جلسه آموزشی کمک های اولیه و احیای پایه در بافق برگزار شد

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۲ دیدگاه
دوشنبه - ۱۴ آبان ۱۳۹۷

image_2018_11_5-13_21_57_676_88a
جلسه آموزشی « کمک های اولیه و احیای پایه » با همکاری شبکه بهداشت شهرستان بافق و با حضور مدیرکل منابع طبیعی استان، رئیس اداره منابع طبیعی، رئیس اورژانس ۱۱۵ شهرستان بافق، همکاران ادارات برنامه ریزی، بودجه و هماهنگی طرح ها، امور اداری، فناوری اطلاعات و تحول اداری اداره کل منابع طبیعی استان یزد و همکاران اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق در محل این اداره برگزار گردید.
در ابتدای جلسه سعید ملک زاده، رئیس اورژانس ۱۱۵ شهرستان بافق ضمن تقدیر و تشکر و خوش آمد گویی، درخصوص کمک های اولیه و احیای پایه آموزش های لازم را بصورت عملی ( با ماکت و فرد زنده) ارائه داد.
وی ضمن تعریفی از کمک های اولیه اظهار داشت: ‌مجموعه اقدامات مؤثری که برای مصدوم انجام داده تا مرگ و میر و آسیب نیز کمتر شود و بهتر است کارهایی که خطر آسیب دارد برای مصدوم انجام ندهیم.
ملک زاده ادامه داد:۱-هرگز تا نیازی به انتقال مصدوم نیست انتقال ندهیم، مثلاً اورژانس می آید نیازی به انتقال با ماشین نیست. ولی اگر ساختمان درحال ریزش است مصدوم را انتقال دهیم. ۲-تاکمک های اولیه برای مصدوم انجام نشده حق انتقال ندارید. ۳- هر مصدومی که بیهوش است ناشی از تروما یا آسیب نخاعی است تا ثابت شود. ۴- در هر حادثه ای ( گزیدگی عقرب تا برق گرفتگی) که قصد کمک داریم، قبل از خونسردی، حفظ سلامتی امدادگر ( خود) مهم است اگر کاری را می توانید انجام دهید وارد شوید در غیراینصورت کنار بروید.۵- امن کردن منطقه، مثلاً در صحنه تصادف:الف-به ماشین های جلویی علامت داد.ب- ماشین چهارچرخ برنگردد.ج-قفل باطری را بردارید.د-اگر ماشین خطر انفجار دارد مصدوم به بیرون هدایت شود در غیراینصورت نمی خواهد.ه-دوطرف جاده اعلام کنند تصادف شده است.و-امنیت صحنه بعد سراغ مصدوم.
رئیس اورژانس بافق درخصوص اینکه چه اقدامی انجام دهیم تا صحنه امن شود بیان داشت: ابتدا قفل باطری برداشته، از در عقب پشت سر طرف وارد شویم. امکان دارد مهره گردن شکسته و ممکن است قطع نخاع شود. گردن بالا: دهان باز با انگشت از طرف به طرف دیگر می کشیم زبان را بیرون آوریم، دندان مصنوعی را بیرون بیاوریم.
در ادامه، ملک زاده نکاتی درخصوص فرد بیهوش در اداره مطالبی ایراد نمود: فردی در حالت طبیعی خود نیست، همکار ما سر میز خوابیده۱-ابتدا امنیت صحنه امنیت خود.۲- برای ارزیابی بلند صدا بزنید، آهسته تکان دهید. دو طرف شانه نقطه استاندارد هست.
اگر دو طرف نزنید ممکن است منجر به قطع نخاع شود. فرد سه حالت دارد یا خواب بوده، یا بیهوش یا مرده.
وی ادامه داد: اگر فرد گفت بله چی شده، بایستی جواب هدفمند باشد و آشنائیت به مکان، زمان و شخص داشته باشد. در غیر اینصورت اگر فرد جواب نداد، یا بیهوش یا مرده ( برای ما) است.
وی درخصوص فرد بیهوش اظهار داشت: ۱-فردی علائم حیاتی دارد: ضربان قلب و تنفس دارد زنده است. کنترل نبض ( برآمدگی گردن، لمس نبض) نفس می کشد و خرخر می کند زنده است اما بیهوش، راه تنفس را نگاه کنیم.
در مورد فرد تشنجی وسیله تیز را از اطراف فرد برداریم، زبان لای دو دندان گیر کرده قاشق لای دندان بزاریم بگذاریم خرخر کند اگر زبان در دهان است بگذاریم خرخر کند،.بیماریکه ‌قندش افتاده غش کرده، صحنه امن، درخواست زنگ ۱۱۵، بهتر است فرد تماس گیرنده از آشناهای مریض نباشد. ( جهت آدرس دهی بهتر). گوشتان کنار دهانش باشد توجه کنید نفس می کشد، قفسه سینه بالا و پایین می شود. دست فرد بیهوش را حالت ۹۰ درجه قرار داده، یک پا خم و مریض به یک طرف می چرخانیم.
فرد بیهوش، یک نفر سر را نگه دارد. و نفر بعد دست و پا و با یک ۲، ۳ فرد را بلند می کنیم.

