جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۱۶:۳۹ قبل از ظهر

توقع مردم از خریدار طرح فولاد بافق چیست؟ (۳)

کد خبر: 10238
تعداد بازدیدکننده: 230
تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۱


مشکلات پروژه پس از واگذاری :

پرداخت بهای کارهائی که پیمانکار انجام می داد به دو صورت بود

۱-    فهرست بهاء

۲-    قیمت ثابت ( Fix price )

کارهائی که بصورت فهرست بهائی انجام می شد طبق فهرست بهاء ، که سازمان برنامه و بودجه سابق در هر سال اعلام می کند کارفرما موظف به پرداخت آن می شد این مبلغ فهرست بهاء از نظر بخش خصوصی ( کارفرمای جدید ) بسیار گران است و به نظر می رسد هرگز حاضر به پرداخت آن به پیمانکار نخواهد بود .

قطعات و تجهیزاتی که پیمانکار موظف است به صورت قیمت مشخص تهیه کند نیز ممکن است گرانتر از قیمت واقعی و خریداری شده تهیه شود .

در حال حاضر خریدار طرح اعلام کرده است در حال تامین تجهیزات خارجی پروژه است در صورتیکه طبق قرارداد وظیفه او نبوده و می بایست پیمانکار واحد احیای مستقیم و فولاد سازی این کار را انجام دهند.

در صورتیکه خریدار قصد رویه ای غیر از این را دارد می بایست قبل از خرید پروژه آنرا با سازمان توسعه و پیمانکاران حل و فصل می کرد و الان وقت آن گذشته است .

راه حل و پیشنهاد :

۱-    نظر به اینکه مشکل سند پروژه حل شده است در اسرع وقت خریدار پروژه تکلیف کنسرسیوم های احیای مستقیم و فولاد سازی را روشن کند یا به تامین منابع مالی بپردازد و ساخت کارخانه را کمافی السابق به پیمانکاران بسپارد که با این تعلل فعلی هیچ کسی سود نمی برد .

۲-     ساخت و راه اندازی واحد ۵۵۰ هزار تنی نورد بعنوان کار اضافه (Extra Work) تلقی شده و می بایست به موازات واحدهای احیای مستقیم و فولادسازی انجام شود نه بدون آنها

۳-    واحد احیای مستقیم و فولاد سازی در صورتیکه بخواهد ظرف مدت دو سال به راه بیافتد نیازمند این است که روزانه حداقل ۱۰۰۰ نفر ( ۵۰۰ نفر فولاد سازی و ۵۰۰ نفر احیای مستقیم ) در سایت در دوران ساخت فعالیت داشته باشند در این صورت می توان با بکارگیری حداقل ۵۰۰ نفر نیروی بومی معضل بیکاری شهرستان را تا اندازه ای حل و فصل کرد ( لازم بذکر است در فولاد غدیر ایرانیان در دوران ساخت ۷۰۰ نفر روزانه مشغول به کار بودند )

۴-    نظر به اینکه هر شش ماه یکبار ورژن جدیدی از میدرکس در جهان بکارگیری می شود بهتر است هر چه زودتر مدول یک واحد احیای مستقیم راه اندازی شود و مدول های ۲ و ۳ و ۴ تغییر مدنظر خریدار مثل افزایش ظرفیت کوره و تغییر نوع شارژ کوره و … اعمال گردد .

به گزارش فولاد نیوز در تاریخ ۱۴/۵/۹۱ کندی اجرای طرح های هفت گانه فولاد باعث شد اخیراً دولت با اختصاص مبلغ دو میلیارد و صد ویک میلیون یورو برای ادامه اجرای طرح ها موافقت کند .

یادآوری :

۱-    راه اندازی واحد یک میلیون تنی فولاد به منابع عظیم مالی و عظم راسخ و دوری جستن از مغلطه کاری نیازمند است

۲-    در صورتیکه خریدار قصد راه اندازی پروژه را داشته باشد با در نظر گرفتن وضعیت تحریم لازم است کارهای معماری و ساختمانی پروژه با تمام قوا انجام شود نه اینکه کاملاً تعطیل گردد .

۳-نظر به اینکه تمام کارهای پرداخت حق السهم لوله انتقال گاز توسط شرکت ملی فولاد انجام شده بود و با واگذاری آن پراخت نشد در صورتیکه خریدار پیگیر بوده بهای آنرا بپردازد قطعاً اجرای خط لوله گاز سریعتر به پایان خواهد رسید .

۴-با توجه به اینکه بخش خصوصی با علم به اینکه شهرستان بافق فاقد بعضی زیر ساخت ها بوده و در صورتیکه پروژه دولتی می ماند توسط دولت زیر ساخت ها آماده می شد مردم بافق آماده سازی و هزینه آنرا برعهده خریدار پروژه می دانند .

۲ نظر

 1. هاشم محلوجی می‌گه:

  با سلام
  از مسئولین استان خواهشمندیم مسئله فولاد بافق را پیگیری کنند.
  چرا خریدار ، واحد احیای مستقیم و فولاد را تعطیل کرده است؟

 2. محمد رضا می‌گه:

  هاشم خان بعضی آقایان استان حال لابی برای زدن کارخانه فولاد در دیگر شهرستان های استان هستند انان فولاد بافق را فدا خواهند کرد
  تنها راه خارج شدن از زیر سلطه این استان است