جمعه ۴ام فروردین ۱۳۹۶ ۰۷:۱۳:۳۷ قبل از ظهر

حاج منصور تبرئه شد، حاج سعید جریمه نقدی

کد خبر: 11411
تعداد بازدیدکننده: 130
تاریخ: ۲۴ آبان ۱۳۹۱

 

دادگاه انقلاب تهران حاج‌منصور را از اتهام تهدید به قتل اسفندیار رحیم‌ مشایی تبرئه کرد و برای سعید حدادیان به اتهام توهین به مقامات دولتی جریمه نقدی در نظر گرفت.

در پی سخنرانی ‌منصور ارضی و ‌سعید حدادیان درباره رئیس جمهور و رئیس دفتر وی در ماه رمضان سال گذشته، معاونت حقوقی دولت و وکیل شخصی اسفندیار رحیم‌مشایی از این دو مداح شکایت کردند.

انتشار فایل صوتی سخنان مداحان واکنش‌های گسترده و متفاوتی را در پی داشت؛ از اعتراض به ادبیات آنان تا مشکوک و سیاسی خواندن پخش سخنرانی‌ها ۸ ماه بعد و در آستانه خانه‌نشینی ۱۱ روزه رئیس جمهور.

شکایت از حاج‌منصور بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی به اتهام توهین و افترا و تحریک به قتل رئیس دفتر رئیس جمهور و شکایت از حاج‌سعید بر اساس ماده ۶۰۸ همین قانون و به اتهام توهین به مقامات دولتی صورت گرفت.

شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه، پرونده مداحان را با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواستی ۳۰ صفحه‌ای برای آنها را به دادگاه ارجاع داد اما جلسه اول محاکمه به دلیل فوت عموی وکیل مشایی برگزار نشد.

دومین جلسه دادگاه نیز با وجود حضور وکلای طرفین دعوا، به دلیل نقص کیفرخواست مربوط به شکایت رئیس جمهور به زمان دیگری موکول شد.

اما در نهایت، دادگاه مداحان ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه اول آبان با حضور نماینده دادستان در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار و آخرین اظهارات و دفاعیات نماینده حقوقی دولت و وکلای طرفین اخذ شد.

بر اساس حکمی که قاضی پیرعباسی رئیس شعبه ۲۶ انقلاب هفته گذشته صادر کرده، حاج‌منصور ارضی از اتهام وارده تبرئه شده است.

به گزارش فارس، همچنین سعید حدادیان بر اساس ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی به اتهام توهین به مقامات دولتی به پرداخت ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

این رأی که به گفته یک منبع مطلع، مراحل قانونی را طی کرده و آماده ابلاغ است، «بدوی» بوده و حکم صادره ظرف ۲۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی است