کابوس زلزله

دسته: مقالات
۴ دیدگاه
شنبه - ۲ دی ۱۳۹۶
چندی است که حرکت لایه های زمین و لغزش آنها بروی یکدیگر یا همان زلزله امان همه را بریده است از زلزله کرمانشاه که تعداد زیادی از هموطنان عزیز را به کام مرگ کشید تا زلزله هجدک که خواب را از مردم کرمان و.بافق دزدیده است همه و همه وقایع طبیعی هستند که بارها و بارها اتفاق افتاده اند و باز هم اتفاق خواهند افتاد .
برای بعضی شهرها مثل توکیو در ژاپن یک اتفاق طبیعی و عادی و برای بعضی از شهرها مثل بم و سرپل ذهاب بلایای طبیعی ، ولی هرچه هست این روزها زلزله نقل هرمجلس و محفلی ست و هرکسی را می بینی درباره زلزله و وقوع آن حرف می زند ،بازار شایعه و پیش بینی هم داغ داغ است ولی وقتی پای صحبت کارشناسان می نشینی به این نکته تاکید دارند این اخبار غیر قابل اطمینان هستند و تنها منبع مطمئن و قابل اتکا مرکز لرزه نگاری کشوری است .
در کانال این مرکز عضو می شویم هر لحظه اخبار و اطلاعات زلزله های اتفاق افتاده در کشور را اعلام می کند استرس وقتی بالا می رود که در آمار این مرکز تقریبا هروز نامی از بافق می بینیم هرچند به قول معروف ریشتر آن کم است ولی باز هم نگران کننده است ،یعنی این زمین لرزه های کوچک پیش لرزه یه زمین لرزه بزرگ است و یا اینکه این زمین لرزه های کوچک باعث تخلیه انرژی زمین و جلوگیری از یک لرزش بزرگ است هرچه هست اخبار خوبی نیست.
وقتی که بیشتر مطالعه می کنی متوجه می شوی که بافق نزدیک گسل است . گسل باغین -بافق ، گسل پشت بادام ، گسل کوهبنان، گسل بهاباد وقتی به مختصات زلزله های اعلام شده از مرکز لرزه نگاری کشوری مراجعه می کنی این مختصات به طرز نگران کننده ای نزدیک به همین گسل های معروف می باشد و این بدان معنی است که تمامی این زلزله ها مربوط به حرکت این گسل ها می باشد .
روی آمار ارائه شده بیشتر دقت می کنیم آمار را در کنار هم قرار می دهیم یک نکته مهم مشخص می شود تقریبا تمامی این زلزله ها در محدوده دو معدن سرب و روی مهدی آباد و معدن سنگ آهن میشدوان می باشد.
از طرف کارشناسان مرکز لرزه نگاری کشوری اعلام شده که آمار اعلام شده در این مرکز فقط لرزشهای زمین می باشد و از لرزشهای ناشی از انفجار و آتش باری معادن مجزا و تمیز داده شده است ولی وقتی به زمان زمین لرزه های اتفاق افتاده در این مناطق دقت کنی متوجه می شوی که همگی در ساعات مشخصی از روز یعنی محدوده زمانی ساعت ۱۳٫۳۰ تا ۱۴٫۳۰ می باشد تقریبا ساعات آتش باری معمول در معادن حال این سوال مطرح است که آیا باید به گفته های مرکز لرزه نگاری کشور اعتماد کرد و این حقیقت را پذیرفت که زمین لرزه های بافق همگی در ساعات میانی روز اتفاق می افتد و نباید نگران زلزله نیمه شب بود و یا اینکه ممکن است بعضی از آمار ارائه شده توسط این مرکز لرزش های ناشی از انفجار و آتشباری معادن می باشد.
ممکن است این سوال پرسیده شود که چرا لرزشهای ناشی از انفجار معادنی مانند معدن چغارت و چادرملو جزء این آمار نیامده است در جواب می توان چنین جواب داد که اولا معادن مهدی آباد و میشدوان نزدیک گسل می باشند و هرگونه لرزش در این مناطق می تواند مربوط به حرکات این گسل ها در نظر گرفته شود ثانیا معدنی مانند چغارت یک معدن معروف و باسابقه می باشد که در هرکسی به انفجار و لرزش های ناشی از آن آگاهی دارد ولی معدنی مانند سرب و روی مهدی آباد یک معدن جدید می باشد که به اندازه معادن بزرگ شناخته شده و با سابقه نیستند، و ممکن است اصلا کسی مطلع نباشد که در چنین م مکانی معدن وجود دارد.

۹۶-۰۹-۱۱ ساعت ۱۴٫۰۲
محدوده معدن مهدی آباد
۳۱٫۴۶۱٫ ۵۴٫۹۷۸

۹۶-۰۹-۱۳ ساعت ۱۴٫۰۴
نزدیک معدن میشدوان
۳۲٫۰۴۱٫ ۵۵٫۴۴۷

۹۶-۰۹-۱۵ ساعت ۱۴٫۰۳
نزدیک معدن میشدوان
۳۲٫۰۲۲٫ ۵۵٫۴۶۱

۹۶-۰۹-۱۵ساعت ۱۴٫۱۳
مجتمع معدنی مهدی آباد
۳۱٫۴۶۸٫ ۵۴٫۹۸۸

۹۶-۰۹-۲۰ ساعت ۲۲٫۴۵
کیلومتر ۴۲ جاده بافق خرانق
۳۱٫۹۴۷٫ ۵۵٫۱۷۴

۹۶-۰۹-۲۳ ساعت ۱۴٫۲۹
نزدیک معدن میشدوان
۳۲٫۰۲۶٫ ۵۵٫۴۸۰

۹۶-۰۹-۲۴ساعت ۱۳٫۲۳
مجتمع مهدی آباد
۳۱٫۵۳۱٫ ۵۴٫۹۹۷

۹۶-۰۹-۲۵ ساعت ۱۴٫۴۱
نزدیک معدن میشدوان
۳۲٫۰۲۹٫ ۵۵٫۴۸۵

۹۶-۰۹-۲۵ساعت ۱۴٫۳۹
نزدیک معدن میشدوان
۳۲٫۰۱۳٫ ۵۵٫۴۹۵

۹۶-۰۹-۲۵ ساعت ۱۳٫۵۶
مجتمع مهدی آباد
۳۱٫۴۶۷٫ ۵۴٫۹۸۴

۹۶-۰۹-۲۶ ساعت ۱۳٫۲۷
مجتمع مهدی آباد
۳۱٫۴۵۸٫ ۵۴٫۹۸۱

۹۶-۰۹-۲۷ ساعت ۱۳٫۳۵
مجتمع مهدی آباد
۳۱٫۳۹۸٫ ۵۴٫۹۸۵

محمد حسن محمد میرزایی

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
ali شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام مهندس جان

به نظر من چون بافق نزدیک گسل هست یا میشه گفت به قول کارشناس زمین شناسی یک گسل اول بافق نزدیک اتشنانی ویکی هم صفحه نزدیک هواشناسی بافق هست .این انفجار چغارت باعث میشه که کم کم کسل ازاد بشه و بعدا شدت زیادی نداشته باشه

محمد شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام خدمت آقای محمد میرزایی
حرکت زمین همیشه وجود دارد جابهجایی گسل در هر لحظه وجود دارد یا به عبارتی درون زمین همیشه در حال سیلان است زیرا اکر زمین ثابت باشد حیات و زندگانی از بین می رود.
زلزله نتیجه شدت جریان های درون زمینی است نه صرف حرکت باطن زمین.
نگرانی می تواند ناشی از زلزله باشد چون در برابر قدرت خدا ضعیفیم ولی زلزله برای نگرانی و از بین رفتن نیست بلکه نشانه ای از قدرت خداست و باید به او پناه برد.پناه بردن به خدا نگرانی ها را از بین می برد.زلزله به سبب عواملی است که باز هم توجه و پناه بردن به خدا این عوامل را از بین می برد.جابجایی گسل علت زلزله نیست چون گسل ها همیشه در حال جابجاشدن هستند بلکه این جابجایی ها نشانه زلزله است.
عملیات معدنی از جمله آتش باری هرگز چنین حرکات دورانی و چکشی حرکتی زمین به این شدت و با فاصله جغرافیایی زیاد ایجاد نمی کند.

بهنام شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من هم متعجم چرا واقعااین زلزله ها زلزله باید تو محدوده ساعت یک ونیم ودوونیم باشه زلزله اینقدر منظم این قدرمرتب سروقت!!البته من خوشحال شدم این مطلب رو خوندم امیدوارم واقعا علت گسل نباشه .

علی دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۹:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عیب بزرگی که اعلام روزانه این آمار دارد این است که بافق را جایی ناامن نشان می دهد مثلا چند وقت پیش یکی از مقامات استان اعلام کرده بود که ۶۰ در صد از زلزله های استان یزد مربوط به بافق و بهاباد است . خوب این برای یک سرمایه گذار که می خواهد در یه جایی سرمایه گذاری کند واقعا فاکتور منفی بزرگی است .