شرح حال این روزهای شرکت سنگ آهن مرکزی بافق

دسته: صنعت و معدن , مقالات
۲ دیدگاه
شنبه - ۱۴ بهمن ۱۳۹۶

    وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت شبانه با مسئولین جلسه دورهمی گرفتند و صبح زود کارگاه کوچک گندله را افتتاح کردند و رفتند.

علیرغم جار و جنجال و هیاهوی این سفر، اینکه چقدر برای شهرستان ارمغان داشته است را آینده مشخص خواهد کرد اما شرح حال و واقعیت این روز های شرکت سنگ آهن مرکزی بافق چگونه است؟

معدن چغارت بعنوان یکی از آنومالیهای مکشوفه شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق  در مرکز بلوک آهن بافق واقع شده است و بهترین و اقتصادی ترین مکان جهت احداث کارخانه های جوار معدنی چرخه تولید فولادی می باشد.

به عبارتی ۳۵ آنومالی کشف شده توسط شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق وجود داشت در بهترین حالت انتقال بخش بزرگی از این ذخایر به سایت چغارت و تولید و فراوری و سپس تکمیل چرخه فولاد در کنار این معدن بود که متاسفانه پس از انقلاب و دخیل شدن دستهای سیاسی و مافیایی در تصمیم گیری کلان کشور بدون در نظر گرفتن منافع و مصالح ملی در جهت منافع گروهی و مافیایی به جای کار کارشناسی و تقویت شرکت سنگ آهن مرکزی ایران روز به روز با عناوین مختلف این شرکت برزگ معدنی را به لبه پرتگاه نزدیک تر کردند و این حاصل نشد مگر با قدرت گرفتن مافیا و رانت فولادی در سالهای اخیر و نیز عقب ماندن شرکت سنگ آهن مرکزی از ماراتن چرخه فولاد.

این در حالیست که حداقل حق کشف مطابق با ماده ۸ قانون معادن می بایست به دلیل اکتشاف آنومالیهای بلوک آهن بافق برای شرکت سنگ آهن مرکزی حفظ و محاسبه می گردید که این موضع در مکاتبات مدیران عامل این شرکت کاملاً مشهود می باشد.

در سالهای اخیر به دلیل عدم صرفه اقتصادی استخراج سنگ آهن چغارت تنها سنگ آهن انومالی سه چاهون است که هزینه ۶ هزار پرسنل و سایر هزینه های معدنی را در این مجموعه قدیمی تامین می کند.

در صورتیکه آنومالیهای کشف شده شرکت سنگ آهن مرکزی برای تامین خوراک سنگ آهن واگذار نشود احتمالا در آینده بسیار نزدیک تعدیل نیرو در شرکت سنگ آهن مرکزی رخ خواهد داد و سرنوشت معدن کوشک تکرار خواهد شد .

حمید رضا رنجبر بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۶۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۶:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حقا که مطلب را خوب رساندید.

کاظم عسکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۳:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام و درود با کلیت نوشتار شما موافقم که جای تقدیر دارد اما این جمله شما صددرصد اشتباه می باشد
“در سالهای اخیر به دلیل عدم صرفه اقتصادی استخراج سنگ آهن چغارت تنها سنگ آهن انومالی سه چاهون است که هزینه ۶ هزار پرسنل و سایر هزینه های معدنی را در این مجموعه قدیمی تامین می کند.” ظاهرآاز کمیت ، کیفیت و رفتار متفاوت سنگ در دو معدن و برنامه ریزی تولید و اجرا ی عملیاتی شرکت مطلع نیستید.در شرایط نابسامان اقتصادی آهن ،معدنکاری سه چاهون بیشتر جهت اشتغال ، فعالیت مستمر و آماده سازی معدن برای چند سال آتی انجام می شد .بیشترین آماده سازی ،و عملیات معدنی تاریخ چغارت طی هفت سال گذشته رقم خورده است .