فرماندار بافق:خان پنج، یادگار روزهای رونق و شکوه گذشته

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
دوشنبه - ۷ خرداد ۱۳۹۷
خان پنج، یادگار روزهای رونق و شکوه گذشته

زاده رحمانی فرماندار بافق پیرو بازدید از مجموعه تاریخی خان پنج بافق با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام شخصی خود به بیان ویژگی این مجموعه تاریخی می پردازد.

IMG_20180527_235925_401

زاده رحمانی فرماندار بافق پیرو بازدید از مجموعه تاریخی خان پنج بافق با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام شخصی خود به بیان ویژگی این مجموعه تاریخی می پردازد.

IMG_20180527_235920_614

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بافق؛ مشروح این مطلب به شرح ذیل می باشد:
از یزد که به سمت بافق می آیید، در ١٧ کیلومتری بافق و در سمت چپ جاده، یک برج دیدبانی خود نمایی می کند. در نگاه اول، خیال می کنی که سازه و کاربری اصلی آن همین برج دیدبانی است و بیشتر نقش حفاظتی و اطلاع به حاکم و قشون شهر از نزدیک شدن سربازان و قشون دوست یا دشمن، راهزنان، غارتگران و … را داشته ولی وقتی وارد آن می شوی، می بینی که این بنا که بر خلاف برخی از نوشته ها قدمت آن از قاجاریه فراتر رفته و به دوران صفوی بر می گردد یک کاروانسرا بوده و از نوع کاروانسراهای اعیانی هم می باشد که به غیر از برج دیدبانی دارای مکان اقامت عمومی، حجره های خصوصی و به قول امروزی ها VIP ، سیستم جمع آوری آب با لوله های سفالی و آب انبار و … می باشد.
این بنای تاریخی بر اثر فرسایش طبیعی و دخالت های انسانی در حال تخریب بود که با پیگیری های صورت گرفته و همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، هم پیمانکار طرح مرمت آن مشخص و هم پیمانکار استحکام بخشی بنا که هر دو کار خود را شروع کرده که امیدواریم با تداوم پیگیری اداره شهرستان پس از استحکام بخشی و مرمت اقامتگاه آن، آوار برداری و مرمت بقیه اجزای کاروانسرا نیز صورت گرفته و با کاربری امروزی در خدمت صنعت گردشگری شهرستان قرار گیرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
قانعی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۷:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

الحمدلله با همت فرماندار محترم و همراهی اداره کل میراث مواردی که مغفول مانده بود رو به بهسازی ومرمت کامل و انشالله راه اندازی هست که از ایشان متشکریم.
حمام ملامراد قلعه کافر و شهر قدیمی بافق سه مورد باقی مانده است که انشالله اونا هم به همراه برندسازی مهارت حصیر بافی بنام بافق در دستور کار قرار بگیره و اصولی ترمیم بشه.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام . میراث فرهنگی فکری هم برای تعمیر و تعویض کاشی های گنبد امامزاده عبدالله نماید.