رنگ ماه مهر….

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
یکشنبه - ۲ مهر ۱۳۹۱

معمولا ماه مهر و روز اول این ماه که می رسد این جمله را زیاد می شنویم و یا تکرار می کنیم که« بوی ماه مهر بوی مدرسه» هرچند همراه با ماه مهر دانشگاهها و حوزه های علمیه هم فصلی جدید در راه ارتقاء علمی می گشایند و تعلیم شروع می شود و شاید تربیت!اما ماه مهر را بیشتر با مدرسه می شناسیم .

سالهاست وقتی عملکرد آموزش و پرورش را می سنجند به تعداد و رتبه های آزمونها و المپیادهای علمی توجه می کنند و پذیرفته شدگان کنکور بیشترین نقش در مثبت و منفی بودن عملکرد ایفا می کنند اما کمتر کسی است که تربیت نسلی که پایه و اساس آینده مملکت را تشکیل می دهد ملاک سنجش قرار دهد و اینجاست که به بحران می رسیم بحران…!

براستی آیا با شروع و پایان هر سال تحصیلی به میزان ارتقاء سواد،آگاهی و دانایی و از آن مهمتر ادب و فرهیختگی هم رشد می کند؟ بگذریم که برخی در همین افزایش سواد هم ان قلت دارند و بخشنامه های عدم مجوز مردودی دانش آموز در برخی مقاطع تحصیلی و امتیاز بیشتر برای معلمی که بیشترین قبولی را داشته باشد را نشانه ای از افزایش بی سوادی می دانند!

اصلا بی خیال علم و آگاهی و ادب و دانایی، به نظرتان ماه مهر بیشتر رنگ دارد یا بو؟

کتاب و دفتر و لباس نو بوی خاص خود را دارد اما با چه رنگی؟

برخی می گویند ماه مهر آغاز پاییز است و پاییز هم فصل زردرنگی برگهاست . و به قول اخوان ثالث پاییز پادشهاه فصلهاست اما در کنار رنگ زردِ برگهای آماده مردن از باد خزان، شاید رنگهای زرد دیگری را بتوانی در صورتهای گاه به سیلی سرخ شده اولیاء دانش آموزانی ببینی که بازیهای راه مدرسه شان شده آژانسهای سبز و زرد. یا  در رنگ زرد معلمانِ شیرینیِ افزایش حقوق نچشیده!

هیچ وقت زردهای مهر را شمرده اید؟

رنگ زرد والدین، بخاطر تورم  و قیمتهای بالا از کیف و کفش گرفته تا شهریه ثبت نام!

 رنگ رزد جابجایی و انتقالی معلمانی که سالهاست در نوبتند و برخی نورچشمی ها براحتی جایگزینشان شده اند!

 رنگ زرد مدیرانِ مغضوبِ خصومتهایِ شخصی!

رنگ زرد معلمانی که روزها باید تدریس کنند و شبها راننده آژانس باشند تا یکشان گرو دو نباشد!

رنگ زرد معلمان مازاد!

 رنگ زرد دانش آموزان بی رغبت به تحصیل بخاطر مشاهده بی کاربودن تحصیل کرده های با درجات علمی بالا و از طرفی بهترین کار و حقوق برای کسانی که از سواد و مدرک، کم بهره یا بی بهره اند!

رنگ زرد دانش آموزانِ بی رغبت به تحصیل بخاطر مانورهای افراطی روی قهرمانان ورزشی که جایگاه نخبه های علمی را گرفته اند و روز بروز محبوب و معروف تر می شوند!

و رنگ زرد مهر…

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
رنجبر بافقي سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۱ - ۷:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوست عزيز اگر فولاد بافق را اقايون تعطيل نكرده بودند رنگها زرد وپريشون نبود
انگيزه درس خواندن هم بود
اقتصاد زير بناي فرهنگ است
اگر اقتصاد نباشد فرهنگ هم بر باد خواهد رفت تنها مريض ونحيف خواهد شد رنگها زرد وجوانها معتاد و ميانسالها سكته اي خواهند بود
***

شمع بي زبان سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۱ - ۷:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مقالتون خوب بود
سپاس همشهري