حتماً لباس، آجر و کیف و کفش زیر سر بگذاریم.
فرد بیهوش با بوی مهر، و کاه گل به هوش نمی آید.
فرد بیهوش: آب در صورتش نریزیم چیزی ندهیم بخورد، تو گوشش نزنیم.
اگر صدایش می زنیم جواب نمی دهد قفسه سینه بالا پایین نمی شود در فاز مرگ بوده و گرفتن کاه گل و مهر روند احیاء را به تأخیر می اندازد.
بعد از ۴ دقیقه از ایست قلبی، مغز به سمت مرگ پیش رفته که اگر ۸ دقیقه از ایست قلبی و عدم خون رسانی به مغز سپری شود فرد دچار مرگ مغزی می شود.
رئیس اورژانس بافق اقدام مؤثر احیا کردن را شرح داد:
مغز ۲ دقیقه خون نبیند دچار آسیب نسبی می شود. فرد را می خوابانیم دکمه ها را باز کرده، قلب پشت جناغ سینه از وسط به سمت چپ متمایل است و برای ماساژ دست را وسط جناغ سینه قرار می دهیم و شروع به عملیات احیاء با نیروی وزن بدن می کنیم. احیایی خوب است که دنده نشکند. فشار را تنظیم کنیم. وسط قفسه سینه حداقل ۵ سانتی متر به سمت پایین فشرده می شود.
در دقیقه، ۱۰۰ ضربان ایجاد می شود. کمتراز ۱ ثانیه یک ضربه، بازگشت خون به قلب اجازه دهیم. هرگز دست از روی جناغ برنداریم. انگشت روی قفسه سینه نباشد، ۱۰۰۱، ۱۰۰۲ ..  تا ۲ دقیقه ۲۰۰ ماساژ انجام می دهیم. با این عمل، مغز از مرگ نجات می یابد. مصدوم را بررسی کرده آیا پلک زد آب دهانش را قورت داده؟ سر بسمت عقب ۲ تا تنفس، اگر مریض را می شناسیم و امکان انتقال بیماری از طرف مریض به امدادگر نیست، و اگر مریضی نمی شناسیم و امکان انتقال عفونت است، فقط ماساژ می دهیم.
وسط قفسه سینه: کنترل ۱۰ ثانیه ای بعد از ۲ دقیقه ۲ تا تنفس و ۳۰ ماساژ، این عمل را ۵ سیکل انجام می دهیم.۱۰ ثانیه دوباره سیکل را ادامه می دهیم تا اورژانس و پزشک بیاید.
در پایان سعید ملک زاده در مورد خفگی، مطالبی به شرکت کنندگان ارائه نمود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۷۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
شهروند . این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام . لطفامطالب رو درست در داخل سایت درج نمایید . مثلا در قسمت تشنج اشتباه نوشته شده است . لطفا دقیق مطلب در ج گردد. و پرسنل اورژانس را زیر سوال نبرید . یااصلا مطلب نذارید .
باتشکر .

شهروند . این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مطالبی که آقای ملکزاده بیان میکنند دقیق و به روز رسانی میباشد لطفا مطالب رو ایشان را درست و با دقت نوشتار کنید . و خواننده را به اشتباه نیندازید .
خدایی نکرده کسی از مطالب شما به اشتباه کاری را انجام ندهد .