شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۳۳:۰۶ قبل از ظهر

رمزگشایی بازنشستگان قدیمی شرکت سنگ آهن بافق از آرم این شرکت

کد خبر: 14867
تعداد بازدیدکننده: 663
تاریخ: ۱۶ بهمن ۱۳۹۱

غلام رضافتاحی بافقی یکی از کارگران خدوم و زحمتکش دهه های ۴۰تا ۷۰شمسی از مشقت ها وسختی هایی که پرسنل اکتشافات شرکت سنگ آهن مرکزی در راه اکتشاف بلوک عظیم سنگ آهن  بافق متحمل شده است در مصاحبه با بافق فردا گفت :

بنده متولد ۱۳۲۱که در سال ۱۳۴۲ در ذوب آهن سابق بافق استخدام شدم  و  نهایتا در سال ۱۳۷۰در شرکت سنگ آهن مرکزی بازنشست شدم, در سالهای اولیه بنده ابتدا یکسال در راه سازی ،یکسال در ساختمان سازی وسه سال به همراه مهندسان روسی در نقشه برداری تکمیلی شرکت کردم،نقشه برداری تکمیلی توسط شرکت روسی بدین صورت انجام می گرفت که درست در محدوده مرزی شهرستان بافق ۵نقطه به عنوان ایستگاه شامل ۱-ایستگاه مرکزی بالای انبار دینامیت چغارت  ۲-ایستگاه غربی چغارت (خوسف)۳-ا ایستگاه شمالی چغارت (چادرملو وچاه ژوله ) ۴-یستگاه جنوبی چغارت (رضا آباد)۵-ایستگاه شهرنو در نظر گرفته شده بود که هواپیما از یزدپرواز می کردو جهت گزارش هواشناسی هر روز صبح با ایستگاهای مذکور ارتباط برقرار می کردو اگر وضعیت هوا مناسب بود نقشه برداری شروع می شد. هر ایستگاه  متشکل ازدو کارشناس روس همراه دوکارگر وراننده  به اضافه ابزارآلات نقشه برداری بود که علاقه بنده باعث شد که زبان روسی وتا حدودی حرفه معدن شناسی را یاد بگیرم.

وی ادامه داد: در سالهای اولیه شرکت سنگ آهن مرکزی  امروزی را به نام حوزه  آهن بافق می شناختند که  مرکزیت حوزه مذکور چغارت بود وازرباط پشت بادام وچادرملو تاامتداد جاده ساغند شروع می شدکه محدوده آن را تمام آنومالیها در بر می گرفت وتا مناطق زرند ادامه داشت که به گواه کارشناسان روسی این محدوده با وسعتی حدود ۸۰هزار کیلومتر و ذخیره ای معادل ۱٫۵میلیارد تن درمابین دوگسل قرار دارد.

غلام رضا فتاحی بااشاره  آرم شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق که براساس محدوده مشخصی تعریف گردیده، گفت:

11

بر اساس نظر کارشناسان روس, سنگ آهن مرکزی ایران را به علت پیوستگی معادن منطقه بافق, انرا در اختصار بلوک بافق نامگذاری کرده بودند یعنی حدود سنگ آهن مرکزی شمال چغارت آغاز وتاآریز, از آریز تا گدار چادرملو, از چادرملو که امتداد ان بر روی کوههای بزوا تا روبروی کوه در انجیر و زیرپای  آن دق بافقی است ویک خط هم به سمت چاه گز وچاه جوله امتداد داشت وهمچنین محدوده دیگران از غرب وجنوب غرب چغارت به میشدوان به سمت دشت پیروزی و معدن سه چاهون واز طرف دیگربه بالای سر مبارکه و زاغیا وهمچنان به سمت جلال آباد زرند ادامه داردو خطی دیگر به سمت معدن ناریگان و از انجا به ربروی کوشک وشیطور وخوسف ختم می شود که کل اکتشافات ان توسط شرکت سنگ آهن مرکزی با همکاری شرکت روسی  صورت گرفته است.

Picture 216

وی ضمن اشاره به اتفاق ناگوارواژگونی ماشین بلاز حامل کارگران در ۴۰سال پیش, ادامه داد: در این حادثه ناگوار گارکران متعهدی مانند میرزا گل خواجه ای و حاجی محمد اقابابایی کشته شدند و ۲۸نفر دیگر زخمی شدند وپای راننده نیز قطع شد که این عزیزان در حال اکتشاف بر روی معادن منطقه چادرملو بودند .

وی در پاسخ به این سوال که بی عدالتی در حق بافق را از چه سالی می دانید, گفت:

بنده باتوجه به تجربه کاریم در اکتشافات از غنی بودن معادن منطقه اگاهی کامل دارم .

