رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق :بادبزن اسمی بافق ثبت ملی می شود

دسته: میراث فرهنگی
یک دیدگاه
دوشنبه - ۹ مرداد ۱۳۹۶
بادبزن اسمی بافق ثبت ملی می شود

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری بافق از ثبت ملی باد بزن اسمی این شهرستان خبر داد و گفت:روند مستند سازی جهت ثبت این محصول در حال انجام است.

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری بافق از ثبت ملی باد بزن اسمی این شهرستان خبرداد وگفت:روند مستند سازی جهت ثبت این محصول درحال انجام است.

لیلی رنجبر به انواع بادبزن ها در این شهرستان اشاره و تصریح کرد: ۱۲ نوع بادبزن در این شهرستان توسط هنرمندان صنایع دستی بافته می شود که بادبزن اسمی،کبابی،گنبدی،تبری و دسته دار برخی از این بادبزن ها می باشند.

وی محصولات و فرآورده های بدست آمده از نخل های خرما را ۲دسته عنوان و بیان کرد:مغ و الیاف سیسی خرما از محصولات بدست آمده درخت خرما می باشند.

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری بافق افزود:محصولات بدست آمده از مغ خرما بیش از ۶۰نوع از جمله جارو،بادبزن و …می باشد ومحصولات بدست آمده از الیاف سیسی این درخت در اشیایی مانند ریسمان و طناب به کار می رود.

رنجبر تعداد هنرمندان سازمان یافته در زمینه حصیر بافی در این شهرستان را ۴۰نفر عنوان و خاطر نشان کرد:تعداد هنرمندان غیر سازمان یافته در این زمینه،۱۰۰نفر می باشد.

وی افزود: بانوانی که سواد خواندن و نوشتن ندارند همانند نقشه قالی نام مورد نظر را بر روی شاخه های درخت خرما حک می کنند.

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری بافق با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی سازمان میراث فرهنگی بنام سال حصیر بافی بیان داشت:بافت بادبزن اسمی یا فناوری تولید هنر نباید به فراموشی سپرده شود و باید این هنر به نسل های بعدی انتقال پیدا کند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۲۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
نظر تدبیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تنهاکسیکه برای میراث بافق مفید بود و عملکرد مناسبی داشت جناب آقای قدیریان از نیروهای دلسوز میراث بود که با توجه به عملکرد خوب ایشان به مرکز استان منتقل و هم اکنون نیز بعنوان رئیس اداره میراث ابرکوه عملکرد فوق العاده ای را در شهرستان ابرکوه به نمایش گذاشته اند… اما متاسفانه برای میراث بافق کسی را بواسطه رابطه انتخاب کرده اند که نه سابقا ای را در میراث داشته اند ونه حتی در هیچ جای دیگر… فقط یه کارمند ساده و صفرکیلومتر و مقدماتی بوده که به واسطه نسبت فامیلی در این جایگاه قرار گرفته اند …