یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۳۴:۲۸ قبل از ظهر

درج مقاله بافق فردا در روزنامه کیهان

کد خبر: 143
تعداد بازدیدکننده: 209
تاریخ: ۰۵ دی ۱۳۹۰

مقاله سایت “بافق فردا”با عنوان «خصوصی سازی در بافق و کام دیگران» در صفحه ۱۱ روزنامه کیهان روز یکشنبه چهارم دی ماه نود درج و به چاپ رسید.

یادداشت خبرنگار

خصوصی سازی در بافق و کام دیگران!
درحالی چوب حراج به منابع معدنی خدادادی شهرستان بافق می خورد که این شهر محروم نگه داشته شده از حداقل امکانات و رفاهیات هیچ گونه سرمایه گذاری برای اشتغال، به ویژه از نوع کارخانه های جوار معدنی در خود نمی بیند.
فولاد دولتی، خصوصی شدن و بهتر بگویم واگذار شده است. در این میان کارخانه ذوب روی، کارخانه گندله سازی در برزخ ایجاد به خاطر عدم تصمیم جدی در خصوصی یا دولتی بودن قرار گرفته است. همه اینها مشتی از خروار حرکت نامیمون خصوصی سازی غیراصولی است که تبعاتش با اندک اندیشه در وضعیت پیش آمده امروز این مجموعه ها قابل لمس است.
بیکار شدن تعداد قابل توجه ای از کارگران مجموعه های مذکور و پایین آمدن تولید و … نمونه هایی از دلایل بدبینی مردم به این گونه خصوصی سازی ها است. در این میان حرکت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران (ایمیدرو) در اعلام مزایده معدن آهن چغارت و لکه سیاه و… در شهرستان بافق آن هم بدون هماهنگی با هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق و همچنین عجله و شتابی که در این واگذاری کاملاً نمایان و مشهود است؛ حکایت از ابهامات وافر در این زمینه دارد. در این میان واگذاری «ایمیدرو» که چند سطح پایین تر از برند شرکت سنگ آهن مرکزی است؛ شائبه سیاسی بودن واگذاری هایی از این نوع را دوچندان می کند.
در این بین توجه به توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی برای عملیاتی کردن اصل۴۴ قانون اساسی به عنوان اهرمی برای نهادینه کردن عدالت و سالم سازی اقتصاد کشور یک ضرورت محسوب می شود. چنان که از انباشت ثروت در دست صاحبان قدرت و ثروت و بیکاری کارگران و انجام مزایده های صوری و سیاسی جلوگیری شود. لذا بر آن شدیم تا گوشه ای از مقاله مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق را که در همین راستا به عنوان پیشنهاد در اختیار کیهان قرار داده شده است، در ادامه مورد اشاره قرار دهیم.
«روش خصوصی سازی پیشنهادی براساس اندازه ذخایر معدنی ازنظر ذخیره یا ارزش (بزرگ و کوچک) به دو دسته تقسیم می شود. درباره معادن بزرگ، مجوز استخراج را دولت اخذ نموده است. اکتشاف مقدماتی و تفصیلی یا نیمه تفصیلی معدن و طراحی و برنامه ریزی تولید آن را انجام می دهد و مرجع فروش محصول را نیز به صورت کمی و کیفی مشخص می کند (داخلی، خارجی و یا ترکیبی). با این شرایط معدن برای مثلاً ۵سال اول در بورس به مزایده می رود و پس از واگذاری با نظارت مدیریت های معدنی منطقه ای مواد معدنی با هر عیاری طبق برنامه استخراج می شود و باطله برداری نیز براساس نسبت باطله برداری مرتبط طبق برنامه انجام می گیرد. بدین ترتیب معدن به دلیل وجود اطلاعات کامل اکتشافی، طراحی و برنامه ریزی تولید خوب، باطله برداری مناسب، استخراج بخش پرعیار و کم عیار طبق برنامه به بن بست نرسیده و با یک شک اقتصادی به ورشکستگی و اخراج کارگران و تعطیلی نمی انجامد.
درخصوص معادن کوچک مقیاس، تکلیفی به عهده دولت نیست، از طرفی معدن دار هم تکلیف مشخصی ندارد و لذا کنترل های بیشتر دولت پیشنهاد می گردد. بطور مثال پیشنهاد می شود: پس از پی جویی مجوز اکتشاف مقدماتی صادر شود. بعد طراحی مقدماتی، مجوز محدود استخراج ماده معدنی (درحد هزینه های اکتشاف تفصیلی) صادر گردد و پس از این مرحله و طراحی تفصیلی معدن، مجوز استخراج تا نیمه عمر معدن اعلام شود. اکتشاف حین استخراج ادامه یافته و پس از طراحی مجدد معدن ادامه کار استخراج مجوز گیرد. کنترل و نظارت دولت در تمام مراحل کار به طور دقیق صورت می گیرد. بدین ترتیب هر معدنی قبل از اکتشاف تفصیلی فعالیت اصلی استخراجی آن آغاز نمی شود و بدنی ترتیب ریسک مدل زمین شناسی را به حداقل ممکن می رساند.
یکی از روش های کنترل و نظارت نزدیک دولت ایجاد قطب های معدنکاری منطقه ای است؛ یعنی تعریف معادن نمونه دولتی منطقه ای برای ایجاد امکان بسترهای معدنکاری که دارای تعهدات تأمین موادمعدنی براساس برنامه دولت می باشند و از سویی به عنوان پایگاه های آموزشی، پژوهشی و مشاوره مهندسی و دیگر حمایت های دولتی از معادن کوچک خصوصی محسوب می شوند. برای مثال: شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در بافق با معادن فعال سنگ آهن چغارت و سه چاهون به عنوان اولین و قدیمی ترین تأمین کننده سنگ آهن کشور دارای مجرب ترین کارشناسان معدنی، آزمایشگاه های منطقه ای و کامل ترین تجهیزات معدنی اکتشافی و استخراج است و ازنظر شرایط اقتصادی امکان سرمایه گذاری اکتشافی برروی تمام آنومالی های منطقه بلوک ایران مرکزی را دارد و از طرفی سنگ آهن استخراجی شده را در طرح های توسعه ای خود به هر میزان جذب می نماید. در یک چنین شرایطی اگر به عنوان معدن روباز نمونه دولتی باقی بماند به راحتی امکان کنترل، نظارت و حمایت از بخش خصوصی را دارا می باشد.»
بافق- خبرنگارکیهان

۲ نظر

  1. ali می‌گه:

    dametoun garm khoda qovat.dasetoun dard nakone az defae jananatoun

  2. دوست می‌گه:

    بابا گلی به جمالت