جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۱۹:۰۷ قبل از ظهر

آئین عَلم گردانی در روستای بشکان بافق برگزارشد

کد خبر: 11574
تعداد بازدیدکننده: 184
تاریخ: ۲۷ آبان ۱۳۹۱

آئین عَلم گردانی در روستای بشکان بافق برگزارشد

آیین عَلم گردانی در نخستین روزازماه محرم الحرام با شکوه خاص و با حضور خیل عظیم جمعیت در روستای بشکان بافق برگزار شد.

به گزارش جمعه شب خبرنگار ایرنا، سنت معنوی و مذهبی عَلم گردانی در اکثر روستاهای دهستان سبز دشت بافق رواج دارد و این سنت عصر امروز در روستای بشکان به جای آورده شد.

در آئین عَلَم گردانی بشکان جوانان این روستا باحرکت دادن علم و مدیحه سرایی، به درب منزل اهالی مراجعه و نذورات مردم را برای هزینه های دهه اول ماه محرم جمع آوری می کنند.

مردم این روستا از زن و مرد ، پیر و جوان با پوشیدن لباس سیاه و نوحه سرایی پشت سر علم گردانان حرکت می کنند و افرادی نیز مسوول جمع آوری نذورات نقدی و جنسی اهالی هستند.

در این آئین یک نفر در جلو جمعیت مصراع هایی بامضمون مدیحه سرایی از قبیل ‘ کربلا یا کربلا یا کربلا’ کربلا سرزمین خون خدا’ یا مظلوم حسینم ، یا محروم حسینم’ و غیره را نوحه سرایی می کند و بقیه مردم آنها را با صدای بلند، بازگو می کنند.

عَلَم روستا بشکان که سنبل علمداری حضرت ابوالفضل العباس (ع) است از سازه های چوبی مطبق ساخته شده و با پارچه هایی به رنگ سبز ؛ سیاه و رنگهای دیگر پوشانده شده است.

‘حسین رشیدی’ مسوول هیات امنای مسجدجامع بشکان به خبرنگار ما گفت : در علم گردانی امسال علاوه بر ذبح هفت گوسفند نذری سالار شهیدان، بیش از ۱۰ میلیون تومان وجه نقد، مقادیر نسبتا زیادی گندم و حبوبات جمع آوری شده است.

وی افزود: نذورات جمع آوری شده همراه با وجه نقدی که خیران بشکانی ساکن شهرها می پردازند هزینه غذای صبح ، ظهر و شام عزاداران حسینی را دردهه اول ماه محرم تامین خواهد کرد.

‘حسن کوشکی ‘ مرد ۷۵ ساله ساکن این روستا هم به نقل از آبا و اجداد خود گفت: سنت حسنه علم گردانی از چند قرن پیش در روستاهای این منطقه رایج است.

او ادامه داد گرچه این آئین مذهبی در برخی از روستاهای دهستان سبز دشت بافق منسوخ شده لیکن این امر در روستای بشکان هر سال با شکوه تر برگزار می شود و مردم نذورات ودِین خود را به حضرت ابا عبدا… الحسین (ع) ادا می کنند.

روستای بشکان در فاصله ۱۰۰ کیلو متری شهر بافق قرار دارد و از مناطق خوش آب و هوای این شهرستان محسوب می شود.