پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۵۴:۰۱ بعد از ظهر

برای افزایش جذب آهن همراه با غذا آبلیمو مصرف کنید

کد خبر: 12267
تعداد بازدیدکننده: 120
تاریخ: ۱۴ آذر ۱۳۹۱

برای افزایش جذب آهن همراه با غذا آبلیمو مصرف کنید

یزد-عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به جذب بهتر آهن در بدن توصیه کرد: برای جذب بهتر آهن همراه با غذا نوشابه‌های گازدار و لبنیات مصرف نشود و به جای آن از شربت آب لیمو و سالاد استفاده نمایید.

برای افزایش جذب آهن همراه با غذا آبلیمو مصرف کنید

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اعظم السادات هاشمی افزود: زیرا که مواد حاوی ویتامین ث هستند که به جذب آهن غذا کمک می‌کنند.

وی در خصوص بیماری کم خونی اظهار داشت: کم خونی کاهش میزان سلول خونی است به عبارتی دیگر کاهش مقدار هموگلبین خون کم خونی تلقی می شود.

هاشمی ضمن اشاره به اینکه کم خونی‌ها برحسب سن و جنس متفاوت است تصریح کرد: علائم کم خونی در نوزادان کمتر دیده می‌شود مگر در مواردی خاص و در کودکی بصورت رنگ پریدگی، بی‌اشتهایی، خلق و خو نا‌آرام، عدم تمرکز حواس، فراموشی و خرد شدن ناخن‌ها را نشان می‌دهد.

این فوق تخصص خون و سرطان کودکان ادامه داد: مصرف گوشت، جگر، عدس، خشکبار مانند زرد آلو غنی از آهن هستند.

وی با بیان اینکه چای و لبنیات مانع جذب آهن می‌گردد توصیه کرد: دو ساعت قبل و دو ساعت بعد از مواد غنی از آهن نباید از چای و لبنیات استفاده کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد بهترین راه حل کم خونی‌های ناشی از عادات بد غذایی را استفاده از غذاهای سنتی و حذف غذاهای فست فود دانست و افزود: غذاهای سنتی مثل سالاد میوه، سبزیجات و خوردن غذاهای خوب از کم خونی‌ها پیشگیری می‌کند.

هاشمی در خصوص راههای درمان کم خونی گفت: شناخت علائم کم خونی، مراجعه به موقع به پزشک و ذخیره B12، انجام آزمایش قبل از ازدواج، استفاده از منابع فولیک اسید مثل سبزیجات از جمله راه‌های درمان به شمار می‌روند.