یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۳۵:۴۲ بعد از ظهر

یزد غرق در عزای رسول خوبیها/برگزاری آیین عزاداری در جای‌جای دارالعباده

کد خبر: 13701
تعداد بازدیدکننده: 152
تاریخ: ۲۲ دی ۱۳۹۱

زد – خبرگزاری مهر: یزد که مراسم عزاداری آن از اولین روز ماه محرم آغاز شده و تاکنون هر روز و هر شب در سوگ امام شهید خود نشسته، عزداری های امروزش حال و هوای دیگری دارد زیرا امروز عزای بزرگمرد تاریخ بشریت، محمد (ص)، رسول خوبی‌هاست.

به گزارش خبرنگار مهر، آیین عزاداری حضرت محمد (ص) و امام حسن مجتبی (ع) و حضرت ثامن الحجج، علی بن موسی الرضا (ع) از عصر دیروز در یزد آغاز شده و تا فردا ادامه دارد.

دیشب، امامزاده ها، حسینیه ها، تکایا، مساجد و حتی خانه های شهر مملو از جمعیت عزاداران حضرت محمد مصطفی (ص) بوده است.

هیئت های عزاداری در خیابانهای یزد

مراسم سخنرانی، سینه زنی، روضه خوانی و مرثیه خوانی از دیشب با شکوه هرچه تمامتر در هیئت های عزاداری برگزار شده و پخش نذری و ایستگاه های صلواتی در یزد نشان از ارادت مردم به رسول دین اسلام و امام حسن (ع) و امام رضا (ع) دارد.

از اذان ظهر دیروز دیگ های آش گندم در کوچه و خیابانهای یزد به چشم می خورد و اذان صبح امروز پخش نذری، حال و هوای روزهای عزاداری به خیابانهای یزد بخشید.

امروز مراسم عزاداری در همه حسینیه ها و تکایا و امامزاده برگزار می شود اما در برخی مناطق نظیر زارچ، عقدا، خرانق، روستای توت، مناطقی از مهریز، تفت و ابرکوه مراسم ویژه ای برگزار می شود.

در بسیاری از مناطق مراسم عزاداری در قالب تعزیه و شبیه خوانی برگزار می شود که از معروفترین این مراسم ها می توان به تعزیه و عزاداری روستای توت اشاره کرد که سالانه بیش از ۲۵ هزار نفر را گرد خود جمع می کند.

در منطقه زارچ نیز مراسم نخل گردانی طی امروز و فردا برگزار می شود.

تصاویری از عزاداری در قالب تعزیه در عقدا

اغلب جمعیت شهر یزد امروز به روستاها رفته اند و در مراسم ویژه ای که در این مناطق برگزار می شود، شرکت دارند.

مردم یزد ارادت ویژه ای به حضرت رضا (ع) دارند و به همین دلیل عده زیادی از مردم در قالب هیئت های مذهبی و عزاداری به صورت کاروانی به مشهد الرضا سفر کرده اند و مراسم عزاداری این روزها را در صحن و سرای امام هشتم برگزار می کنند.

زیارت از راه دور حضرت محمد (ص) و امام رضا (ع) نیز امروز در مساجد و امامزاده ها برگزار می شود.

۲ نظر

 1. محمد می‌گه:

  سلام
  چرا از عزاداری شهر خودمون خبر تهیه کنید

 2. علي خداوردي می‌گه:

  سلام بر همه ی بافقی های عزادار
  من اهل کردستانم ولی بافقی هارو دوست دارم…
  و حلول ماه ربیع الاول بر همه مبارک باشه…