیگیری های مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق و مهندس حیدری پور مقدمات سفر آموزشی گروهی از کارشناسان مجموعه آگلومراسیون جهت تکمیل دوره آموزش کارخانه مذکور به محل کارخانه آگلومراسیون شنیانگ چین فراهم شدو از آنجا که اینجانب نیز به همراه گروه آموزشی به چین آمده ام تصمیم گرقتم تا در اوقات فراغت چکیده ای از فرهنگ آداب و رسوم مردم چین را برای خوانندگان محترم بنویسم امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد:
شهر شنیانگ شهری علمی – صنعتی است که در شمال شرقی چین و در فاصله حدود 700کیلومتری پکن واقع شده و جمعیت این شهر بالای ده میلیون نفر میباشد.
تفاوت ساعت کشور چین با ایران 3.5 ساعت است بعنوان مثال زمانیکه در ایران ساعت یک باشد در چین ساعت 4.5 است.
هوای شنیانگ اکثرا ابری و مه آلود است و دمای معتدلی دارد.
مردم این شهر و در کل مردم کشور چین شاید به جهت جمعیت بالایی که دارد طبیعت غذایی کاملا متفاوت با مردم ایران دارند تا جاییکه به نظرم خوردن هر جنبنده ای را روا میدانند. همچنین سبزیجات پای ثابت تمام وعده های غذایی آنهاست.
در غذا های خود از ادویه هایی استفاده میکنند که اصلا با ذائقه ما ایرانی ها تناسبی ندارد و این ادویه ها از نظر ما بوی بسیار بدی به غذا میدهد لازم بذکر است آنها نیز میانه خوبی با غذاهای ما ندارند تا جاییکه وقتی به چینی ها خرمای بافق را تعارف کردم برایشان زیاد جالب نبود.
در شنیانگ چین خیابانها بسیار عریض است و در کنار پیاده رو یک مسیر جداگانه برای عبور موتور سیکلت و دوچرخه در نظر گرفته اند.
قوانین راهنمایی و رانندگی در تمام ساعات شبانه روز یعنی حتی در نیمه شب هم به خوبی از جانب مردم رعایت میشود ضمنا تعداد چراغ های راهنما خیلی زیاد به نظر میرسد و جهت کنترل ترافیک از تعداد زیادی دوربین مدار بسته استفاده شده است.
علیرغم جمعیت بالای این شهر ترافیک خیلی روانی را شاهد هستیم.
اینجا از سرعتگیر هم خبری نیست لیکن مردم خود سرعت مطمئنه را رعایت میکنند.
به ندرت میتوان در این شهر شخصی را که به زبان انگلیسی آشنا باشد پیدا کرد و اکثرا فقط چینی بلدند.
برخورد مسئولین شرکت چینی با گروه ایرانی بسیار خوب بوده و از بدو ورود که از ما استقبال گرمی نمودند تا به امروز مطابق با برنامه زمان بندی شده و مفاد قرارداد فی مابین شرایط خوبی برای آموزش و اسکان گروه فراهم گردیده است.
از نکات جالب اینکه دیروز همزمان با سالروز تولد یکی از کارشناسان گروه اعزامی (بتاریخ میلادی که در پاسپورت درج گردیده بود) جشن تولدی از طرف شرکت چینی در سالن هتل تدارک دیده شده بود و ما را هنگام شام بدون اطلاع قبلی به جشن دعوت کردند.
آنها برای این مراسم کیک تولدی سفارش داده بودند و با روشن کردن شمع و بریدن کیک تولد دوستمان را جشن گرفتند.
ان شاالله در آینده مطالب بیشتری از حال و هوای شنیانگ خواهم نوشت.
برای تمام همشهریان عزیز و خونگرم آرزوی سلامتی و تندرستی دارم.

علی محمد رنجبر بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
كورش بافقي پنج شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۱ - ۲:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

انشاله به سلامتي

مهدی پنج شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۱ - ۷:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امیدوارم شماوهمکاران گرامی در صحت وسلامت کامل به سر ببریدوممنون ازگزارش قشنگت