جایگاه و نقش دامپزشکان در تامین سلامت جامعه

دسته: کشاورزی،دامداری و شیلات
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۵ مهر ۱۳۹۶
جایگاه و نقش دامپزشکان در تامین  سلامت جامعه

14 مهرماه، روز ملی دامپزشکی فرصتی مغتنم است برای قدردانی از متولیانی که یکی ازحافظان سلامت جامعه اند. زیرا تشخیص و حفظ سلامت فراورده‌های خام دامی از وظایف یک دامپزشک است. اگرچه شاغلین این حرفه به درمان آلام حیوانات می پردازند، ولیکن هدف نهایی آنان تلاش برای تامین امنیت غذایی و جامعه اي سالم و تندرست است.

۱۴ مهرماه، روز ملی دامپزشکی فرصتی مغتنم است برای قدردانی از متولیانی که یکی ازحافظان سلامت جامعه اند. زیرا تشخیص و حفظ سلامت فراورده‌های خام دامی از وظایف یک دامپزشک است. اگرچه شاغلین این حرفه به درمان آلام حیوانات می پردازند، ولیکن هدف نهایی آنان تلاش برای تامین امنیت غذایی و جامعه ای سالم و تندرست است.

نقش دامپزشکی در خط مقدم مبارزه با بیماریهای مشترک و پیشگیری و درمان بسیاری از بیماریهای دام، طیور و آبزیان بر تمامی کسانی که اهمیت و ضرورت این شغل را همواره پاس می دارند، پوشیده نیست.

در تبیین اهمیت این شغل تنها به همین چند جمله بسنده میکنم که از ابتدای تولید، ذبح، حمل و نقل، نظارت بر مراکزعرضه فراورده‌های پروتئینی، حتی نظارت بر محل ساخت و قرارگیری مرغ‌داری و یا دام‌داری و مبارزه با بیماری‌ های دامی بر عهده دامپزشکان است. آنان با وجودیکه از نظر ابتلا به بیماری های مشترک بین انسان و دام در گروه افراد در معرض خطرند، ولیکن ازهیچ تلاشی برای مبارزه با بیماری های دامی دریغ نمی کنند.

خدمات دهی به واحدهای دامداری سنتی در سطح شهرستان و روستاهای بخش مرکزی، مشکلات خاص خود را دارد که نیروهای دامپزشکی تلاش‌ می کنند تا آنها را پوشش ‌دهند.

با اشاره به گزارش های اخیر سازمان بهداشت جهانی، مبنی بر وجود ۸۵۰ عامل بیماریزای مشترک بین انسان و دام از میان ۱۷۰۰ عامل بیماریزا در انسان میتوان عنوان کرد که شبکه دامپزشکی هر شهرستان ارتباط بسیار تنگاتنگی با شبکه بهداشت و درمان آن شهرستان دارد و الحق که این ارگان در جهت همکاری با دامپزشکی از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

دامپزشکان تحصیلاتی هم‌رده با پزشکان دارند و به همان اندازه درس خوانده‌اند و زحمات زیادی کشیده‌اند اما در جامعه، شغل مهجور و ناشناخته‌ای دارند و با وجود مشقت های حوزه نظارت و درمان، این سختی ها خیلی دیده نمی‌شود و جامعه قدردان این سربازان گمنام حوزه سلامت نیست.

در کلام اخر، امیدوارم در آینده ای نزدیک با درک صحیح از جایگاه واقعی دامپزشکی و پاسخ مناسب به خواسته های به حق دامپزشکان، شاهد پیشرفت های فزاینده ای در زمینه تولیدات دامی، امنیت غذایی و سلامت جامعه باشیم تا برنامه های روز دامپزشکی بر محور تقدیر باشد نه تلاش دامپزشکان برای شناساندن اهمیت این حرفه و تبیین جایگاهشان.
و من الله توفیق
دکتر فرزانه سالاری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۷
برچسب ها: