آغاز اجرای فاز دوم واکسیناسیون علیه تب برفکی در دام سنگین

دسته: کشاورزی،دامداری و شیلات
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۷ مهر ۱۳۹۶
آغاز اجرای فاز دوم واکسیناسیون علیه تب برفکی در دام سنگین

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های دامی شبکه دامپزشکی بافق از آغاز فاز دوم واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری تب برفکی خبر داد.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های دامی شبکه دامپزشکی بافق از آغاز فاز دوم واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری تب برفکی خبر داد.
فرزانه سالاری با بیان مطلب فوق اظهار داشت: برنامه واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سنگین شهرستان و روستاهای بخش مرکزی، به صورت رایگان از ۱۸ مهرماه به اجرا گذاشته خواهد شد و طی این فاز عملیاتی جمعیت دام سنگین طی ۲۰ روز کاری تحت پوشش واکسیناسیون قرار خواهد گرفت.
وی افزود: سالانه برای پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی در میان جمعیت دام ها، با همکاری شبکه دامپزشکی این طرح انجام می گیرد. با توجه به شیوع بیشتر این بیماری در ماه‌های خرداد و آذر، توصیه می شود دامداران ۱ تا ۲ ماه قبل دام خود را واکسینه کنند.
این مقام مسئول با اشاره به کمبود واکسن تب برفکی در سطح کشورعنوان کرد: با پیگیری و مکاتبات شبکه دامپزشکی شهرستان با اداره کل دامپزشکی استان، هیچ مشکلی در زمینه تامین واکسن در شهرستان وجود ندارد و پیش بینی شده است که در این فاز، بالغ بر ۲۰۰ راس دام سنگین واکسینه شوند که با توجه به این تعداد، لزوم انجام به موقع واکسیناسیون بسیار مهم است و امیدواریم با همکاری خوب دامداران با مامورین واکسیناسیون شبکه، این طرح به نحو احسن به پایان برسد.
سالاری در ارتباط با راههای پیشگیری از این بیماری اظهار داشت: راهکارهایی برای کنترل این بیماری در نظر گرفته شده است که عبارتند از:
واکسیناسیون به موقع دام ها
خودداری از هرگونه نقل و انتقال دام بدون مجوز از شبکه دامپزشکی
جلوگیری از ورود دام آلوده
سوزاندن و دفن بهداشتی لاشه دامهای مبتلا
برطرف کردن آلودگی دامداریهای آلوده
وی در پایان با اشاره به جابجایی های غیر مجاز دام گفت: به دلیل قاچاق و جابجایی غیر مجاز دام در سطح کشور، شیوع این بیماری افزایش یافته و موجب خسارات جبران‌ناپذیری برای دامداران می گردد. لذا از خرید و فروش دام بدون مجوز حمل و نقل از شبکه دامپزشکی شهرستان خودداری نمایند. برخی از افراد سودجو که هیچ‌گونه اطلاعی از بیماری های دامی ندارند، اقدام به فروش دام با قیمت پایین می‌کنند که دامداران با خرید اینگونه دام‌ها که گاهی با وجود عامل بیماریزا در بدن دام، هیچ ‌گونه علائم ظاهری در آنها مشاهده نمی‌شود، موجب شیوع بیماری در سطح دامداری خود می‌شوند.
لازم به ذکر است که برنامه واکسیناسیون در دام سبک نیز در آبان ماه اجرا خواهد شد که جزئیات کامل این طرح متعاقباً ابلاغ خواهد شد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۸
برچسب ها: