سخنی چند با فرماندار بافق

دسته: مقالات
۸ دیدگاه
سه شنبه - ۲۱ آذر ۱۳۹۶

با عرض سلام خدمت فرماندار سخت کوش و پیگیر شهر دارالشجاعه

کمتر از یک سال می باشد که حضرتعالی با چهره ای شاد و دوست داشتنی برای خدمت به مردم این شهر مسئولیت سنگینی را بعهده گرفته اید که در جای خود به عنوان یک شهروند از شما تشکر و قدردانی می گردد.

صحبت های گرم ، صمیمانه و دلسوزانه شما را بارها و بارها از رسانه ها و نقل قول ها و حتی شخص شما شنیده ام و می توان گفت انتخاب مسیر مدیریت شهری شما در صحبت هایتان تقریبا در مسیر درست و صحیح می باشد.

یکی از صحبت های دلنشین شما که واقعا به دلم نشست در مورد کم کردن سایه سنگ آهن چغارت از روی شهر و ایستادگی مدیریت شهری بر روی پاهای خود بود.

حضرتعالی در تشخیص بیماری شهر بسیار دقیق عمل کردید و این غیر قابل انکار می باشد که درد اصلی شهر ما همین است. دردی که سالیان سال گریبانگیر شهر بوده و هست و مسئولان قبلی هیچ برنامه ای برای برون رفت آن نداشته اند.

متاسفانه در طی چندین سال گذشته با تاثیری که مجموعه سنگ آهن بر روی مسائل شهری داشته است مدیران عامل سنگ آهن علی رغم وظیفه سنگین خود درگیر مسائل مدیریت شهری شده اند و مجبور به صرف زمان زیادی نیز در این زمینه بوده اند و این مشکل تا حدی پیش رفت که اهمیت انتخاب مدیرعامل سنگ آهن حتی از اهمیت انتخاب پست های کلیدی شهر مانند فرمانداری و شهرداری و … در سطح بسیار بالاتری قرار گرفت.

حال اگر به ریشه این مشکل بنگریم می توانیم دلیل آن را بی کفایتی بسیاری از مدیران وقت و شانه خالی کردن از مسئولیت خود بدانیم که راحت ترین مسیر جهت انجام کارها را ارتباط با مجموعه سنگ آهن تلقی می نمودند و هیچ اهمیتی نیز درخصوص انجام کار کارشناسی بر روی طرح ها نمی دادند.

حتی می توان ریشه اعتراضات گسترده ای که در سطح شهرستان طی سالیان گذشته و نگرانی بحق مردم از خصوصی سازی مجموعه سنگ آهن را نیز از این بی کفایتی مدیران دانست.

حال بر می گردم به صحبت ها و انتخاب مسیر مدیریتی شما در آنها که قبلا نیز اشاره گردید. قبل از اینکه ادامه صحبت هایم که از اینجا به بعد خودم آنها را گلایه می نامم از شما می خواهم کمی در خصوص عملکرد خود و درمان این بیماری مزمن تفکری داشته باشید.

فرماندار سخت کوش شهر دارالشجاعه؛

صحبت های قبلی من از تاثیر مدیران عامل مجموعه سنگ آهن چغارت در طی سالیان اخیر بود اما آیا در این مورد از سوی شما هیچ اندیشه ای شده است؟ جواب این سوال با ترددهای مسئولان مجموعه سنگ آهن به مجموعه فرمانداری و شرکت آنها در جلسات شهری و استفاده از نظرات غیرکارشناسانه آنها در این مسائل بسیار ساده است.

فرماندار محترم از زمان ورود شما دیگر صحبت از مدیران عامل و صرف وقت آنها نیست و شاید هنوز حضور مدیرعامل مجموعه سنگ آهن مخصوصا با توجه به بومی بودن و تاثیر آن مجموعه در زمان فعلی بر روی شهر قابل توجیه باشد، بلکه صحبت از مسئولان رده پایین تر اعم از معاونین و مدیران پروژه های مجموعه سنگ آهن چغارت می باشد.

افرادی که در بسیاری از موارد حتی در کارهای تخصصی خود نیز موفق نبوده اند و همیشه از رانت و ارتباطات برای ساختن چهره عمومی خود استفاده می کنند. این مسئولان حتی با دادن برخی امتیازها و حمایت از برخی مسئولان شهر، خود را به عنوان مشاور آنها جا زده و برای آنها تصمیم گیری می نمایند.

مسئولانی که حتی مدیرعامل مجموعه سنگ آهن نیز بارها و بارها با زبان بی زبانی به ناچاری در استفاده از آنها و سنگ اندازی ها و عدم مدیریت صحیح در پست های خود و جلوگیری از پیشرفت مجموعه سنگ آهن اشاره نموده است.

افرادی که خود به مراتب در بسیاری از صحبت هایشان درخصوص تاثیرشان بر روی فرماندار شهر و مشاوره دادن به آن صحبت می کنند.

دوست عزیز، جناب آقای فرماندار ؛ آیا در این شهر شما با قحطی مشاور مواجه شده اید که دائم با این افراد جلساتی درخصوص مسائل شهری برگزار می کنید؟

  آیا در این شهر تحصیل کرده و متفکر دیگری جز این افراد شناسایی نکرده اید؟

آیا چون این افراد صاحب پست در مجموعه سنگ آهن شده اند از نظر شما توانمند؟

ما نمی توانیم این موضوع را کتمان کنیم که بسیاری از پست های امروزه در دست افراد توانمند نیست و در این زمان افراد توانمند به سختی به پست و منصبی می رسند و به راحتی با توجه به کنار نگذاشتن خط قرمزهای خود آن پست و منصب را که البته به آن نیز دل خوش نکرده بودند از دست می دهند.

نمونه بارز به سختی به پست و منصب رسیدن افراد نابغه شهر را می توان به انتخاب دکتر ارجمند اشاره نمود و خود جای تشکر از حضرتعالی و نماینده محترم مجلس و امام جمعه معزز شهرمان را دارد که امیدوارم با توجه به آشنایی که از آقای دکتر دارم به دلیل زیر پا نگذاشتن خط قرمزهای خود در چند صباحی دیگر کنار گذاشته نشود.

دوست عزیز، جناب آقای زاده رحمانی؛ در این شهر نابغه های بسیاری می باشند که شما می توانید از تفکر آنها استفاده کنید ولی برای استفاده از آنها مطمئن باشید اول شما باید حرکت داشته باشید تا  آنها را جذب خود نمایید.

این نابغه ها را نیز از چاپلوسی معذور بدارید چون مطمئناً به سادگی درخصوص عملکرد شما انتقاد کرده و حتی با توجه به دلسوزی آنها شاید با زبان تند آنها مواجه شوید.

صحبت های من مبنی بر این نیست که در مجموعه سنگ آهن نابغه ای وجود ندارد ولی این را هم بدانید در بین افرادی که به شما مشورت میدهند نابغه ای به چشم نمی خورد.

مدیران سنگ آهن را به حال خود بگذارید تا بتوانند تمام تفکرشان را به پیشرفت مجموعه خود بگذارند و اگر وجهه ای هم نیاز دارند با مدیریت صحیح بر روی زیر مجموعه های خود بدست آورند و پیشرفت نمایند نه آنکه بالغ بر یک چهارم زمان کاری خود را جهت مشاوره به مسئولان شهر که از حضرتعالی گرفته تا شهردار و حتی رئیس دانشگاه آزاد و . . . صرف نمایند.

در پایان صحبت هایم با دوست عزیزم جناب آقای زاده رحمانی که امیدروارم اینجانب را به عنوان یک دوست و دلسوز قبول داشته باشند درخواست تجدید نظر در روش مدیریتی و عمل به همان صحبت های زیبای خودتان را دارم و به شما قول می دهم که با انتقادپذیر بودن هرگز تنها نخواهید ماند.

ارادتمند شما

یک دوست


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۸۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دقیقا همینطوره
همه شهر شدن بازیچه مدیران زیرمجموعه سنگ آهن

بافقی10 سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ای کاش نیروهای سنگ آهن از کلیه ادارات بافق جمع آوری می شدند همیشه زمان استخدام نیرو برای ادارات سهمیه بافق صفر هست جوانان بافقی به چه امیدی درس بخونن وقتی نیروهای سنگ آهن با مدرک سیکل کارمند ادارات بافق شده اند تا زمانی که این نیروها در سطح ادارات بافق باشند مسئولین شهر هنگام انتخاب رئیس برای ادارات شهرستان با کمبود نیرو مواجه هستن

قانعی سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنون از شما نویسنده عزیز که حرف دل مارا که سالهاست چون بغض در گلوست زیبا نگاشته اید.ایکاش تلنگری برای مسولین شهر باشد تا وقتی نابغه ای به مثل شما حرفی را از دل میزند مورد حمایت واقعی و عملی قرار گیرد و نه مورد نکوهش و بعضا طرد و درگیر بوروکراسی اداری

فتوحی سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امیدوارم این حرف حق بگوش فرماندار محترم برسد

... پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کل ادارات شهر پر شده از دخالت های مسئولین سنگ آهن
اگر طبق حرف نویسنده هر مسئولی توی سنگ آهن فقط به کارهای خودش می رسید قبل از اینکه فولاد کسری به مشکل بخوره به یه جایی رسیده بود و حتی اینقدر برای مجوز دوبارش وقت نمی گرفت نه اینکه مسئولش همه وقتش را برای کارهای حاشیه ای بزاره تا خودش را نشون بده. الان توی گندله آقای شفیع داره فقط روی کارخونه خودش وقت صرف می کنه و می بینیم که داره یه پیشرفت هایی می کنه نه اینکه ساختن مدرسه توی بافق را هم انجام بده حالا به چه کیفیت و کمیتی بماند …
آقای فرماندار لطفا به حرف های نویسنده دقت فرمایید

حامد فخاری زاده جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

من بر خلاف سایر همشهریان موافق خصوصی سازی سنگ آهن هستم و تا مادامی که مجموعه سنگ آهن به معنای واقعی خصوصی نشود ( خصوصی ن خصولتی) شاهد اینگونه موارد هستیم.

    م یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    دقیقا من هم موافقم
    اگر خصوصی بشه (نه خصولتی) خیلی چیزها فرق می کنه و شرایط شهر هم بهتر میشه و مسئولان سنگ آهن هم باید همه وقتشون را برای کارای خودشون صرف کنن وگرنه . . .

رنجبر بافقی . یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۶:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وخداقوت وتشکراز دوست عزیز ونویسنده محترم .ازاینکه جنابعالی به پاره ای از مشکلات شهر اشاره فرمودید هیچ تردیدی نیست مشکلات بسیاراست وخیلی ازدوستان مسئول فعلا میتازند وفقط بفکر خودشان هستند نه بفکر شهر ،خدا بخیز بگرداند.اما این فرماندار محترم ودوست داشتنی قطعا ازبعضی این مشکلات بیخبر هست وانگار این مرد نجیب وبامرام نامحرم است ایشان که تمام بافق را نمیشناسد افرادی هستند که دوروبر پرسه میزنند تا خودراعزیز وآینده خودرا تضمین وتامین کنند اما افسوس که بعضی ها خبرنگار سری هستند ومثل بی بی سی عمل میکنند ویک کلاغ چهل کلاغ میکنند وفقط بخود فکرمیکنند وبس .و بعضی درتلاشند تا ازاین فرماندار عزیز ،سخت کوش ،پرتلاش وباهمت ضعفی بگیرند و وی را مورد انتقاد قراردهند امیدوارم خداوند همه ی ما را به راه راست هدایت فرماید تابتوانیم برای جامعه، شهر وکشورخود مفید وموثر باشیم انشاالله .