اصلاح ناهنجاریهای جسمانی با حرکات ورزشی(3)

دسته: علمی - پزشکی , مقالات , ورزشی
یک دیدگاه
چهارشنبه - ۵ مهر ۱۳۹۱

 

ناهنجاري پشت گرد / کیفوزپشتی

چنانچه قوس ناحية پشت بيش از حد طبيعي يعني 15 تا 20 درجه باشد ناهنجاري تحت عنوان پشت گرد يا كيفوز ناميده شده است

علايم ناهنجاري

 نوع شديد اين بيماري قوز نام دارد كه از روي لباس قابل رؤيت است‎. در اين ناهنجاري بخش كوچكي از ستون مهره‎ها (در حد فاصل دو تا سه مهره‎) به‎ صورت زاويه‎دار بيرون مي‎زند. در نوع خفيفتر اين‎عارضه انحنا جزئيتر است و در سطح كل مهره‎هاي پشتي وجود دارد. اين ناراحتي كه به گوژپشتي‎ برگشت‎پذير معروف است عمدتاً بايد با وسايل ارزشيابي مطالعه و بررسي شود.كوفتگي و احساس درد در قسمت قفسة سينه خصوصاً هنگام تلاش و فعاليتهاي جسماني نيز از علايم اين ناهنجاري است‎.

عوامل ايجاد ناهنجاري

 با توجه به نوع ناهنجاري عوامل آن نيز متفاوت است‎. معمولاً گوژپشتي برگشت‎پذير بر اثر رعايت‎نكردن بهداشت حركتي‎، بدنشستن‎، موقعيت شغلي‎ نامناسب و استفاده از وسايلي مانند ميز و صندلي نامناسب در بلندمدت ايجاد مي‎شود. عوامل ديگري مثل ضعف عضلات را نيز مي‎توان علت اين عارضه‎ دانست‎. تحقيقات نشان داده است كه اين ناهنجاري بيشتر مشكل دختران نوجوان است و غالباً سه الي شش مهرة ستون فقرات در اين ناهنجاري چنين‎ هستند

عوارض ناهنجاري

اين ناهنجاري ممكن است از دو لحاظ اثر نامطلوب داشته باشد:

الف‎) شكل ظاهري

ب‎) عوارض فيزيولوژيك

الف‎) شكل ظاهري. در اثر افزايش قوس ناحية پشت‎، شانه‎ها و پشت به عقب مي‎روند و گردن و سر جلو مي‎آيند. شكم تا حدودي مي‎افتد و در نتيجه نماي‎ كلي بدن از حالت طبيعي خارج مي‎شود.

ب‎) عوارض فيزيولوژيك. قوس ناحية پشتي به كمك انحناي دنده‎ها و جناغ سينه‎، قفسه و حفرة استخواني را به وجود مي‌آورد كه امكان فعاليت قلب و دم‎ و بازدم را تسهيل مي‎كند. به هم خوردن اين تعادل باعث محدوديت در اين قفسه مي‎شود و در نتيجه امكان فعاليت طبيعي اين اندامها با مشكل مواجه مي‎شود. محدوديت قفسة سينه‎ كاهش ظرفيت قلب و گردش خون را به دنبال دارد كه اين خود آستانة خستگي فرد را پايين مي‎آورد.

حرکات اصلاحی کیفور پشتی

تمرين 1

در حالت ايستاده با پاهاي نيمه‎باز دستها را در بالاي سر مستقيم نگه داريد و بالاتنه را به سمت راست و چپ خم كنيد. چندين مرتبه اين‎ حركت را انجام دهيد.

تمرين 2
دستها را روي وسيله‎اي متناسب با ارتفاع تهيگاه (ميز، نرده يا صندلي( قرار دهيد. سپس سعي كنيد ناحية بالاتنه خصوصاً قفسة سينه به سمت‎ پايين قوس داده شود. به حالت اوليه برگرديد. حركت را چندبار تكرار كنيد.

 

تمرين 3

 اين تمرين دونفره به دو صورت نشسته و ايستاده انجام مي‎شود. دو نفر پشت به يكديگر قرار مي‎گيرند و دستهاي يكديگر را در حالي كه به‎ بالاي سر كشيده شده است مي‎گيرند. شروع حركت به اين ترتيب است كه يك نفر با خم كردن تنة خود نفر ديگر را به پشت خود مي‎كشد، سپس به حالت‎ استراحت برمي‎گردد و فرد ديگر همين حركت را تكرار مي‎كند. بهتر است اين تمرين ابتدا نشسته و سپس ايستاده انجام شود.

تمرين 4

روي شكم دراز بكشيد و در حالي كه پاها كاملاً كشيده است دستها را به سمت جلو و بالاي سر نگه داريد. دستها و سينه را به آرامي از روي‎ زمين بلند كنيد و دوباره به آرامي به حالت اول برگرديد. سعي شود در اجراي اين حركت پاها روي زمين ثابت باشد. حركت را تكرار كنيد.

عباس فتاحی بافقی

کارشناس ارشد تربیت بدنی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
همشهری جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۱ - ۹:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از شما،این حرکت هم در بهبود این عارضه موثر است: بر روی صندلی نشسته،پاها آویزان است از ناحیه کمر خم شده،دستها از دو طرف پاها آویزان ،سر به سمت بالا خم شده و دستها ازطرفین به سمت بالا آمده و به طرفین برمی گردد.