 بی عدالتی از زمان رژیم پهلوی شروع شد زیرا قرار بود یکبار اب به بافق اورده شود ودر کناران کارخانه های جوار معدنی و فولاد احداث شود که متاسفانه برعکس با هزینه های گزاف سنگ اهن را به شهرهای دیگر می بردند ودر قبال ان نگذاشتند در شهرستان بافق کارخانه ای احداث شودکه به نظر این حقیر ریشه تمام این بی عدالتیها اطلاع نداشتن مردم دوران گذشته بافق از غنی بودن معادن منطقه است ولی به لطف جمهوری اسلامی جوانان حال حاضر با تحصیلات عالیه خود اگاهی یافته اند و انشاءالله این نسل حافظان این نعمت الهی باشند.

وی در پایان خاطر نشان کرد:

  بنده به عنوان ریش سفید که عمر خود را در شرایط گرمای طاقت فرسای کویری وسرمای سوزان معادن این منطقه  گذراندم وشاهد بی مهریها وبی عدالتی های وحشتناکی در حق مردم بافق بودم به جوانان توصیه می کنم هر چقدر که می توانید علم ودانش خود را افزایش دهیدتا به اعتماد به نفس جهت دفاع ازحق و حقوق مردم مظلوم خود گام های موثری برداریدودر کنار ان ضمن عمران و ابادی شهرستان بافق, کشوراباد در سایه اسلام داشته باشیم.    

۷ نظر

 1. احسان می‌گه:

  این جور که من از صحبت های این کارگر زحمتکش فهمیدم اول معادن بافق را به اسم حوزه سنگ آهن بافق می شناختند که بعدا به بلوک آهن بافق شناخته می شدو به دنبال آن به ذوب آهن بافق تغییر اسم داد واسم کنونی آن شرکت سنگ آهن مرکزی است. وتاسف بار تر از همه شرکت تهیه و تولیدی درست کردند که باعث شدضمن اینکه شرکت سنگ آهن مرکزی را از هم بپاشند کل شرکت سنگ آهن مرکزی را به چغارت گودال شده خلاصه کنند.

 2. حسین علی می‌گه:

  همه فیض بلوک آهن بافق را اصفهان واردکان می برد

 3. مير سليماني بافقي می‌گه:

  سلام
  مرحوم میرزا گل خواجه ای وآقا بابایی در جاده چادرملو – بافق بعد از زریگان در مسیر جاده ای خاکی وشنزار که صعب العبور بود به رحمت خدا رفتند وقبرشان در قبرستان قدیمی بافق نرسیده به پمپ بنزین بلوار امام می باشد. برادرمرحوم خواجه ای(به نام اصغر) هم زخمی شدند که هنوز در قید حیاتند.انچه باعث آبادانی و شادابی امروز چادرملوی بافق شده خون آن زحمتکشانی است که در گرما وسرمای کشنده چادرملو و آریز با وسایل کند قدیمی زجر کشیدند و پرده خاکی را از سر سفره آهن آن گشودند ولی چند اردکانی فرصت طلب که آن زمان تمامی قلمرویش به روستایی کوچک بیشتر شبیه بودبه آن دست درازی کردند.البته مطمئن باشید عرق جبین و پینه های دستان کارگران بافقی وخون آن عزیزان حلقوم زیاده خواهان امروزی را دیر یا زود خواهد گرفت وچندین برابر حق کشی هایشان را تاوان خواهند دادکه دنیا دار مکافات بوده وخواهد بود….
  شایسته است دوستان بافقی که تصاویری از پدران خود در معادن بافق دارند در اختیار این سامانه یا اینجانب قرار دهند تا مردم با سختی های آن روزگار وپیشینه پر افتخار پدرانمان بیشتر اشنا گردند.
  با احترام
  سید محمد میر سلیمانی بافقی

 4. احسان می‌گه:

  خون دل خوردن این معادن و کشته های آن را بافق داد اما شهرستانهای دیگر اباد می شود

 5. تفکری می‌گه:

  سلام.اقای میرسلیمانی از همسایه های قدیمتان خبر ندارید چند روز دیگر سال مرحوم حاج اصغر خواجه بافقی است.ایشان مدت زیادی به دلیل عوارض کار در سنگ اهن مریض بودندوعاقبت به دلیل بیماری به رحمت ایزدی پیوستند.

 6. مير سليماني بافقي می‌گه:

  جناب آقای تفکری
  سلام
  بنده از خوانندگان وجنابعالی معذرت می خواهم .نمی دانستم که آقای علی اصغر خواجه بافقی هم به رحمت خدا رفته اند.اقوام اخبار حداقل محله قدیمیمان را به من می رساندند ولی این را نمی دانستم.ازاینکه یاداوری کردید ممنونم. برای ان آن عزیز وبرادر مرحومشان غفران الهی آرزو دارم.

 7. علیرضا جلالی می‌گه:

  باسلام خواستم از مدیرعامل محترم سنگ آهن بافق سوال کنم که جقدر از حال وروز کسانی که نخستین اکتشافات را در آن معدن انجام داده اند با خبرند ابوی بنده از جمله این اشخاصند وبه خاطر ۳۰ سال کار درشرایط سخت آن زمان شنوایی خود را کاملا ازدست داده اند این گونه افراد شایسته تقدیرند جناب آقای مدیر عامل