اجرای طرح آمارگیری مسکن روستایی در بافق

دسته: اخبار ویژه , روستا
بدون دیدگاه
شنبه - 21 مهر 1397

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بافق از اجرایی شدن طرح آمارگیری مسکن روستایی خبر داد.

علیرضا طالعی در گفتگوبی اختصاصی با خبرنگار “بافق فردا” با اشاره به اینکه طرح آمارگیری از ویژگی مسکن روستایی اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور برنامه ریزی امور مربوط به مسکن روستایی نیازمند آمار و اطلاعات دقیق، جامع و به موقع در رابطه با ویژگی‌های خاص مسکن روستایی و برخی ویژگی‌های اقتصادی و اجتماعی مرتبط با سکونت آبادی های کشور است و با توجه به فقدان آمار تخصصی و رسمی در حوزه مسکن روستایی در کشور بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از سال ۱۳۸۲ اقدام به تعریف و اجرای طرحی با عنوان”طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی” نمود که با هدف بروزرسانی، تکرار آن در فواصل زمانی ۵ ساله در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به سابقه طرح افزود: این طرح برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ به تصویب شورای عالی آمار رسید و اجرا شد و بعد از آن در سال‌های ۱۳۹۲،۱۳۸۷ و ۱۳۹۷ هم در دست اجرا قرار گرفته است که برای چهارمین دوره متوالی از ۲۱ مهرماه لغایت ۲۱ آبان ماه این طرح همزمان در سراسر کشور و در روستاهای شهرستان بافق اجرا می گردد.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بافق با اشاره به وجه تمایز طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی سال ۹۷ نسبت به سال‌های گذشته بیان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جمع بندی تجارب گذشته در خصوص بهسازی مسکن روستایی طرحی را تحت عنوان”طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی” با هدف مقاوم سازی ۲ میلیون واحد مسکونی روستایی تهیه و به تصویب رساند.

طالعی خاطرنشان کرد: این طرح از سال ۸۴ به اجرا درآمده که تاکنون منجر به مقاوم سازی بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی شده و براساس هدف گذاری در طرح جامع مسکن روستایی کشور ۲ میلیون واحد مسکونی دیگر در دستور کار قرار گرفته شده است. با توجه به اهمیت طرح ویژه و سهم بالای واحدهای تحت پوشش این طرح از کل واحدهای مسکونی روستایی کشور در طرح آمارگیری اخیر، ارائه نتایجی از وضعیت این دسته واحدها مورد توجه ویژه واقع شده است.

وی گفت: در این مدت ماموران آمارگیری آموزش دیده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت دریافت اطلاعات واحدهای مسکونی مراجعه می‌کنند که این روستاها با انتخاب مرکز آمار ایران و براساس آمارگیری نفوس و مسکن سال ۹۵ صورت گرفته است.
در واقع وجه تمایز آمارگیری امسال با سنوات پیشین اختصاص ۳۰ درصد از نمونه‌های واحدهای مسکونی کشور به واحدهای مسکونی استفاده کننده از تسهیلات طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی است به گونه‌ای که در نتایج امکان مقایسه این واحدها با سایر واحدهای مسکونی فراهم گردد.

طالعی همچنین با اشاره به اهداف این طرح تصریح کرد: گردآوری آمار و اطلاعات از وضعیت آبادی‌ها و خصوصیات کمی و کیفی مسکن روستایی کشور به منظور شناخت برخی از ویژگی‌های مرتبط با مسکن در آبادی‌های کشور و هریک از استان‌ها، شناخت ویژگی‌های کمی وکیفی واحدهای مسکونی روستایی در کل کشور به تفکیک استان و شهرستان و شناخت ویژگی‌های کمی و کیفی واحدهای مسکونی تحت پوشش طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در سطح استان‌های کشور برگزار می‌شود.

مقام مسوول گفت: تمام آبادی‌های دارای سکنه دائمی یا موسمی دارای ۲۰ واحد مسکونی یا بیشتر و واحدهای مسکونی این آبادی‌ها در سال ۹۷ جامعه آمارگیری این طرح را تشکیل می‌دهند.

وی عنوان کرد : این طرح توسط بنیاد مسکن و با همکاری مرکز آمار ایران اجرا می‌شود که در نهایت تمام فعالیت‌ها باید به تایید شورای عالی آمار ایران برسد بنابراین در راستای به دست آوردن اطلاعات دقیق و درست باید اهالی، دهیاران و شورای اسلامی روستاها در طول اجرای طرح با آمارگیران همکاری لازم را داشته باشند.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بافق تصریح کرد : در راستای برگزاری طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی یک دوره آموزشی از ۱۶ مهرماه لغایت ۱۹مهرماه به مدت ۴ روز برای کارشناسان برگزار می‌شود تا با روند اجرای طرح آشنا شوند .

طالعی با بیان اینکه رسانه‌ها و مطبوعات می‌توانند نقش مهم و تأثیرگذاری در اجرای این طرح داشته باشند گفت: امیدواریم خبرنگاران در اطلاع رسانی این کار بزرگ با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچون گذشته همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم در راستای توسعه و آبادانی روستاها گام موثری برداریم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۱۸
برچسب ها: