جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۴۶:۴۲ قبل از ظهر

مهربانو شهریار بافقی که بود؟

کد خبر: 14185
تعداد بازدیدکننده: 259
تاریخ: ۰۴ بهمن ۱۳۹۱

نمی دانم چه تقارنی بین جشن سده زرتشتیان یزد و کویر نوردی در بافق وجود دارد ولی این تقارن را به فال نیک گرفتم و یاد وقف نامه ای افتادم که در اسنادم موجود بود ومی رساند که تا دهها سال پیش تعدادی از خانواده های محترم زرتشتی در بافق (حدود پشت میدان خان امروزی!) ساکن بودند که بهتر دیدم یکی از بانوان خیرزرتشتی بافقی را بدین مناسبت معرفی کنم تا گوشه ای از زوایای تاریک تاریخ بافق و سنت حسنه وقف روشن نمایی شود،اگر چه درآمد آن وقفیات سالیانی است خرج بیمارستان گودرزو جشنهای زرتشتیان یزد می شود!!!

خانم مهربانو شهریار بافقی
فرزند گرشاسب وهمسر شاه جهان که املاک و قنواتی را درامیرآباد،رستم آباد،عنایت آباد،جلال آباد،فیض آباد،کشتخوان هنیه ومهرآباد به مقدار۰۰۰/ ۲۰۰ متر مربع ونیز خانه مسکونی خود در محله خلف خانعلی را در ۲۴ رجب المرجب ۱۳۰۷ قمری – ۱۲۶۸ خ. وقف نمود تا ” درآمدش در روز مهرایزد (دیماه قدیم) به یاد پدرش ترحیم خوانده و به حضار ” اشیای ماکولات حاضره” بخورانند و ارواح ایشان را یاد وشاد نمایند. تا چند سال پیش این موقوفه دومین موقوفه در بافق از نظر درآمد بود ولی در یزد هزینه می شد چون موضوعیت نداشت.جالب اینکه پایین وقف نامه مزبور را ۱۶ نفر امضا کرده اند که همگی نامهای اسلامی دارند که همسایگان مهربانو بودند وگویای این مطلب است که آن مرحومه از آخرین بازماندگان زرتشتی ساکن در بافق بودند.یادم می آید یکی از زرتشتیان ساکن در تهران که بافقی بود در زمان کودکی اینجانب گاهی جهت زیارت امامزاده عبدالله(ع) با بافق می آمد.از مرحوم پدرم پرسیدم او کیست وپدر فرمود ایشان کمکهایی در بهسازی کاشی گنبد امامزاده ونیز ساخت مسجد اثنی عشر(جایی که اکنون مراسم ترحیم در جنب بازارچه امامزاده برگزار می شود) نموده است. من حدود ده سال پیش اورا جستجو کردم و عاقبت در یکی از آسایشگاهای بزرگسالان تفت پیدایش کردم!!! دو ساعتی در خدمتش بودم که مطالب و خاطراتش را انشالله چاپ خواهم کرد.او می گفت پدرم همانند شما مسلمانان زکات جو و گندمش در مهرآباد ورستم آباد (آهن شهر فعلی )را به قم نزد آیت الله بروجردی می برد و به ایشان می داد!!!
خداوند بزرگ رحمتشان کند.

سید محمد میر سلیمانی بافقی

۱۲ نظر

 1. مهرگان می‌گه:

  سپاس فراوان از شما برادر بزرگوار
  آنچه شما می نگارید چکیده هایی از تاریخ پنهان شهرمان است که باید با یاری مردم خوبمان آشکار شود زرتشتیان سالهای سال در شهر ما زندگی می کردند و به زبان پهلوی سخن می گفتند بسیاری از واژگان پهلوی که تا چند سده پیش استفاده می شد یادگار آنان است تاریخ ما نیاز به کاوش بیشتر دارد قدمت بافق گویی از یزد نیز بیشتر است برای رسیدن به اسناد واقعی تاریخ شهرمان نیاز به پژوهش بیشتر است خدای را سپاسگزارم که فرزندان شهر خوبمان برای بیدار کردنش به پا خواسته اند
  شاد باشید

 2. مهدی می‌گه:

  من نمی دونم از چی این مطلب باید ذوق کنم؟!
  اینکه زرتشتیان در بافق زندگی می کردند؟
  اینکه یه نفر زرتشتی زمینی را وقف کرده که مجلس برای باباش بگیرند؟
  وقفی که خرج جشن های زرتشتیان می شه…
  اینکه زبان پهلوی که ما صحبت می کردیم از زرتشتیان است؟
  سید بزرگوار مواظب باش تو حرفات تبلیغ دین زرتشت نباشه…

  • ايساتيس می‌گه:

   با سلام
   جناب آقا مهدی اول فکرشو بکن بعد حرفشو بزن چه چیز اشتباهی در آن بود که باید مواظب باشد نقل تاریخ اشتباه است یا نیاکان ما انسانهای بدی بودند

 3. شمع بي زبان می‌گه:

  منتظر مطالب جدید نویسندگان عزیز شهرمان هستیم
  خیلی جالب و جذاب است
  سپاس

 4. كورش بافقي می‌گه:

  عالی بود

 5. بافقی می‌گه:

  جناب آقای مهدی کاسه داغتر از آش نشو سید بزرگوار مطلب قشنگی نوشته شما نمی تونه بالاتر از خودتو ببینهسواد داره رفته تحقیق کرده شما هم می تونی دست به کار شو

 6. ظهیرالدین می‌گه:

  آفرین بر جوانان خوب بافقی که مطالب به این زیبایی می نویسند ما به تاریخ شهرمان افتخار می کنیم و ذوق زده می شویم کسانی باشند که تاریخ شهرمان را با آنچه واقعا بوده نشان دهند نه با سلیقه گروهی

 7. علی می‌گه:

  آقا مهدی تو دیگه کی هستی واقعا که بذار تاریخ بازگو و ثبت و ضبط بشه بنده خدا

 8. رضا می‌گه:

  مطلب بسیار زیبایی بود و اتفاقا نشان از تاثیر دین مبین اسلام در زرتشت و حل کردن آن در خود بوده است.

 9. دکتر می‌گه:

  این باعث افتخار ماست،هرکس به اندازه درک و فهمش میتونه از مطالب این سید عزیز استفاده کنه

 10. مير سليماني بافقي می‌گه:

  مهدی آقای عزیز
  سلام
  این مطلب برای ذوق زدگی نبود صرفا برای اطلاع رسانی بود ولی در کنار آن نکات زیر به نظرم می بایست مورد توجه قرار گیرد:
  ۱- بافق همیشه نان رسان اقصی نقاط ایران بوده وهست.شما به قدمت معدن سرب وروی کوشک وتونلهای انحرافی آن نگاه کنید.به کاوشکاریهای اطراف ده زریگان یا زریکان ( معدن زر )دقت داشته باشید.در همین مشهد خانواده هایی را دیده ام که هنوز از بازنشستگی معادن بافق ارتزاق می کنند واین نان رسانی در ذات بافقی ها بوده وکاری به دینشان نداشته.گودرز یکی از بیمارستانهای خوب وشلوغ یزد با پزشکان درجه یک ایران (دکترمرتاضها)در زمان سابق بود که ازاین لطف بافق بی بهره نماند ولی مطمئنم کسی نمی دانست!!!.از پدرانتان سئوال کنید.
  ۲- فرهنگ غنی ،محکم،پایدار اسلامی توانسته زورش بر فرهنگ ایران وزرتشت بچربد واز اسلام درس بگیرد وانرا مغلوب غنای خود کند.
  ۳- زنان همپای مردان در امور خیر پیشرو بودندو زمانی که زنان خانه نشین و گرفتار غذا وشستشو بودند زن بافقی پرچمدار کمک به همنوع و امور خیریه بود.
  ۴- دنباله تاریخ مردم ساکن در این وادی به پیش از اسلام باز می گردد درحالی که ما هیچ نوشته ای کهن تر از اوایل قرن دوم قمری نداریم.مردمی که دنباله تاریخیشان تاریک است نمی تواننداصالتشان را مستند هویدا کنند.
  ۵-یکی از دوستان ساکن یزد می گفت چندین سال قبل فردی با کتابی در دست از آلمان آمده بود ودنبال “آتشگاه خاور” می گشت که حدود آنرا بین بافق ویزد نشانی می داد که بنده چاه خاور فعلی را نشان دادم اگر چه در متون تاریخی انرا چاه قاورد (حاکم سلجوقی کرمان قاورد نام داشت)نوشته اند ولی در بازدید از چاه خاور دقیقا آثار آتشگاهی بزرگ در ظلع جنوب شرقی آن وجود دارد.ان محقق المانی می گفت آتشگاه خاور یکی از بزرگترین آتشگاه های ایران بوده است.
  ۶- در محل فعلی مسجد اثنی عشر در بازارچه امامزاده عبدالله(ع)قبرهایی وجود داشت که بالای سر مردگانشان کوزه های اب وخوراکی گذاشته بودند ولی تماما رو به قبله دفن شده بودند!!!!که تلفیقی از اداب وسنن اسلامی و ما قبل اسلام می باشد که قدمت بافق را می رساند.
  ۷- خیلی مشتاق بودم اداره محترم اوقاف بررسی نماید ایا این بانو اولین زن واقفه در استان است یا خیر؟چون اولین زن شاعره استان یزد به نام ام هانی بافقی است(دختر عبدالرحیم خان بافقی) واینها باعث افتخارند.البته بانوی دیگری به نام ام کلثوم هم داریم که از اجدا اینجانب است و ۲۰۰ سال قبل منافع دو درب باغش را وقف افطاری وروضه سیدالشهدا(ع) کرده است.اداره بهزیستی بافق در زمین وقفی او واقع است.
  ۸- تاریخ را همانگونه که بوده باید بازگو کرد ولو گو شه ای به مذاقمان خوش نیاید.ضمنا بیاد داشته باشید که حضرت حسین (ع)مراودات واردتشان به ایرانی ها از اعراب بیشتر بود که کمتر نبود.
  با احترام به جنابعالی

 11. وحید ذوالفقاری می‌گه:

  به نظر من زرتشتیان یزد در بافق زمین داشته اند و افزودن بافقی به نام این شخص نادرست است. البته ریشه و سابقه علایق و ارتباط زمین داری-کشاورزی یا… زرتشتیان یزد و بافق شاید قابل بررسی باشد.