ایران رتبه نخست صادرکننده فولاد خام جهان را در اختیار دارد

دسته: صنعت و معدن , عمومی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، امیر حسین کاوه روز یکشنبه در نشست تخصصی «ناگفته ها… فولاد ایران نگاهی به گذشته، چشم انداز آینده» در سخنانی افزود: امسال برنامه صدور هشت میلیون تن فولاد برنامه ریزی شده و علاوه بر این وارد کننده اقلام فولادی نیز هستیم.
وی اضافه کرد: بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام پیش بینی شده که این رقم واقع بینانه نیست.
کاوه خاطرنشان ساخت: ایران اکنون در زمینه ورق نازک و ضد زنگ وارد کننده است و در بورس کالا پایه قیمت در بورس کالا بر اساس قیمت جهانی و دلار مورد محاسبه قرار می گیرد.
به گفته دبیر تشکل مزبور، اکنون میانگین قیمت فولاد صادراتی ایران به ۳۵۰ دلار می رسد، اما واردات همان محصول فولادی صادر شده دامنه ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلاری دارد .

** ۲ میلیون نفر نیروی کار سازنده بزرگترین واحد فولادی
محمد حسن عرفانیان آسیایی هم در این نشست به عنوان نخستین مدیرعامل و مجری فولاد مبارکه ( اصفهان ) گفت: تعداد ۲۰۰ پیمانکار با ۲ میلیون نفر نیروی کار بزرگترین واحد فولاد سازی کشور را احداث کردند.
وی افزود: اکنون ۹ میلیون تن ورق در کشور مصرف می شود که ۳٫۵ میلیون تن آن توسط مبارکه تامین می شود.

** ضرورت تعامل میان فولاد مبارکه و سندیکای لوله و پروفیل
عرفانیان خواستار تعامل میان فولاد مبارکه و سندیکای لوله و پروفیل فولادی شد و اضافه کرد: پیشنهادم این است که ورق بازارش متعلق به مبارکه است و بازار لوله و پروفیل فولادی مربوط به این سندیکا می شود.
به گفته وی، چنانچه مبارکه اقدام به تولید ورق با قطر ۲ میلیمتر نماید، ظرفیت تولیدش ۵۰ درصد افت می کند و این امر ارزش افزوده ندارد و فاقد صرفه اقتصادی است و شرایطی پیدا می کند که زیانده می شود.

** سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری
نخستین مدیرعامل فولاد مبارکه یادآور شد: شکل گیری این مجتمع فولاد سازی با سرمایه گذاری چهار میلیارد دلاری بود و به میزان ۲ میلیارد دلار نیز به این رقم افزوده شده، بنابراین با سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری چنانچه در برنامه ها منافع بنگاه مورد توجه قرار نگیرد، تبدیل به یک واحد زیانده می شود.
پیشکسوت صنعت فولاد یادآور شد: چنانچه سندیکا دنبال تجارت ورق باشد، اختلاف نظر و چالش مبارکه با این تشکل پایان نمی پذیرد، اما دنبال صنعت رفتن، این صنعت به پیش خواهد رفت.
به گزارش ایرنا، انجمن جهانی فولاد در گزارش خود به مناسبت پایان سال ۲۰۱۷ ( دهم دیماه ۹۶ ) و بررسی عملکرد ۶۶ کشور عضو اعلام کرد: سال ۲۰۱۷ کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد خام رقم ۸۳۱٫۷ میلیون تن را ثبت کرد و جمهوری اسلامی ایران هم تولید ۲۱٫۷ میلیون تنی را به خود اختصاص داد که از رتبه چهاردهم به سیزدهم جهان ارتقا پیدا کرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۱
برچسب ها: