بی مقداری جان کارگر درمعدن کوشک بافق و ترس رییس اداره کار شهرستان از حضور در صحنه حادثه

دسته: عمومی
۷ دیدگاه
چهارشنبه - ۲۴ خرداد ۱۳۹۶

عصر دیروز یکی از کارگران استخراج معدن کوشک که طبق گفته های رییس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان بافق جوانی ۲۶ ساله بود جان خود را بر اثر اصابت سنگ از دست داد.

اصابت سنگ برای خوانندگان شاید مفهومی آشنا باشد اما چگونگی این برخورد موضوعی بسیار بسیار مهم است.

صبح امروز جمعی از کارگران معترض این معدن در گفتگو با خبرنگار “بافق فردا” علت این حادثه وحشتناک را روایت کردند.

یکی از کارگران معدن کوشک بافق که تمایلی به افشای نامش نداشت در این گفتگوی تلفنی گفت: محدوده کاری استخراج محوطه بزرگی است که ۳۰ متر بالای سر کارگر خالی می باشد.

وی افزود: دیروز عصر پس از آتشباری کارگر کشته شده چندین بار خطاب به سرپرست و سرشیفیت کاری خود می گوید هنوز ۷۲ ساعت از عملیات آتشباری نگذشته و من پایین زیرزمین نمی روم و امکان اینکه پوسته ها واریز کند وجود دارد این مکان هنوز تا به این ساعت ایمن نیست.

کارگر معترض بیان کرد:کارگران زیرزمین به بهانه اینکه قرارداد شما امضا نمی شود تهدید می شوند قرارداد هر به سه ماه تنظیم و امضا می شود کارگر نیز به دلیل ترس از اخراج وارد محوطه کاری خود می گردد.

وی ادامه داد: در حین کار پوسته از بالای سرش واریز می کند آن مکان آنقدر تاریک است که فقط چراغی که بالای کلاه کارگران قرار دارد روشنایی را تامین می کند از صدای وحشتناک برخورد سنگ با کارگر همکاران متوجه وقوع حادثه می شوند و زمانی که بالای سر او می رسند که وی از نصف بدن متلاشی شده است.

این کارگر با بیان اینکه سنگ فرود آمده بر روی همکارمان بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم وزن داشته است تصریح کرد: چند تن از کارگران پس از حادثه با رییس اداره کار شهرستان تماسی می گیرند و از وی درخواست می کنند تا حادثه را از نزدیک مشاهده کند.

وی گفت: رییس اداره کار که متولی دفاع از حق و حقوق کارگر است در ابتدا می گوید فردا می آیم به اجبار کارگران و درخواست های مکرر به معدن می آید از وی می خواهند تا محل کار فرد کشته شده را بررسی کند او می گوید پله ها امنیت ندارد من هرگز پایین زیرزمین نمی روم.

کارگر در حالی که از ناراحتی بغض در گلو داشت خاطر نشان کرد : بالاخره چند پله ای پایین می رود و بعد در جمع کارگران مورد اعتراض شدید قرار می گیرد. چند وقتی است که کارگران این معدن برای اضافه شدن ساعت کاری به او مراجعه می کنند اما گاهی اوقات می آید ساعتی در رستوران می ماند و معلوم نیست که چه تصمیمی می گیرند و می رود.

او اظهار داشت: این مطلب را هم اضافه کنید یکی از مسیولین که چندین سال است بازنشسته شده و در معدن هنوز کار می کند پس از حادثه دیروز در جمعی می گوید کارگر را مقصر کنید و نذارید خطا بر گردن معدن بیفتد.

وی ادامه داد: در اردیبهشت سال ۹۲ نیز همین اتفاق برای دو کارگر معدن افتاد بعد از ۶ ماه کارگر را مقصر کردند و مبلغی ناچیز از طرف معدن به خانواده آنان پرداخت شد.

کارگر معترض با اشاره به اینکه از نماینده مجلس و فرماندار خواهشمندیم از حق و حقوق کارگر کشته شده دفاع کنند متذکر شد: گنجی همکار ما کارگری بود که ۴ سال از عمرش را در این زیرزمین سپری کرد و کاملا به رعایت نکات ایمنی اشرافیت کامل داشت پس نمی توان او را مقصر دانست.

وی همچنین در پایان یادآور شد: کارگر این معدن ترس از اخراج شدن دارد و مجبور است صم و بکم باشد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۶:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

همیشه کارگران با بیشترین زحمت کمترین حقوق رو میگیرند تازه با چه خفتی!!!شرم کنید حالا دیگه با این تهدید هاتون میخواین چی رو ثابت کنید !!؟؟؟

    علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    شما مطمئنی کارگران با بیشترین زحمت کمترین حقوق رو میگیرن؟

کارگر بی پارتی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای صباغیان کجای دقیقا کجای اب وهوای کوشک به پای هوای بهارستان که نمی رسد ولی سری بزند ثوابش کمتر از العفو گفتن کمتر نیست

ناشناس 2 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اولا خدا اين كارگر زحمتكش رو رحمت كنه
دوما با اين شرحي كه گفته شد و با تجربه اي كه من دارم اصلا كارگر مقصر نميشه. بازرس اداره كار خودش كارشناس معدنه اين چيزا رو خوب مي دونه
سوما كارفرما و مسئول ايمني بايد شرايط رو براي حضور امن كارگران در معادن ايجاد كنن

شاهد ماجرا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام مسول اداره کار و بازرس اداره اولین کسانی بودند که رفتند زیر زمین تا محل حادثه علیرغم مزاحمت هایی که براشون درست شد و دو سه ساعت تمام در محل حادثه بودند و بررسی کردند موضوع رو
بی انصافی نکنیم

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - ۹:۲۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ایین نامه ایمنی در معادن
ماده 5- قبل از شروع به کار در هر شیفت کاری مسئول ایمنی معدن و جانشین او باید از کارگاه مربوطه بازدید نماید و پس از اطمینان از ایمن بودن آن به کارگران مجوز ورود داده شود .

کارشناس رسمی دادگستری در امور معادن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اده 46- در جبهه کارهای معادن روباز و زیر زمینی , بخصوص پس از آتشباری , لازم است کلیه قسمتهای سست شده (لقی ها) در جبهه کار و دیواره ها و سقفها با دقت لق گیری شده و یا بطور مطمئنی از ریزش آنها جلوگیری بعمل آید . ورود کارگران و شروع بکار آنان در محل باید پس از لق گیری به طور مطمئن انجام شود