چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۰۹:۳۶ بعد از ظهر

هفت آبان روز جهانی کورش بزرگ

کد خبر: 10554
تعداد بازدیدکننده: 399
تاریخ: ۰۸ آبان ۱۳۹۱هفت آبان هر سال یادآور یکی از بزرگترین کشفیات بشری  است.  یافتـن لـوح حـقوق بشـر، قـانون انسان بودن، سـند رادمـردیه آزاده ای بزرگ. لـوح کورش، بشر را با یکی از  نخبه های جهان آشنا نمود. کـورش بزرگ که در وطن خویـش ناشناس مانده بود، پرده از چـهره کنار زد تا ایرانیان باور کنند در کشورشان پـادشاهی زندگی کرده که با وجود ثروت و قدرت بی مانند به یاد ناتوان ترین افراد بشر بوده است. او هیچگاه غم نگهداشت تاج و تخت خویش را نداشت ناراحتی او، زجر و فشار قشر کـم در آمد و  مستمند جامعه بود. کـورش بزرگ پادشاهی بود که به نژاد و پول و قدرت نمی اندیشید او مساوات و یکدلی و خرسندی مردم را دوست داشت.
صـدای زجه و نـاله فقیران قلبش را می فـشرد و در پی یاری رساندن به بیچارگان بود. تـاریخ نگاران آنگاه که کورش را شناختند راست و دروغ او را در هاله ای از افسانه گذاشتند. زیرا باور داشتند ما می پذیریم آنچه آنها بگویند. تاریخ ستم  بسیاری به ما روا داشته که اجازه نداده کسی را که تمام مردم آن زمان پدر می نامیدندش آنگونه کـه بوده بشناسیم. مـردمی که شانس حضور در کنار کورش بزرگ را داشتند هیچگاه تفاوتی بین خود و شاهشان نمی دیدند با بدبختی و ستم بیگانه بودند و همه انسانها را با هم برابر می دانستند. کورش بزرگ دوست داشت در کنار مردم و چون آنها زندگی کند. اگر پادشاهی را پذیرفت برای یاری رساندن به ستمدیدگان جهان بود
     هیچگاه ثروتش را خرج خود نکرد. به جنگی نرفت مگر اینکه  می خواست مردمی را از دست شاهی ستمگر نجات دهد. جنگهای کورش کمترین تلفات را به همراه داشت او همه جا منادی آزادی و آزادگی بود ما ایرانیان باید این انسان بزرگ را بیشتر بشناسیم و باور کنیم هیچ ابهام و افسانه ای در زندگی او وجود ندارد. کورش بزرگ در کاخ شاهی نیای مادریش به دنیا آمد در کنار او و پدرش کمبوجیه بزرگ شد با دختر دائیش کاساندان ازدواج کرد پس از مرگ دائی، پادشاه ماد و پارس شد و ایرانی یکپارچه را به وجود آورد  برای شادی مردم جهان تلاش کرد و سرانجام به مرگ طبیعی و در کنار  خانواده از دنیا رفت. آشکار است که باید زندگی این مرد بزرگ را آنگونه که بوده و به دور از هر ابهامی برای مردم بازخواند. روایتی کوتاه ما را تا حدودی با آن راد مرد آشنا می کند:
روزی بزرگان ایرانی از کوروش هخامنشی خواستند که برای ایران زمین نیایش کند و ایشان اینگونه فرمود:
خداوندا ،ای بزرگ آفریننده جهان سرزمینم و مردمم را از دروغ و دروغگویی دور بدار. پس از اتمام نیایش عده ای در فکر فرو رفتند و از شاه ایران پرسیدند چرا این گونه نیایش نمودید؟ کورش بزرگ گفت: چه باید می گفتم؟ یکی پاسخ داد: برای خشکسالی نیایش می نمودید! کوروش هخامنشی فرمود: برای جلو گیری از خشکسالی انبارهای آذوقه و غلات می سازیم. دیگری اینگونه گفت: برای جلوگیری از هجوم بیگانگان نیایش می کردید! پاسخ شنید: قوای نظامی را قوی می سازیم و از مرزها دفاع می کنیم. عده ای دیگر گفتند: برای جلوگیری از سیل های خروشان نیایش می کردید! پاسخ شنیدند: نیرو بسیج می کنیم و سدهایی برای جلوگیری از هجوم سیل می سازیم. همین گونه پرسیدند و به همین ترتیب پاسخ شنیدند.
تا این که یکی پرسید: شاهنشاها! منظور شما از این نیایش چه بود؟کوروش لبخندی زد و این گونه پاسخ داد:
من برای هر پرسش شما، پاسخی قانع کننده آوردم ولی اگر روزی یکی از شما نزد من آید و دروغی گوید که به ضرر سرزمینم باشد من چگونه از آن باخبر گردم و اقدام نمایم؟ پس بیاییم از کسانی شویم که به راست گویی روی آورند و دروغ را از سرزمینمان دور سازیم که دلیل (شوند)  هر کار زشتی دروغگویی است.
عالیه نقیب الذاکرین (مهرگان)

۱۰ نظر

 1. شمع بي زبان می‌گه:

  مقاله خیلی جالب وزیبایی است
  ما بافقیها باید با مفاخر شهر خودمان بیشتر از پیش اشنا شویم
  یک مقاله ای هم در مورد وحشی بافقی در سایت قرار دهید
  باید سطح فرهنگ مردم فهیم بافق را بالاتر برد
  وجود یک شب شعر در شهر شاعر نامی ایران زمین وحشی بافقی از شام شب برای ما بافقیها ضروری تر است

 2. هاشم محلوجی می‌گه:

  با سلام خدمت شمع بی زبان

  فرمایش جنابعالی کاملا صحیح ، متین و به جاست .
  اگر مردمی مثل اردکان یا میبد شاعری همچون وحشی داشتند زمین و زمان را به هم می دوختند.
  موید حرفم تلاش میبدی ها برای تصاحب رشید الدین میبدی است ..
  ولی ما بافقی ها………
  با داشتن شاعری که جزء هفت شاعر بنام ایران زمین است در حق وی کم لطفی کرده ایم …

 3. هاشم محلوجی می‌گه:

  کورش کبیر (ذوالقرنین)
  آن ابر پادشاه ایرانی مایه مباهات ما و از پیامبران الهی بود .
  روحش شاد

 4. رضا می‌گه:

  احسنت عالی بود

 5. عسکری می‌گه:

  مهرگان پاینده باشی

 6. علیرضا می‌گه:

  درود بر شما در پناه حق پایدار باشید

 7. حامد می‌گه:

  خیلی لذت بردم . باید قبول کنیم که نهاد های فرهنگی در خصوص شناساندن مفاخر ملی و ایرانی تا کنون کم لطفی کردند . امیدوارم در آینده بیشتر از پیش به بزرگان کشورمون اهمیت بدیم .
  ( با تشکر فراوان از برو بچه های بافق فردا بخاطر این مطلب عالی )

 8. شهروند می‌گه:

  از شاعران و ادب دوستان و فرهیختگان بافقی عاجزانه تمنا دارم برای گردهم امدن شاعران بافقی یک برنامه ای بریزید
  بیایید با کمک هم شب شعر در بافق راه بیندازیم
  همین دور هم جمع شدن ها خیلی برکت دارد
  جلوی خیلی از معضلات اجتماعی وبحران ها را می گیرد
  وباعث پرورش روح وروان جوانان شهرمان می شود

 9. شمع بي زبان می‌گه:

  جناب اقای هاشم محلوجی
  از همراهی جناب عالی سپاسگزارم
  سر بلند و پیروز باشید