درباره تالاسمی بیشتر بدانیم

دسته: علمی - پزشکی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

تالاسمی به گروهی از اختلالات ژنتیکی در خون اطلاق می شود. برای فهم تأثیر تالاسمی بر بدن انسان لازم است ابتدا درباره نحوه ساخته شدن خون در بدن نکاتی را بدانیم. هموگلوبین جزو انتقال دهنده اکسیژن در سلول های قرمز خونی است. هموگلوبین شامل ۲ پروتئین مختلف آلفا و بتا است. اگر بدن توانایی تولید کافی از هر نوع پروتئین را نداشته باشد، سلول های خونی  به طور کامل شکل نمی گیرد و در این صورت توانایی انتقال اکسیژن کافی را ندارد و در نتیجه نوعی کم خونی در بدن ایجاد می شود که شاید تا پایان عمر همراه فرد باشد.

تالاسمی که یکی از شایع ترین بیماری ها در ایران است معمولا از پدر و مادری که ناقل ژن کم خونی است به فرزندان به ارث می رسد در مورد همسرانی که تالاسمی دارند، هیچ ممنوعیت ازدواج وجود ندارد؛ همسران تحت آزمایشلازم قرار میگیرند و به آنها اجازه داده می شود، در دوره بارداری آزمایش پیش از تولد را انجام دهند. چنانچه این  آزمایش انجام نشود۲۵ درصد امکان دارد که فرزندشان به تالاسمی مبتلاشود.

علائم و نشانه های تالاسمی علائم تالاسـمی به نوع و شدت بیماری بستگی دارد. علائم زمانی بروز می کنند که به خاطر کمبود هموگلوبین و گلبولهای قرمز خون میزان کافی اکسیژن به قسمت های مختلف بدن نرسد در انواع شدیدتر تالاسـمی، علائم کم خونی شدید در اوایل کودکی در فرد دیده می شود و شامل موارد زیر است  :

خستگی و ضعف

 رنگ پریدگی و زردی پوست

  ادرار تیره

ناهنجاری استخوان های صورت و رشد ضعیف

 پراکندگی تالاسمی در ایران

 بیماری تالاسمی در سراسر ایران دیده می شود، ولی شیوع آن در نواحی حاشیه دریای خزر(گیلان ، مازندران ،  گلستان ) ، نواحی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان (بوشهر ، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان ) خوزستان، فارس و جنوب کرمان بیشتر است.

معاینه ها و مراقبت های خاص کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور

  • تزریق مرتب و مداوم خون حداقل هر ماه یکبار به منظور جبران کم خونی
  • تزریق روزانه داروی دفع کننده ی آهن به منظور دفع آهن اضافی بدن
  • انجام معاینه ها و مراقبت ها تحت نظر پزشک

واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری ها


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲۰
برچسب ها: