پیامد واگذاری آنومالی های شرکت سنگ آهن مرکزی مثل آنومالی شمالی و میشدوان چیست؟

دسته: صنعت و معدن , مقالات
۷ دیدگاه
دوشنبه - ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

 hr_ranjbar-194x300

بعد از سناریو و تخلفات گسترده دهه هفتاد مسئولین استانی در جدایی معدن چادرملو، در دهه هشتاد سناروی کشوری گسترده تر ، و اساسی برای جدایی تمام آنومالی های شرکت سنگ آهن مرکزی ایران شروع شد و در اقدامی عجیب نام “شرکت معادن سنگ آهن مرکزی ایران” به شرکت “سنگ آهن مرکزی ایران” تغییر پیدا کرد و همزمان تمام آنومالی های آن غیر از چغارت و سه چاهون جدا و به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران الحاق گردید .این تغییر آغاز تضعیف بنیادی و زوال یک باره شرکت سنگ آهن مرکزی را در پی داشته و در دهه ۹۰ شکل اجرایی به خود گرفت .

پس از ادعای مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو بر سر تصاحب معدن نوزده دی سنگ آهن مرکزی در سال ۸۴، ابتدا قصد واگذاری معدن چاه گز به یکی از واحد های فولادی، سپس آنومالی شمالی و میشدوان و گمان می رود در آینده ای نه چندان دور معدنی مثل پنج آ شیطور و بقیه توده های معدنی که صاحب اصلی و عرفی آن سنگ آهن مرکزی است به غیر واگذار گردد تا در ۱۰ سال آینده نامی از شرکت سنگ آهن مرکزی ایران که جزء برند های نادر ایرانی در حوزه محصولات معدنی می باشد باقی نماند . به نظر می رسد وزارت صنعت ،معدن،تجارت و زیرمجموعه آن شرکت ایمیدرو قصد دارد تا شرکت سنگ آهن مرکزی را از بین ببرند و در همین راستا در سال ۹۰ طرح مجتمع فولاد بافق که جزء طرح های هشتگانه فولاد استانی بود به بدترین نوع ممکن واگذار و واحد احیا و ذوب آن تا امروز پس از گذشت ۷ سال هنوز تعطیل است و این وزارت خانه تا توانسته برای آن مانع تراشی کرده  و معلوم نیست خریدار به چه هدفی آن را خریده است .

همه این موارد در حالی است که شرکت سنگ آهن مرکزی حدود ۶ هزار نفر نیرو دارد و با ادامه روند فعلی و مقرون به صرفه نبود استخراج معدن چغارت کمتر از ۱۰ سال آینده درصورتی که معادنش عودت داده نشود مجبور به تعدیل شدید نیرو خواهد بود لذا به مسئولین (فرماندار محترم و نماینده محترم مردم در مجلس) پیشنهاد می شود جهت تعطیل نشدن سنگ آهن مرکزی ، معادن چاه گز و آنومالی شمالی و بقیه توده های آهنی اطراف به آن شرکت واگذار گردد و اگر قصد واگذاری به غیر دارند کنسرسیومی که ۵۱ درصد سهام آن متعلق به شرکت سنگ آهن مرکزی باشد در بافق ثبت داده شده و کلیه مراحل فرآوری مواد معدنی تا تولید گندله سنگ آهن در بافق انجام گیرد ولی فراموش نشود این عمل برند سنگ آهن مرکزی ایران با سابقه ۴۵ ساله را از بین خواهد برد .

حمیدرضا رنجبر بافقی   

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۱۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
کمیل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۷:۲۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حمید جان خیلی دلسوزی برای شهرمون.ولی برخی مسئولین از ترس از دست دادن پستشان خودشان را به خواب زده اند.

فتاحی قلعه ای این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۰۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مهندس دست مریزاو امیدواریم بتوانیم از پس غاصبان برآییم

میرزا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت به آقای رنجبر…
بنظرم مردم اجازه نخواهند داد برخی مسئولان هر کاری خواستند انجام شود..
وای به روزیکه. صبر مردم لبریز شود….

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سنگ اهن ۴۰ساله داره کار میکنه و هنوز نتونسته دو تا کارخونه جوار معدنی راه بندازه
کسی مخالف واگذاری نیست مهم نوع واگذاری است که سنگ خام رو بر ندارند ببرند

سید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱:۴۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کاش مسئولین بافق کمی هم به فکر کارکنان این معادن بودند. امسال نزدیک به ۴۰ نفر از پرسنل مجتمع فلات مرکزی از قرارداد ساعتی به قرارداد شرکتی درآمدند و صدای هیچ مسئولی نیز در جهت حمایت از آنها بلند نشد. هم اکنون نیز قرار است بیش از ۱۰۰ نفر از کارکنان این مجتمع که اکثر آنها جوانان پرتلاش همین شهرستان هستند به شرکت فولاد اردکان منتقل شوند.اگر به همین منوال پیش برود در آینده نه چندان دور معدن چاه گز و چندی دیگر از کارکنان واگذار شده و آینده نامعلومی را خواهند داشت.کاش قدری مردم بافق به فکر می رفتند که چطور پس از رفتن مدیر بومی این مجتمع این اتفاقات تلخ در سکوت مسئولین در حال وقوع است.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خوشگل پسر چند سالته؟ سنگ آهن سال ۴۶ راه افتاد تو بچه بافقی و اینو نمیدونی آخه قربون شکلت اول برو از بزرگترات یه سوالی بکن پدر من اواخر دهه ۴۰ جزئ تکنیسین های راه اندازی معدن بوده .یه منبع آگاه از اصفهان

علب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا جلو واگذاری خای فلات مرکزی را نمیگیرند کارگران چه گناهی کردند که بعد از ۱۰ سال خاک معدنها را خوردن باید همراه واگذاریها برن