عبرتخانه بافق(۱۷) قسم حضرت وزیر یا دم خروس بی محل!

دسته: عمومی
یک دیدگاه
یکشنبه - ۳۰ مهر ۱۳۹۶

پیشترها نوشتم حدود سیصد و پنجاه سال قبل که حکومت ایران پادشاهی بود و همه گماشتگان کریم خان زند شمشسیرهایشان را از رو به کمرها سفت کرده بودند حاکم وقت یزد وکرمان که از قضا بافقی بود(تقی خان بافقی) وفق نظر قاضی دربار ،بابت رد ادعای ۲۵۰۰۰تومانی یکی از اهالی یزد ،محکوم به اجرا وتکرار ۸۰۰۰ قسم گردید ،به طوری که درحرم شاه چراغ ۳شبانه روز خود را محبوس کرد و به جای صبحانه وناهار وشام فقط قسم خورد!!!تا بتواند ۲۵۰۰۰تومان ناقابل رااز سر خود واکند.

سیصد وپنجاه سال بعد داستان قسم با رنگ ولعاب دیگری درزادگاه همان حاکم کریم خانی تَکرار می شود وزیری از حکومت وقت در کمال شجاعت وجسارت در برابر هزاران نفر از مردم خشمگین دارالشجاعه بافق در شامگاه۹۲/۵/۲۲ مردانه قسم می خورد که:
” من در همین جا ودر حضور همه ی حاضرین قسم می خورم بیشتر از ۱۵ درصدی که شما می خواهید به این شهر و مردم این شهر کمک کنم که حاضرین با صلوات از وزیر تشکر نمودند.”

دوسال از قسم جناب وزیر کاروتعاون می گذرد ونه تنها ۱۵درصد ارزش سهام سنگ آهن چغارت به شورای شهر بافق واگذار نشده که حتی معادل ارزش ریالی آنهم به بافق کمکی نشده.

اگر چنین کمکی تاکنون شده ومردم بافق نمی بینند خوب است که شورای شهر محترم یا مسوولین مربوطه به مردم دارالشجاعه اعلام نمایند تا نیازی به قسم وزارت تعاون و کار یا صنعت ومعادن نباشد!و صدالبته خدا را شاکریم که بلای کریم خانی دامن وزیر محترم را نگرفته وگرنه بنابر ارزش ریالی این قسم می بایست حداقل صدمیلیارد بار صیغه قسم را برزبان مبارک جاری می ساختند و دیگر به امور وزارت نمی رسیدند چه برسد به احداث کارخانه های جوار معدنی و اعزام پزشک متخصص به درمانگاه خاموش تامین اجتماعی بافق.

دنیای مجازی امروزی همانند خروس بی محلیست که گاهی که نورافکنهای ماشین آلات سنگین وزن چغارت و سه چاهون وچاه گز و دی ۱۹ بافق به چشمش می افتد به هوای طلوع سحرگاهان آبادانی و تلاش، خوانش می گیرد و دمی تکان می دهد.

وقتی طولانی ترین اعتصاب کارگری در تاریخ ایران در بافق ستم ستیز اتفاق افتاد و درآمدهای آنچنانی به صندوق بازنشستگی و اوقاف قم و استانداری یزد و دهها چاله چوله دیگر نرسید همه از خواب غفلت بیدار شدند و خواستند جلوی بدتر را با بد بگیرند و با قَسَمی سر و تهش را هم آورند و مردم خوش باور هم با قسم بی محل وزیر محترم صلوات بی محلی فرستادند که اگر چه ممکن است وزیر محترم فراموش کرده اند امامردم هیچ وقت فراموش نکرده و آنها هم چنانچه فراموش کنند دنیای مجازی درسینه ستبرش به یادگار نهاده است.

ان شالله که قسم حضرت وزیر درست بوده ولی چهارسال برای اثبات ماندن برسر قول و قرارها زمان زیادیست و مردم را به شک می اندازد؟

زمانی مرحوم مهندس دهستانی مجسمه زیبای عقابی را برروی سردر شهر بازی آهن بافق نصب نمود و هنوز روز سوم نشده بود که گفت برداشتند و خورد وخمیرش کردند!پرسیدم چرا؟گفت :”برایم به مقامات بالا نوشته اند ایشان علامتی از آرم سازمان سیا را برورودی شهربازی بافق نصب کرده !!بااین مردم چکار کنم؟ “حالا هم امیدورام مردم شجاع و سربلند بافق قسمی را با دم خروس حضرت عباس اشتباه نگیرند.

سید محمد میرسلیمانی بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضا برزگری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دم خروس را خوب گفتی که دم دقیقه بیرون می زند.