اهمیت آموزش شیوه زندگی سالم به سالمندان

دسته: اجتماعی , علمی - پزشکی
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۵ مهر ۱۳۹۶

 

« هفته جهانی سالمندان ( ۱۶-۱۰ مهرماه )گرامی باد»

شاد کردن هر مؤمن مخصوصاً سالخوردگانی که عمری را در عبادت و پرستش خداوند متعال گذرانیده اند، بسیار با فضیلت و دارای ثواب و پاداش می باشد

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید: «مِنْ إِجْلَالِ اللَّهِ إِجْلَالُ ذِی الشَّیْبَهِ الْمُسْلِمِ؛ یکی از صُوَر تکریم و تقدیس ذات اقدس الهی، احترام و تجلیل سالخورده مسلمان است»

« سالمندی آغازی دیگر در زندگی است با کوله باری از تجربه
سالمندی دوران پختگی ،ورزیدگی و زمان احساس بی نیازی است و فرصت سیر به سوی کمال و رسیدگی به خویشتن. سالمندان ،باور ارزش های وجودی خانواده و جامعه هستند. در فرهنگ اسلامی و ایرانی ،«پیری» نه بعنوان یک کلمه ناخوشایند ،بلکه بصورت «کمال،حکمت،خردمندی و فرزانگی » تلقی می شود. از این رو می تواند بعنوان مرحله ای موثر و گرانقدر در زندگی به حساب آید.

،افزایش طول عمر انسان ها و اضافه شدن جمعیت سالمندان یکی از دستاوردهای قرن ۲۱ بوده و سالخوردگی جمعیت پدیده ای است که برخی جوامع بشری با آن روبرو شده و یا خواهند شد. براساس نظریات WHO این پدیده ناشی از بهبود شرایط بهداشتی است که  منجر به  پیشگیری از بیماری ها و در نهایت افزایش امید به زندگی شده است . بنابراین سالخوردگی جمعیت در واقع یک موفقیت بهداشتی است که در صورت عدم برنامه ریزی مناسب ، به یک چالش بزرگ تبدیل خواهد شد.

سلامت سالمندان یکی از مسائل و مشکلات بهداشتی دراکثر جوامع است و مقابله با این مشکلات نیازمند سیاستگذاری و برنامه ریزی های دقیق و صحیح می باشد .مسلماً اگر کشورها دراین زمینه برنامه نداشته باشند بامشکلات زیادی مواجه خواهند بود.این مشکلات نه تنها زندگی سالمندان را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث از دست رفتن استقلال آنها وعوارض جسمانی ، روانی اجتماعی واقتصادی می گردد بلکه تاثیرات مهمی روی سیستمهای بهداشتی و درمانی جامعه می گذارد و منجر به صرف هزینه های انسانی و اجتماعی کلانی می گردد ومنابعی را به صورت نامتناسب جذب می نماید که می توانست این اعتبارات برای رفع سایر مشکلات بهداشتی جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

همه ما شخص مسن و کهنسالی را در خانواده مان داریم ، با دادن این مطلب به آنها به سلامتی شان کمک کنیم.

روزانه بطور مرتب ورزش کنید، پیاده روی بسیار مفید است.

با دوستانتان مشاعره نمایید، جدول حل کنید و یا بازی های فکری انجام دهید.

به صورت سالانه، معاینات دوره‌ای دندانپزشکی را انجام دهید.

از چرت‌زدن های روزانه خودداری کنید و یا تعداد آن را کم کنید.

برای خارج کردن جرم، گوشتان را دستکاری نکنید.

–  وسایلی که همیشه از آن استفاده می‌کنید مانند عینک یا کلید را در یک جای مشخص قرار دهید.

در فواصل زمانی، حداقل ۲ ساعت یکبار، اقدام به تخلیه ادرار کنید.

– ۶ تا ۸ لیوان مایعات در طول روز بنوشید.

به اخبار رادیو و تلویزیون گوش دهید و برای دیگران بازگو نمایید.

حداقل دو ساعت قبل از خواب ورزش نکنید تا باعث اختلال خواب نشود.

از لیز نبودن کف‌پوش حمام اطمینان حاصل نموده و از پادری‌های پلاستیکی مخصوص کف حمام استفاده نمایید.

از جوانه غلات مانند: جوانه گندم، جوانه عدس و جوانه ماش که سرشار از ویتامین‌های گروه ب و ویتامین ث می‌باشند، استفاده نمایید.

در یک ساعت معین در شب به رختخواب بروید و یک ساعت معین در صبح بیدار شوید.

از خوابیدن در محیط‌های پر سر و صدا و در نور زیاد خودداری کنید.

مصرف دو تا سه بار ماهی در هفته می‌تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبیعروقی و آلزایمر را کاهش دهد.

دندان های مصنوعی را شب ها هنگام خواب از دهان خارج نمایید و در یک ظرف آب یا آب نمک تمیز قرار دهید.

در این راستا آموزش شیوه زندگی سالم به سالمندان و افراد خانواده آنها و ارائه مراقبتها و خدمات لازم به این گروه سنی امر مهمی است که می تواند بسیاری ازمشکلات ناشی از تغییرات را کنترل و یا به تعویق انداخته و سلامتی سالمندان را حفظ نماید که به این منظور افراد سالمند می توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی ، مراقبتها و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند .

امید است با احترام و تکریم سالمندان و توجه به سلامتی این گنجینه های ارزشمند جامعه ، سالمندانی شاد و سرزنده داشته باشیم و بتوانیم از تجربیات گرانبهای ایشان بهره کافی را ببریم .

تهیه کننده : فاطمه ابراهیمی کارشناس سالمندان مرکز بهداشت بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲۳
برچسب ها: