شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۱:۲۱ بعد از ظهر

امسال افزون بر ۱۳۰۰ کیلومتر به طول راه‌های استان اضافه می‌شود

کد خبر: 14004
تعداد بازدیدکننده: 68
تاریخ: ۳۰ دی ۱۳۹۱

مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان یزد اعلام کرد: امسال با ساخت یکهزار و ۳۳۰ کیلومتر راه در استان، ۸۵۰ کیلومتر به طول بزرگراه‌ها و ۴۷۰ کیلومتر به طول راه‌های اصلی استان اضافه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، ” محسن صادقیان” در این خصوص تصریح نمود: استان یزد هم‌اکنون دارای ۵۵۶ کیلومتر بزرگراه و یکهزار و هفت کیلومتر راه اصلی و یکهزار و ۶۳۳ کیلومتر راه فرعی و دو هزار و ۳۵۳ کیلومتر راه روستایی و چهار هزار و ۸۸۸ کیلومتر راه شنی و خاکی است، که در سال جاری یکهزار و ۳۳۰ کیلومتر راه با مشخصات راه اصلی در دست احداث است که با احداث این راه‌ها، ۸۵۰ کیلومتر به طول بزرگراه‌ها و ۴۷۰ کیلومتر به طول راه‌های اصلی استان اضافه خواهد شد.

وی گفت: استان یزد با عنایت به قرارگیری در مرکز جغرافیایی کشور و عبور کریدورهای شمال – جنوب و شرق – غرب حمل و نقل کشور از این استان، همچنین به لحاظ داشتن هفت محور بزرگراهی و اصلی با استان‌های همجوار خود، قابلیت مهم و نقش بسزایی را در تبدیل شدن به قطب ترانزیتی کشور دارد.

صادقیان در ادامه خاطرنشان کرد: محورهای اصلی و شریانی استان در کشور مشخص شده است، ولی یکی از محورهای بسیار مهم که در راستای کریدور شمال و جنوب کشور بوده و تاکنون به آن توجه چندانی نشده است و شمال و جنوب کشور را با کوتاهترین طول به هم وصل می‌کند، محور یزد– خاتم در استان یزد و ادامه آن به سمت نیریز در استان فارس و ادامه آن به سمت حاجی آباد در استان هرمزگان است.

وی در همین رابطه افزود: ضلع مقابل این محور به سمت شمال کشور از یزد به سمت اردکان، چوپانان و جندق در استان اصفهان و در ادامه به سمت دامغان در استان سمنان و همچنین ساری در استان مازندران و مرز ابنچه برون در گلستان خواهد بود.

مدیر ساخت و توسعه راه‌های استان اظهار کرد: خوشبختانه در سفر پر خیر مقام معظم رهبری به استان یزد،  بهسازی محور یزد – خاتم تعریف شد و گزارش کارشناسان معاونت راهبردی رباست جمهوری نیز بر اهمیت این محور تاکید دارد.

وی با بیان این محور مذکور به دلیل قرارگیری در دشت و عدم وجود گردنه و پل‌های بزرگ، زیر عبور بارهای ترافیکی است، ادامه داد: با توجه به این که سازمان حمل و نقل، بارنامه‌های خود را در این محور صادر می‌کند، امید است تا این محور با عنایت مسئولین و پیگیری‌های آنان در لیست راه‌های شریانی کشور قرار گیرد.

صادقیان گفت: اداره کل راه و شهرسازی استان یزد در راستایی کاهش هزینه‌ها و اقتصادی نمودن طرح‌های راهسازی اقدام به عقد قرارداد تحقیق و پژوهشی با دانشگاه یزد و موسسات تحقیقاتی نموده و همچنین چندین طرح جدید را اجرایی کرده است که از جمله این طرح‌های اجرا شده می‌توان به اجرای آسفالت‌های سطحی به طول ۱۵۰ کیلومتر در راه‌های روستایی و ۱۱۰ کیلومتر در راه‌های اصلی استان و نیز اجرای روش تثبیت روسازی با سیمان به طول ۶۰ کیلومتر در راه‌های حاجی آباد زرین اشاره نمود.

این مقام مسئول در پایان نیز ابراز نمود: این اداره کل اجرای روش تثبیت مصالح بازیافتی آسفالت با سیمان در روسازی یکی از راه‌های اصلی  استان و همچنین اجرای آسفالت با افزودنی گوگاس در جهت بالابردن استحکام لایه‌های آسفالتی را در دست اقدام اعلام کرد.