آشنايي با درختان كهنسال شهرستان بافق

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۴ دیدگاه
سه شنبه - ۱۱ مهر ۱۳۹۱
آشنايي با درختان كهنسال شهرستان بافق
درختان كهنسال هر كشور از جمله مهمترين ذخاير ژنتيكي گياهي آن سامان محسوب مي شوند. حفظ ذخاير ژنتيكي از جمله اين درختان از اهم وظايف هر قوم و ملتي است.
درخت كهن دفتر رازهاست      چو تقويم ديروز و امروز ماست
* سرو شادكام بافق
پايگاه استقرار اين سرو در روستاي شادكام بافق قرار دارد.
مختصات جغرافيايي محل استقرار درخت شامل:
طول جغرافيايي ً6/18  َ48 550، عرض جغرافيايي ً5/24  َ29 310  و ارتفاع 1735 متر از سطح دريا است.
درخت در درون يك باغ شخصي قرار دارد و با درختان ميوه نظير گردو، انار، بنه، بادام و زردآلو همزيست است.
اين درخت تك پايه بوده و از نظر ظاهري ( تاج و تنه‌) در شرايط سلامت كامل قرار دارد. درخت داراي زادآوري بسيار خوبي است. ارتفاع درخت حدود 35 متر، ارتفاع ناحيه تشكيل تاج 6 متر، و دور قطر تاج 65/10 متر بوده است.
اين درخت از نظر اعتقادات مردمي، بسيار مورد محترم بوده و در پناه همين اعتقادات تاكنون حفظ شده است.
 
* ارس باجگان
پايگاه استقرار اين ارس در منطقه باجگان بافق ( 80 كيلومتري جنوب بافق ) در نزديكي منطقه شيطور قرار دارد.
مختصات جغرافيايي محل استقرار درخت شامل: طول جغرافيايي ً36   َ52 550، عرض جغرافيايي ً32  َ27  310  و ارتفاع 2400 متر از سطح دريا است.
خاك منطقه شني و رنگ آن در عمق 2 سانتي متري قهوه اي است. پوشش گياهي منطقه از جمله گياهان مرتعي به خصوص درمنه است.
در نزديكي اين درخت كهنسال استخر كوچكي وجود دارد كه آب آن از چشمه همين منطقه تأمين مي شود. اين درخت تك پايه و ماده بوده و از نظر ظاهري ( تاج و تنه ) در شرايط سلامت نسبي است. تعدادي از شاخه هاي جانبي درخت به احتمال زياد توسط باد شكسته شده است. در اطراف درخت زادآوري طبيعي محدودي مشاهده مي شود. با توجه به مشكلات جوانه زني مستقيم درختان ارس، زادآوري طبيعي، نشان دهنده موقعيت استقرار مناسب درخت و توان فيزيولوژي توليد بذر مناسب است. ارتفاع درخت 7 متر، ارتفاع ناحيه تشكيل تاج 5/1 متر، محيط يقه 45/2 متر و قطر حدودي تاج 12 متر است. نظر به آنكه آب زيرزميني منطقه در عمق 10 تا 12 متري است به احتمال زياد درخت جهت تغذيه از اين آب استفاده مي كند.
اين درخت از نظر اعتقادات مردمي، بسيار محترم بوده و در پناه همين اعتقادات تاكنون حفظ شده است. از جمله در بين اهالي شايع است كه نجاري جهت ساخت دار قالي اقدام به بريدن تعدادي از شاخه هاي درخت نمود، از درخت ترشحاتي مانند خون خارج شده و نجار با تداعي اين مورد و يادآوري احترام از بريدن شاخه هاي آن صرف نظر نموده است.
 
* چنار باجگان
پايگاه استقرار اين چنار در منطقه باجگان بافق در نزديكي منطقه شيطور قرار دارد.
مختصات جغرافيايي محل استقرار درخت شامل: طول جغرافيايي ً56/7   َ52 550، عرض جغرافيايي ً26  َ27 310 و ارتفاع 2400 متر از سطح دريا است.
اين درخت كهنسال در نزديكي ارس كهنسال باجگان قرار دارد. اين درخت تك پايه و ماده بوده و از نظر ظاهري از سلامت خوبي برخوردار است.
درخت داراي 3 شاخه اصلي است. ارتفاع درخت 25 متر، ارتفاع ناحيه تشكيل تاج 18/2 متر، محيط يقه 5/7 متر است. سن درخت در شرايط فعلي 700 سال تخمين زده مي شود.
 
* بنه دشت شيطور بافق
پايگاه استقرار اين درخت در طول َ55  500، عرض جغرافيايي ً57  َ34  310 و در ارتفاع 1948 متري از سطح دريا در دشت شيطور شهرستان بافق قرار دارد. خاك اطراف درخت شني – رسي و رنگ آن قهوه اي روشن است. درخت در مسير آبراهه و در مرتع به نسبت خوب كه داراي پوشش درمنه و قيچ است قرار دارد. ارتفاع درخت حدود 8 متر و قطر يقه آن 240 سانتي متر است. ارتفاع ناحيه تشكيل تاج 2 متر و قطر حدودي تاج 75/9 متر است. تاج درخت به نسبت سالم و بر روي بعضي از شاخه هاي پسته خواراكي پيوند شده است. تنه درخت آسيب ديده و بخشي از پوسته درخت كنده شده است. به دليل واقع شدن آن در مرتع، محل تجمع دام شده تا از سايه آن استفاده نمايند و همين امر موجب آسيب ديدن آن شده است. در فاصله چند كيلومتري از درخت و در ارتفاعات مجاور درختان كهنسالي از بنه و ارس به چشم مي خورد.
برگرفته از كتاب « درختان كهنسال يزد»
ارسالی:اداره منابع طبیعی بافق

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
رنجبر سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۱ - ۷:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام وسپاس
سن درخت رااگر نوشته بوديد جالب بود

رضا چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ما این جور درختان کهنسال چند هزار ساله داریم اما بی خبریم ولی ابرکوه با یک دونه درخت سرو خود اینقدرتبلیغات می کندتا بودجه جذب کند

راستگو چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱ - ۷:۳۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

روستاي جزستان نيز داراي درخت كهنسال و سالمي در نزديكي استخر جزستان داردكه به قدمت درختهاي ذكر شده مي باشد .

علی اصغرکلانتری شادکامی جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۱ - ۸:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به نام خدا وباسلام . بنده درسال تحصیلی 73-72درروستای باجگان آموزگار بوده ام ویک سال بااهالی مهمان نواز ، بامعرفت وخونگرم این روستازندگی کرده ام و خاطره ی خوبیهایی که مردم و معلمان این دیار در حق من کرده اند هرگز فراموش نخواهم کرد. روستای باجگان علاوه بر چنارکهنسال، جاذبه های گردشگری دیگری هم داردکه عبارتند از :1- خانه ی کدخدا با آن سقف سنگی اش که آب گوارای قنات از زیر آن میگذرد.2- مسجدوحسینیه ی قدیمی که آن هم برخی از سقفهایش سنگی است.3- روستای دنج وزیبای دهک (ده کو) که درنزدیکی باجگان است.4-معدنی قدیمی (والبته متروک) که درنزدیک روستاقرارداردوبسیار دیدنی است.به گفته ی برخی از پیرمردهاکه زمانی درآنجاکارمیکرده اند دراین معدن چاهی است به عمق حدود 200متر که کارگران با توبره سنگ معدن را از پله های آن بالا می آورده اند.4- کوچه باغهای زیبا ورؤیایی که اغلب آنها به کشتزارهای پلکانی روستا منتهی می شوند و …