مصرف سیگار عامل اصلی مرگ و میر زودرس در جهان است

دسته: اجتماعی , عمومی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۴ تیر ۱۳۹۶

بیش از پنجاه درصد از معتادان به سیگار دچار مرگ به علت ابتلای به بیماری‌های قلبی، عروقی، سرطان‌ها و بیماری‌های انسدادی ریه‌ها می‌شوند. فرد سیگاری در مقایسه با افراد همسان با خود، از نظر سطح اجتماعی و اقتصادی، ده سال کمتر عمر می‌کنند.

انواع مواد سمی در سیگار
زهر نیکوتین .ماده قیر مانند به نام «قطران» .گاز «مونواکسیدکربن».پولونیوم» بنزن»
مواد موجود در سیگارهای الکترونیک نیز عوارض بهداشتی وخیم در پی دارند.
بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات
مصرف دخانیات موجب ایجاد یا تشدید بیماری‌های خطرناک می‌شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
سرطان ریه و بیماری‌های انسدادی ریه مثل آسم
بیماری قلبی، عروقی-
انواع سرطان‌های دهان، بینی، حلق، حنجره، مری، لوزالمعده، مثانه، دهانه رحم، بدخیمی خونی در افراد سیگاری بسیار شایع‌تر از جمعیت عادی جامعه است.
بیماری «برگر»- که موجب قطع شدن دست و پا می‌شود-
ناباروری و ناتوانی جنسی در دوران میانسالی در سیگاری‌ها بسیار شایع‌تر از جمعیت سالم است
بیماری‌های روماتیسمی و بافت همبند که در بیست درصد موارد، با مصرف دخانیات پیوند دارد.
پیری زودرس پوست و ایجاد چین و چروک شدید در صور.
بیماری مزمن مثل سل، عفونت‌های ریوی، آنفلوآنزا، آسم، ام.اس کرون، زوال عقل، بیماری‌های لثه، پوکی استخوان، آب مروارید، آسیب عصب چشم و از دست دادن دندانها در سیگاری‌ها بسیار شایع‌تر از جمعیت عادی است. بانوان سیگاری، حاملگی پرخطری در پیش دارند.
ترک سیگار
سیگار به شدت اعتیادآور است و از نظر میزان وابستگی و اعتیاد، هم سطح با الکل است. مواد مخدر به میزان کمتر از سیگار و الکل، اعتیادآور هستند. به همین علت سیگار را مهم‌ترین ماده اعتیادآور جهان- که موجب ذلت انسان می‌شود- می‌نامند. بنابراین هر چند آلوده شدن به این بلا بسیار ساده و سهل است؛ ولی رهایی از این دام چندان ساده نیست.

اما در هر حال برای رهایی از دام اعتیاد هرگز دیر نیست و انسان هر چه زودتر خود را از بند اعتیاد رها سازد، بیشتر سود خواهد برد. در چند روز اول پس از ترک سیگار، تنفس فرد سیگاری بهبود می‌یابد. او و خانواده‌اش شاداب‌تر خواهند شد. فرد سیگاری دوباره عطر و طعم طبیعی غذا را احساس خواهد کرد و به تدریج با حذف هزینه‌های مصرف دخانیات وضع مادی او نیز بهبود خواهد یافت.

یک ماه پس از ترک، وضع ظاهری فرد- به ویژه جریان خون و سلامت پوست- بهبود واضح نشان خواهد داد. ظرف ۹ ماه پس از ترک، عوارض تنفسی به ویژه سرفه، بهبود چشمگیر نشان می‌دهد. یکسال پس از ترک، خطر سکته قلبی و در ده سال پس از ترک، احتمال ابتلا به سرطان‌ها تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. فرد سیگاری چنانچه پیش از ۳۵ سالگی سیگار را کنار بگذارد، امید به زندگی او تقریباً با افراد غیرسیگاری برابر خواهد شد.

اولین شرط لازم ترک اعتیاد به سیگار، داشتن اراده و پشتکار قوی است. یافتن همراه و دوستی که او نیز با جدیت بخواهد سیگار را ترک کند حائز اهمیت است؛ زیرا در این حالت احتمال بهبود افزایش می‌یابد. فرد باید لیستی از مکان‌ها، زمان‌ها و کارهایی که هنگام مصرف دخانیات در آن مکان‌ها یا موقعیت‌ها قرار دارد، تهیه کند. مثلاً اگر موقع صبحانه یا تماشای تلویزیون عادت به سیگار کشیدن دارد، توصیه شده است که فرد در مکان مربوط تغییراتی بدهد یا حتی نشستن روی صندلی دیگر در هنگام صرف غذا را امتحان کند یا در آن لحظه محیط را ترک کند. در روزهای نخست باید سعی کرد که فاصله بین دفعات استعمال دخانیات را به تدریج افزایش دهد و فوراً با ایجاد میل به سیگار تسلیم نشود. عوض کردن نوع سیگار- به ویژه استفاده از سیگارهای کم اسانس و معمولی- نیز در راه ترک سیگار مؤثر است.

ترک سیگار موجب چاق شدن می‌شود. برای همین، ضمن پرهیز از رژیم غذایی، باید از غذاهای پرکالری و پرچرب استفاد نشود. در روزهای نخست، فرد کمی افسرده و بی‌حوصله می‌شود ولی با تداوم عدم مصرف، پس از چند هفته، این حالت از میان می‌رود. پزشک با تجویز برچسب‌های حاوی نیکوتین و داروهای خاص، در امر ترک سیگار می‌تواند کمک شایانی بکند.

سود کلان کشورهای صنعتی از تولید سیگار

کشورهای صنعتی با در اختیار گرفتن زمین‌های مرغوب کشورهای در حال توسعه- که باید برای کشت محصولات استراتژیک مثل گندم و ذرت مورد استفاده قرار گیرند- در این زمین‌ها توتون و تنباکو کشت می‌کنند تا تولید ارزان‌تری را رقم بزنند. با این اقدام، سیگار ارزان‌تر تولید می‌شود، اعتیاد به سیگار افزایش می‌یابد و پیرو آن چندین برابر سود حاصل از دخانیات باید از سوی کشورهای در حال توسعه صرف خرید داروهای قلبی و سرطانی شود و وابستگی آن کشورها به محصولات استراتژیک نیز افزایش می‌یابد.

دکتر منصور اشرفی
دکتر مرتضی اشرفی
پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری از اعتیاد پیشگیری نوین

تهیه کننده : سعیده طالعی بافقی
کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵۸
برچسب ها: