شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۴۰:۳۹ بعد از ظهر

حاج شیخ محمد علی معزالدینی را بیشتر بشناسیم

کد خبر: 12824
تعداد بازدیدکننده: 645
تاریخ: ۲۹ آذر ۱۳۹۱

با تشکر وتقدیر فراوان از دوستان عزیزی که مرحمت فرمودند و کامنت گذاشتندبه اطلاع می رسانم آن مرحوم همیشه انجمن را مورد التفات ولطف قرار می دادند وبارها به اینکه از نوادگان محمد تقی خان بافقی حاکم مقتدر یزد وکرمان هستند در حضور ما افتخار می نمودندو جلسات انجمن با لطف ایشان وآقازاده مکرمشان با حضور دیگر بزرگان ساکن در یزدبویژ محقق ارجمند جناب محمد علی عسکری کامران در باغ دولت آباد به عنوان یادگار ماندگار خان بزرگ بافقی برگزار می گردید.به امتثال امر دوست ناشناس و گرامی زندیگی نامه آن مرحوم را می آورم:

معزالدینی – محمد علی خان
محّمدعلی خان معزالدینی فرزند زین العابدین خان فرزند میرزا محمد علی خان فرزند محمد حسین خان ابن معزالدین محمد معروف به معز خان ابن محمد تقی خان بافقی ازعلمای معاصر ومتولی باغ دولت آباد یزد به سال۱۳۰۰ خورشیدی دریزد به دنیاآمد. پس از تحصیلات مقدماتی در یزد، مدیریت مدرسه سعادت رضوی یزد را به سال ۱۳۱۷خ.عهده دار گردید وبعد وارد اداره دارایی شد.روزی در پای منبر شیخ محمد شریعتمداری زارچی در مدرسه خان کوچک منقلب شده و به تحصیل علوم دینی روی آورد.او در حوزه علمیه یزد،قم، کربلا ونجف به تحصیل پرداخت و در ۲۶ سالگی موفق به دریافت اجازه اجتهاد از آیت الله شیخ عبدالحسین رشتی در نجف به سال ۱۳۶۷ق.- ۱۳۲۶خ گردید. در اجازه نامه مزبور که بعدا به تایید آیت الله العظمی خوانساری وآیت الله سید ابوالقاسم کاشانی رسیده، چنین آمده است ” جناب العالم والفاضل الکامل، علم الاعلام و عمادالاسلام الصفی الزکی …بلغ الی الاجتهاد …فی شعبان ۱۳۶۷ “. وی از شاگردان آیت الله العظمی شاهرودی، آیت الله العظمی بروجردی ،آیت الله سیدمحّمد محقق داماد و شهید مطهری و از دوستان صمیمی سید مصطفی خمینی به شمار می آمد.مراوداتی نیز با آیت الله شیخ محمد تقی بافقی، نواب صفوی وسید عبدالحسین واحدی از فدائیان اسلام داشت. برادر دیگرش داماد آیت الله سید علی صدر، برادر امام موسی صدر است. ایشان بزرگترین داماد آیت الله شهید صدوقی و زین‌العابدین خان پدرشان نیز داماد مرحوم آیت الله میرزا محمد رضا کرمانشاهی(جد خاندان بزرگ صدوقی) بود.توضیح اینکه پدر میرزا محمد رضا به نام ملا محمد مهدی کرمانشاهی که از نوادگان شیخ صدوق بود در زمان فتحعلیشاه (۱۲۱۳-۱۱۸۲خ.)به یزد تبعید و به امر تدریس علوم و مرجعیت دینی مردم یزد پرداخته و با خاندان محمد تقی خان بافقی وصلت نمود که نتیجه وصلت کرمانشاه و بافق خاندان گرانقدر وفاضل وکامل کرمانشاهی ،صدوقی ومعزالدینی بود.

مسئولیت وفعالیتها:
– سردفتر دفتر خانه اسناد رسمی در یزداز سال۱۳۲۸خ.
– مؤسس دانشکده پزشکی حضرت علی بن ابیطالب(ع)وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی یزد.
– مؤسس ورئیس هیات مدیره دانشکده پزشکی حضرت علی بن ابیطالب(ع)در یزد.
– ساخت خوابگاه دختران دانشجوی دانشکده مزبور.
– تولیت موقوفات دولت آباد یزد باقی مانده از مرحوم محمد تقی خان بافقی حاکم مقتدر یزد وکرمان.
– تولیت ۶۰۰ متر از باغ خوانین در بافق مشهور به باغ بزرگ که به بند معزخان معروف است.
– چاپ کتاب “گذری و نظر بر خاطرات زندگی” که حاوی خاطرات ایشان از زندگی ۸۸ ساله ایشان است.(زمان چاپ کتاب.

ایشان در ۹۲ سالگی دوروز پیش ارتحال فرمودند

سید محمد میر سلیمانی بافقی

۵ نظر

 1. پورفلاح می‌گه:

  محققانه بود. ای کاش این مطلب قبل از درگذشت ایشان به اطلاع بافقی ها می رسید.

 2. عليرضا رنجبر بافقي می‌گه:

  تمام مطلب را مطالعه کردم خیلی عالی است
  از اقای سید محمد میرسلسمانی بافقی که محبت فرموده واین متن را اماده کردند تشکر می کنم
  برای شادی روح اقای معزالدینی صلوات

 3. منصور حيدري می‌گه:

  با تشکر از مطلب جالب شما و خواهشمندم هر هفته یکی از شخصیتهای بافق از قدیم تا حال را معرفی کنید تا بافیها به داشتن این عزیزان به خود افتخار کنند

 4. مرتضی می‌گه:

  با سلام. آنجایی که گفته شده برادر ایشان داماد آقای صدر هستند اشتباه است. پسر دوم ایشان هادی آقای معزالدینی داماد حاج علی آقای صدرهستند.در ضمن حاج علی آقای صدر روحانی نیستند.
  باتشکر
  برای شادی روحشان صلوات.

 5. محمد می‌گه:

  باسلام خواهشمنداست کتاب خاطرات ایشان رامنتشر کنید