وقت حمایت نرسیده؟!!!

دسته: مقالات
بدون دیدگاه
جمعه - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
وقت حمایت نرسیده؟!!!

هنگامی که کسی ما را دعوت به حمایتی میکند حتما در ما توانایی و پتانسیلی یافته که صدایمان زده است و قطع به یقین، ازدریچه نگاه او و در نگاه او امیدیست که اینان کاری از دستشان برمی آید ، به یاری می آیند .

هنگامی که کسی ما را دعوت به حمایتی میکند حتما در ما توانایی و پتانسیلی یافته که صدایمان زده است و قطع به یقین، ازدریچه نگاه او و در نگاه او امیدیست که اینان کاری از دستشان برمی آید ، به یاری می آیند .

اینکه جمع ما چه پتانسیلی دارد و آیا آنرا میشناسد، تا به امروز از آن بهره ای برده یا از آن انرژی و توان خبری داشته است یا نه؟ یک مسئله است و اینکه چه شده و در چه وضعیتی قرار گرفته ایم که این پتانسیل جمعی در قالب یک حمایت فراخوانده شده ، مبحث دیگری است که نیاز به تامل و تفکر دارد .

از طرفی ، جایگاه آن کسی که جمعی را فراخوانده نباید  فراموش کرد چراکه توصیه و دعوت آنکه بر مسائل و موضوعات یک جامعه اشراف دارد بمانند سایر توصیه ها نیست و قطعا لبیک گفتن به آن دعوت نیز بمانند سایر لبیکها نخواهد بود و عمل کردن به آن اثرگذاری فراتری خواهد داشت.

اما سوال اساسی این است دقیقا چه زمانی به ما میگویند شما از فلانی یا فلان چیز حمایت کردید؟
بله حمایت کردن از یک چیز در راستای متضرر نشدن و یا کمک رساندن در جهت پیشرفت آن کس یا چیز است .
حال اگرهدف ، هیچ کدام از اینها نباشد ایا میتوان آن عمل را حمایت نامید؟ از طرفی اگر بدانیم ضرر و زیان عدم حمایتمان به صورت غیر مستقیم به خودمان برمیگردد و مسائلی چون بیکاری و آسیبهای اجتماعی و فرهنگی را بیشتر میکند، احتمال حمایت کردنمان چقدر افزایش خواهد یافت؟ آیا در این شرایط دغدغه ای به نام حمایت پیدا نخواهیم کرد تا انرا در اولین فرصت عرضه کنیم؟

کالای ایرانی که با زحمت نیروی ایرانی با کیفیتهای مختلف به بازار می آید اگر حمایت مردم را داشته باشد علاوه بر این که در بازار خواهد ماند میتواند قدرت رقابت کردن پیدا کند و با پشتوانه مردمی خود را جمع و جور کرده و به عرصه جهانی وارد شود.

البته همین جا ذکر این نکته هم ضروری است ، تولیدکنندگان کالا می بایست فرصت را غنیمت شمرده ، بهترین برنامه ریزی را تنظیم کنند و کارشان را به نحوی ارائه نمایند که روز به روز اعتماد مردم به آنها بیشتر شود و این چرخه پرسود در جامعه ایرانی، هم برای مردم و هم تولیدکننده پرگردش باشد.

از سال ۱۳۹۷ نزدیک دو ماه گذشت، سالی که رهبری معظم انقلاب مردم را در کنار دولتمردان به حمایت از کالای ایرانی دعوت نمودند، حال که چنین دعوتی شده ایم و از زمان دعوت مدتی میگذرد، لازم است من نوعی در هر جایی از این ایران اسلامی که هستم، کمی با خود بنشینم و ببینم آیا توانستم و یا خواستم در این مدت آگاهانه تر تصمیم بگیرم و درصدی از پتانسیل خود را برای حمایت از کالای ایرانی اختصاص داده و نام خود را بعنوان حامی کالای ایرانی در تاریخ ثبت کنم یا همچنان بهانه تراشی و بهره گیری از تعابیر مختلف برای توجیه نمودن خرید کالای خارجی را ادامه میدهم و لذت چند روزه از کالای خارجی را به ساختن آینده اقتصادی ایران اسلامی و فرزندان این مرز و بوم ترجیح میدهم؟ آیا تصمیم دارم همچنان بی اعتنا به مسائل اقتصادی سرزمینم روزگار بگذرانم؟

امید است کمی بیشتر با خود بنشینیم و به اثر رفتارها و عملکردمان فکر کنیم؟ شاید هنوز که هنوز است از ماست که برماست . اگر دست از بی تفاوتی برداریم و آگاهانه و با تعصب و غیرت یک حرکت جمعی را رقم بزنیم، میتوانیم امیدوار باشیم که جلوی آیندگان سربلند خواهیم بود.

براستی چه زیباست نوع نگاه آنان که نسبت به اطراف خود بی تفاوت نیستند. آنان که برای رشد و توسعه همه جانبه جامعه خود، دغدغه دارند و در راستای آینده ای بهتر پیشنهاداتی ارائه میدهند یا تولیدی با کیفیت روانه بازار میکنند و یا با خرید خود در این جریان سازندگی شریک میشوند.
محمد مهدی علیزاده فلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸۴
برچسب ها: