تصویب طرح صباغیان،گامی بزرگ در مسیر پاسخگویی

دسته: مقالات
بدون دیدگاه
جمعه - ۲۰ مرداد ۱۳۹۶

طرح پاسخگویی و مطالبه گری که صباغیان ؛نماینده بافق به مجلس ارائه کرده است ،از جمله طرح هایی است که در صورت تصویب می تواند ما را به آرمان ها یمان نزدیک سازد و روحیه مسئولیت پذیری و پاسخگویی را در بین مسئولان نهادینه سازد تا مردم بتوانند طعم عدالت را بچشند.

مجلس شورای اسلامی؛ در راس امور است و وظیفه قانونگذاری و نظارت را بر دوش می کشد و هم چنین با توجه به قانون ابزارهای مفید و قدرتمندی در اختیارش قرار گرفته است تا بتواند بر تمام امور طبق قانون نظارت کند ؛ابزاری مانند سوال, تذکر, تحقیق ، تفحص و استیضاح ابزار کار آمدی است که در اختیار قوه مجریه قرار گرفته است .

اما در عمل مشاهده می شود که متاسفانه مجلس؛ از این ابزار استفاده مفیدی نمی کند چون نگاه و دید بیشتر نماینده ها حزبی و منطقه ای شده است و هر نماینده تلاش می کند منافع حزب و جناح خود را تامین کند یا این که برای حوزه انتخابیه خود امتیازاتی بگیرد و این دقیقا به این معناست که مجلس شورای اسلامی از خطیر ترین وظیفه خود یعنی نظارت دور مانده است و آن را مورد غفلت قرار داده است.
با طرحی که صباغیان؛ به مجلس ارائه داده است تمام وزراء و حتی رییس جمهمور مکلف می شوند که در زمانی مشخص در مجلس حاضر شوند و به دفاع از عملکرد خود بپردازند و به سوال نمایندگان ملت جواب بدهند وآن ها را اقناع کنند.

این طرح اگر تصویب شود گامی بزرگ در جهت روحیه پاسخگویی برداشته می شود چون اگر وزیر یا هر مقام سیاسی احساس کند که باید در یک زمان مشخص گزارش عملکرد خود را ارائه کند طبیعتا با جدیت و پشتکار بیشتری کار می کند و می داند که دیگر نمی تواند با دادن امتیاز به بعضی از نمایندگان از تیغ تند سوال تذکر یا استیضاح خود را برهاند .


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱۱
برچسب ها: